Głębina Maracot i inne opowiadania

The Maracot Deep and Other Stories
Głębina, Maracot, opowiadania
klasyka
dona

Arthur Conan Doyle (1859-1930), brytyjski klasyk literatury kryminalnej, pisał także powieści historyczne i prace poświęcone wybranym dziedzinom okultyzmu. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje fantastyka. Doyle jest autorem siedmiu powieści fantastycznych i szeregu opowiadań, w których SF łączy się z grozą i spirytyzmem. Jego najbardziej znana powieść SF, której bohaterem jest m.in. profesor Challenger, "Świat zaginiony", weszła do klasyki gatunku. "Głębina Maracot" to historia wyprawy naukowej profesora Maracota batyskafem na dno Atlantyku. Jej uczestnikom zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Jako goście-więźniowie poznają tajemnice podmorskiej społeczności - bowiem na dnie oceanu, na głębokości czterech mil, leży zatopione miasto Atlantydy.

Annette_Cinnamon | 2012-06-22
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Sir Arthur Conan Doyle – angielski lekarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Spirytysta, autor powieści detektywistycznych, a także zwolennik powieści fantastycznej. Założę się, że większość z Was, oprócz starszych czytelników, wiedziała tylko o fakcie numer dwa. Sir Arthur zasłynął na świecie cyklem opowiadań i czterema powieściami o niezwykłych przypadkach Sherlocka Holmesa, genialnego detektywa, spisanych przez jego druha, Johna Watsona. Odbicie popularności Holmesa można znaleźć w dwóch płaszczyznach kulturowych: w sferze filmowej oraz książkowej. Dzisiaj jednak nie będę pisała o zagadkach detektywistycznych. Pragnę zapoznać Was z jedną z wielu pozycji z dziedziny fantastyki, które wyszły spod pióra sir Doyle’a. Zapraszam Was na niezwykłą podróż na dno oceanu Atlantyckiego oraz w głąb wnętrza ziemi.

I.
Jest rok 1926. Jakiś czas po katastrofie parowca Stratford, w której zaginęli wszyscy jego pasażerowie, na wodach Oceanu Atlantyckiego odnalezione zostają tajemnicze szklane...

mrsantares | 2013-03-23
Przeczytana: 2012 rok

Urokliwa ramotka, ujawniająca nieznane mi oblicze twórcy Sherlocka Holmesa. Momentami infantylna, w naiwności swej i nagromadzeniu nieprawdopodobieństw wywołująca ból głowy i uśmieszek pogardy, ale przemycająca sporo uniwersalnych prawd, nawet jeśli cholernie oczywistych. I to nasuwające się pytanie - czy możliwym jest, że skończymy jak podwodny lud?

Kuba | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Sir Arthura Conana Doyle'a kojarzyłem przede wszystkim z postacią Sherlocka Holmesa i szczerze mówiąc nie miałem pojęcia, że pisał on fantastykę. Gdy znalazłem na strychu "Głębinę Maracot i inne opowiadania" stwierdziłem, że może to być coś ciekawego i w przerwie pomiędzy "Doskonałą próżnią" i "Wielkością urojoną" Mistrza Lema sięgnąłem po ten zbiór.

"Głębina Maracot"

Najdłuższe opowiadanie ze zbioru i zdecydowanie najlepsze, (co nie znaczy, że dobre). Poznajemy losy grupy badaczy, która w wyniku nieprzemyślanych działań odkrywa zatopione miasto ludu Antlantydów. Trzech bohaterów asymiluje się z podwodnym ludem, zwiedza miasto, poznaje autochtonów, ucieka przed dzikimi zwierzętami, pokonuje Baala. Wszystko jest zamknięte w niecałych 150 stronach druku i tworzy logiczną całość. W zasadzie to wszystko co można powiedzieć o tym opowiadaniu.
Niby czytało się płynnie, ale wszystko było tak niemożebnie miałkie i naiwne, że strach. Wiadomo, zatopiony lud na dnie głębiny, cała ich...

Agnieszka28 | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Całkiem fajna fantastyka, wygrzebałam na strychu u rodziców i z przyjemnością przeczytałam.

Michał_K-ski | 2016-11-30
cerata | 2016-10-03