Jakubowa Muszla

Wydawnictwo: Bernardinum
historyczna

Katedralna bazylika Mariacka zwana często ,,Koroną miasta Gdańska , zadziwia nas swym ogromem i sugestywnym pięknem. Tak jak przedstawia to opis świątyni Mariackiej z roku 1606 zawarty w Kronice Martina Grünewega, dominikanina, konwertyty z protestantyzmu: ,,Jakkolwiek sławna jest wenecka fara, niewiele mniej jest i gdańska, którą nie inaczej w Polsce i innych krajach zowią , jak tylko wielkim kościołem i uważają ją wszyscy za piękną i bogatą. Także i ona jest na kształt krzyża rozciągnięta, jak święty Marek, ale o wiele większa. A wszystkie zakątki są w niej tak miłe, że się wydaje, jakby się uśmiechała i chciała do człowieka przemówić. Prawdziwy ziemski raj.

tsantsara | 2014-11-20