Czciciele gwiazd: Śladami zaginionych kultur peruwiańskich

Seria: Rodowody Cywilizacji
popularnonaukowa
Umina

Miloslav Stingl (ur.1930), amerykanista, z wykształcenia etnolog i archeolog, jest najczęściej tłumaczonym na języki obce czeskim autorem prac popularnonaukowych. By lepiej móc poznać wymarłe cywilizacje, o których pisze, odbywa podróże do obu Ameryk, a także na wyspy i archipelagi Oceanii. Główną jego pasją są kultury indiańskie, zarówno te z okresu przedkolumbijskiego, jak i współczesne dzieje i obyczaje spadkobierców dawnej świetności Ameryki. [...]

W "Czcicielach gwiazd" ukazuje pradzieje cywilizacji starożytnego Peru w okresach poprzedzających panowanie Inków, a także historię odkryć archeologicznych. Jest to więc popularny zarys archeologii peruwiańskiej, a jednocześnie mała kronika badań nad przeszłością centralnej andyjskiej Ameryki.

virginia75 | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 marca 2014

Przekrojowo opisana historia kultury indiańskiej w Peru. Jak przystało na literaturę popularnonaukowa znajdziemy tutaj wszystkiego po trochu. Trochę opisów kultury, stanowisk archeologicznych, przełomowych odkryć, mitów narosłych przez lata wokół owych kultur jak i przełomowych odkryć.
Denerwowały mnie jednak niektóre opisy dotyczące archeologów (moim zdaniem nie było potrzeby rozwodzić się na kilku stronach na temat odkrywców i ich historii) oraz nadużywanie słowa "przepiękne".
Myślę jednak, że książka sama w sobie jest bardzo wartościowa, szczególnie kiedy zostanie potraktowana jako wstęp do bardziej szczegółowych prac na temat kultury Inków.

Anemone | 2016-06-06
Na półkach: 2016, Przeczytane