Filozofia horroru

Tłumaczenie: Mirosław Przylipiak
Seria: Media
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Philosophy of horror or paradoxes of the heart
Olena

Książka, łącząca elementy rozważań filozoficznych z opisem ważnego zjawiska popkultury, próbuje rozstrzygnąć paradoksy horroru w filmie, literaturze oraz najogólniej w życiu człowieka. „Zwykle unikamy tego, co wywołuje stres – zauważa autor. – Nie sterczymy dla rozrywki w korkach samochodowych, nie uczestniczymy – jeśli nie musimy – w sekcjach zwłok. Dlaczego więc tak chętnie poddajemy się fikcjom, które nas przerażają?” Gwałtowne emocje, jakie wyzwala horror, są paradoksalnie nieuzasadnione: boimy się zwykle czegoś, co nie istnieje. Co więcej – mamy świadomość, że uczestniczymy w grze fikcji. Horror – zdaniem Carrolla – jako gatunek literacki i filmowy, a także rodzaj estetyki, jest w gruncie rzeczy tworem schematycznym, a skuteczność pewnych jego konwencji i sposobów oddziaływania na ludzkie emocje – wykalkulowana i sprawdzona w praktyce. Dlatego niesamowite bądź krwawe opowieści, choć wywołują strach i poczucie dyskomfortu, przez wieki nie tracą na popularności.

źródło opisu: www.terytoria.com.pl

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

Mario | 2014-09-05

Świetna pozycja traktująca o horrorze z akademickiego punktu widzenia. Bardzo merytoryczna, przystępnie i jednocześnie fachowo napisana, a do tego demaskująca struktury narracyjne w utworach grozy.

mii | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Straszne lanie wody. Autor przez 30 stron o czymś pisze, człowiek robi notatki, po czym dodaje, że on tak nie uważa, to jedynie zdanie X. Na pewno nie jest to pozycja do wspomagania się podczas pisania jakiejś naukowej pracy.

Kei2000 | 2017-04-15
Przeczytana: styczeń 2017