PRL bez makijażu

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0976-3
historia
Monesca

Zbiór artykułów i krótkich esejów dotyczących polityki PRLu oraz sporów wokół komunistycznej przeszłości toczonych po 1989 roku. Jak to możliwe, że frekwencja w wyborach do Sejmu wynosiła 99,87%? Czy wiemy, kto zabił księdza Popiełuszkę? Jakie były dzieje Konstytucji z 1952 roku? Co zawdzięczamy Stalinowi? Jakie wyzwania stały przed prymasem Wyszyńskim, a jakie przed generałem...

Jak to możliwe, że frekwencja w wyborach do Sejmu wynosiła 99,87%?
Czy wiemy, kto zabił księdza Popiełuszkę?
Jakie były dzieje Konstytucji z 1952 roku?
Co zawdzięczamy Stalinowi?
Jakie wyzwania stały przed prymasem Wyszyńskim, a jakie przed generałem Jaruzelskim?
Czy Gomułka został usunięty wskutek precyzyjnie zorganizowanego spisku?
Jak wyglądała droga kariery kogoś, kto chciał znaleźć się w elicie władzy PRL?

Agacha | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Książka bardzo nierówna. Czasem czytało się ją bardzo ciężko, a czasem sięgałam po nią z zainteresowaniem. W każdym razie można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o czasach PRL-u.

Aququ | 2016-05-18

hmm, tytuł trochę mylący, bo w istocie jest to raczej o PRL z makijażem, a w każdym razie przez zmiękczającą pończochę. Autor jest historykiem o wyważonych poglądach i to czuć w tych esejach, które przynoszą sporo informacji i wiedzy, ale zawsze z niedosytem, a przy tym są jakieś takie... nijakie. Niemniej warto zapoznać się z tą ksiązką, zwłaszcza jak ktoś nie żył w PRLu.

stokrotka125 | 2016-09-18
Przeczytana: 28 października 2016