Archiwum Mitrochina I. KGB w Europie i na Zachodzie

Okładka książki Archiwum Mitrochina I. KGB w Europie i na Zachodzie Christopher Andrew, Wasilij Mitrochin
Okładka książki Archiwum Mitrochina I. KGB w Europie i na Zachodzie
2001-04-01
Rafał Brzeski, Magdalena Maria Brzeska
KGB

Okładka książki Archiwum Mitrochina II Christopher Andrew, Wasilij Mitrochin
Archiwum Mitro... Christopher Andrew,...

Nareszcie w sposób poukładany wyjaśniono politykę II poł. XXw. w Europie w kontekście komunizmu. Ważne wątki odnośnie wpływu wyboru Papieża Polaka na osłonę PRL przed interwencją (możliwą inwazją w 1980) podobną do Węgier 1956 i Czechosłowacji 1968 a także Jego oraz Porozumień Gdańskich wpływ na rozmontowanie jedności bloku państw socjalistycznych.

Bezcenna kopalnia wiedzy!! Książka - rewelacja!! Nikt wcześniej ani później nie dokonał tego, co Mitrochin, niepozorny archiwista KGB. Koniecznie!!

Obszerna książka opisująca działania KGB w Europie i na Zachodzie, napisana przez emerytowanego archiwistę wspólnie z brytyjskim historykiem. Mamy tutaj dokładny przegląd działania "Pięciu Wspaniałych" przed i w czasie drugiej wojny światowej w Wielkiej Brytanii oraz wszelkich akcji podejmowanych w celu jeszcze dokładnego spenetrowania ośrodków badawczych. Czasy "zimnej wojny" to koniec ery wielkich nielegałów na rzecz "samorodków", czyli osób, które posiadają wartościowe informacje i chcą na nich zarobić. Warte odnotowania jest to, że KGB miał największe sukcesy w zbieraniu informacji dotyczących nowych technologi niż decyzji podejmowanych przez Zachodnich polityków.

Książka godna polecenia wszystkim, których interesuje ta tematyka. Bardzo wciągająca lektura. O wielu sprawach dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu tej książki. Szacunek dla nieżyjącego już Mitrochina za odwagę jaką musiał mieć wynosząc notatki. Nie jest to niestety wydanie, które można zabrać ze sobą do autobusu i czytać w drodze do pracy. Minusem są przypisy. Znajdują się na końcu książki. W trakcie czytania co chwilę trzeba zaglądać do nich gdyż w książce jest ich sporo. Z 1103 stron tekst zajmuje 862 pozostałe strony zajmują przypisy, bibliografia i indeks.

• Historyczne
  • Polityka