978-83-7469-448-3
Płacz, autyzm, terapia
dona

Książkę opracowała Magdalena Grodzka-Guźkowska. Autorka od połowy lat siedemdziesiątych zajmowała się dziećmi autystycznymi w Ośrodku Terapeutycznym dla Dzieci Upośledzonych przy Wydziale Psychologii UW. Później prowadziła poradnię dla dzieci autystycznych i ich rodzin w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jej sukcesy w pracy zyskały uznanie - w 1985 roku jako jedyna specjalistka spoza Wielkiej Brytanii została zaproszona do udziału w londyńskim sympozjum na temat autyzmu. Swoje refleksje i doświadczenie zawarła w książce „Dziecko autystyczne Dziennik terapeuty” (PWN Warszawa 1984, 2000). „Płacz bez łez. Listy rodziców dzieci autystycznych” to poruszające świadectwa rodziców dotkniętych chorobą dziecka, doświadczeniem tak ciężkim, że aż nie możliwym do uniesienia w samotności. Często autorzy listów wsparcie i pomoc odnajdywali dopiero w ośrodku prowadzonym przez panią Magdalenę - osobę, której los nie szczędził trudnych przeżyć. Już jako czternastoletnia dziewczynka działała w podziemiu. Mimo, że sama musiała ukrywać się przed Niemcami, ratowała żydowskie dzieci. Zatrzymana w ulicznej łapance, uciekła z transportu jadącego do Majdanka. Przeszła przez 6 obozów jenieckich. Te i inne ciężkie wydarzenia uodporniły ją na własne nieszczęścia, a jednocześnie uwrażliwiły na los drugiego człowieka, szczególnie dzieci. Jest osobą o niezwykłej sile ducha, która daje nadzieję i wsparcie rodzicom małych pacjentów.

allison | 2012-05-24
Przeczytana: 2001 rok

Książka adresowana jest przede wszystkim do rodziców i terapeutów, jednak przeczytać ją może każdy, przybliża ona bowiem zjawisko autyzmu, a także uwrażliwia na problemy, z jakimi muszą zmagać się rodzice dzieci niepełnosprawnych.

Wyznania współautorów stanowią wzruszające świadectwo rodzicielskiego poświęcenia, ale i bezradności, samotności, rozpaczy...

Obok listów pokazujących, jak trudno jest pogodzić się z faktem posiadania niepełnosprawnego potomstwa, są i takie, które uświadamiają, że z problemem trzeba umieć sobie poradzić, a człowiek jest w stanie w życiu znieść więcej niż mogłoby się wydawać.

Książka wzrusza i uczy dlatego, że jej autorami są autentyczni i zwyczajni ludzie, którzy postawieni wobec przerastającego ich problemu, na przekór wszystkiemu starają się zburzyć mur, jaki odgradza ich dzieci od tzw. normalnego świata.

Polecam tę książkę każdemu, kto jest wrażliwy na los innych i interesuje się problemami osób niepełnosprawnych. Jak napisała w jednej z...

Paula Włodarczyk | 2013-04-04

Świetna, poruszająca! Robi wrażenie i można z niej się wiele dowiedzieć na temat autyzmu, tego jak postrzegają to zjawisko rodzice takich dzieci. Gorąco polecam!

lucy285 | 2016-03-03
Na półkach: 2015, Przeczytane