Charlotte Isabel Hansen

Wydawnictwo: Akcent
Charlotte Isabel Hansen
978-83-62180-32-5
Iga

Jest 6 września 1997 roku. Jarle Klepp studiuje literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Bergen. Dnie spędza na pisaniu pracy magisterskiej, a wieczory – na alkoholowych imprezach w towarzystwie swoich intelektualnych znajomych, charyzmatycznego promotora oraz oszołamiająco pięknej i bogatej doktorantki, Herdis Snartemo, z którą pozostaje w bardzo luźnym erotycznym związku. Jego stylu życia na pewno nie można nazwać odpowiedzialnym. Do czasu...

Okazuje się bowiem, że Jarle zostaje wezwany przez policję do złożenia próbki krwi w celu potwierdzenia ojcostwa. Pozytywny wynik wykazuje, że ma niespełna siedmioletnią córkę z niejaką Anette Hansen. Charlotte Isabel, bo takie imiona nosi dziewczynka, jest owocem szalonej imprezy z czasów liceum, tej samej, której opis można znaleźć w powieści Człowiek, który pokochał Yngvego. Wkrótce Anette informuje Jarlego, że wyjeżdża na wakacje, a Charlotte Isabel przyleci do niego z Oslo, by wreszcie poznać swojego tatę. Oszołomiony Jarle zjawia się na lotnisku i staje oko w oko z siedmiolatką, która wywróci do góry nogami jego dotychczasowe studenckie życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Akcent, 2011

źródło okładki: od wydawcy

Katarzyna | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Mamy rok 1997, wrzesień. Cały świat żyje gwałtowną i tragiczną śmiercią księżnej Diany. Jarle Klepp ma już 25 lat, jest światłym studentem Wydziału Humanistycznego i operuje niezliczoną ilością napuszonych sformułowań, które przelewa w swoją genialną pracę magisterską o Marcelu Prouście. Albo recenzję genialniej książki o Prouście, którą wysłał do najpoczytniejszego tygodnika literackiego "Morgenbladet". Ma najlepszego promotora na uczelni, profesora Roberta Goteborga, który jest znajomym Derridy, tego Derridy, którego prace stały się początkiem dekonstrukcjonizmu. Jarle ma również fenomenalną kochankę, z którą ma wymarzony układ - tylko związek fizyczny! Ogółem, wszystko układa się całkiem nieźle. No tak, gdyby tylko Jarle mógł cofnąć czas i nie pójść na tamtą imprezę w 1990.. Jednak nie ma takiej możliwości, dlatego zaskakuje go otrzymany od policji list z wezwaniem o próbkę krwi w celu potwierdzenia ojcostwa Charlotte Isabel Hansen, lat siedem..

Jarle ma poukładany w głowie...

black_hole | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Pierwsza książka opowiadająca o losach Jarlego Kleppa sprawiła mi przyjemność czytania i zaintrygowała mnie wystarczająco, bym z chęcią sięgnęła po uzupełnienie losów tego bohatera. Po lekturze mogę z zaskoczeniem stwierdzić, że w porównaniu do pierwszej części "Charlotte Isabel Hansen" jest bardziej dowcipna. Oto Jarle - poważny student, piszący pracę o Proustowskiej onomastyce - zostaje zderzony z faktem bycia ojcem uroczej, siedmioletniej istoty, o której istnieniu nie miał do tej pory najmniejszego pojęcia, w związku z czym stara się odnaleźć w roli ojca na czas wizyty swojej córki. Kontrast pomiędzy zachowaniem tych postaci jest zabawny, mała okazuje się być rezolutną dziewczynką, wprowadza zamieszanie w życie Jarlego, co znowu prowokuje humor sytuacyjny oraz słowny - w efekcie łapałam się na momentach śmiechu. Nastrój tajemnicy do rozwikłania, obecny w pierwszej części, znika, w zamian dostajemy żywą fabułę - momentami nieco naiwną i uroczą, lecz łatwo zapomnieć o tych...

ania_z_diuny | 2014-06-01

Okazuję się że mała dziewczynka może zmienić o 180 stopni świat wielu ludziom na lepsze. Bardzo dobra kontynuacja poprzedniej książki.

| 2012-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Mózg głównego bohatera jest ulokowany w jakimś zaiste sekretnym miejscu.
Ale książka jest optymistyczna i ciepła, mam nadzieję, że pojawią się kolejne tłumaczenia Torego Renberga.

Jędrek | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Przeczytawszy chciałoby się wykrzyknąć - wspaniała powieść! I z pewnością taka jest, bo stawia bohatera przed niezwykłym wyzwaniem i ukazuje nie tylko sukcesy ale i potknięcia po drodze. Jednak nie mogę zapomnieć, że momentami czytało się ciężko, bo autor zbytnio jak na mój gust spowalniał akcję i wchodził w bardzo rozbudowane narracje.
Pomysł jest po prostu cudowny - spotkanie sam na sam z siedmioletnią córką niespodziewanie dowiedziawszy się o jej istnieniu. Świetne postacie - pogrążony w studiowaniu niezbyt odpowiedzialny młody człowiek i cudowna tchnąca entuzjazmem oraz ufnością dziewczynka.
Po jej przeczytaniu budzi się też uzasadniony żal do wydawcy i dystrybutorów, że pierwsza powieść ukazała się po 8-miu latach od oryginału, ta druga 4-rech latach, a pozostałe przygody Jarle Kleppa jeszcze się nie doczekały tłumaczenia. Dlaczego? Podobnie jest z filmami. Pierwszy już znamy, ale trudno jest zdobyć polską wersję, natomiast ekranizacja tego tomu jest o ile mi wiadomo...

LadyArwen | 2014-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Bardzo bałam się zakończyć czytać te książkę, ponieważ wiedziałam, że po "Człowieku, który pokochał Yngvego" będzie to moja ostatnia przygoda z Jarlem Kleppem (chyba, że nauczę się norweskiego). Jednak ciekawość wzięła górę. Nie zawiodłam się na Tore Renbergu. Ta książka jest równie wspaniała jak poprzednia. Porusza serca, ukazuje trudny świat dziecka i jego rodzica, który nie był na to dziecko przygotowany. Mimo tego pełna zabawnych scen i dialogów oraz niesamowitych różnorodnych postaci. Polecam. Będę tęsknić, Jarle.

| 2013-08-01
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Wyjątkowa przypadła mi do gustu historia Jarlego Kleppa. Trochę nie rozumiem dlaczego, ale wiem, że w tej książce i również poprzedniej części jest coś magicznego. Coś co przyciąga mnie za każdym razem. Może jest to obraz spokojnego życia Norwegii i problemów małych miast. Trochę nie wiem.
Wcześniej obejrzałam film na podstawie tej książki "Podróżuję sam". Poruszył mnie do łez, a to nie zdarza się często, więc coś w tej historii, niby prostej, musi być.

greta | 2014-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Po lekturze Człowieka, który pokochał Yngvego czekałam z nieciepliwością na Charlotte Isabel Hansen. Właśnie skończyłam ją czytać i z przykrością stwierdzam, że autor niestety trochę obniżył loty. Jest to jednak z pewnością książka dobrze napisana zarówno pod względem stylu, jak i fabuły. Książkę jako osobną pozycję oceniłabym na 7 lub 8/10, jednak jako kontynuacja Człowieka, który pokochał Yngvego daję 6/10.

krack | 2012-11-19

Kontynuacja "Ingvego" mnie nie zawiodła,
piękna opowieść o tym, jak egoistyczny pseudointelektualista powoli
dojrzewa do miłości, nie tylko ojcowskiej. Czekam z niecierpliwością na więcej książek z tego cyklu.

Kinga | 2013-11-06
Przeczytana: 12 lipca 2013

Jarle Klepp jest studentem Wydziału Humanistycznego, pisze pracę magisterską o Marcelu Prouście. Natomiast wieczorami można go spotkać na alkoholowych imprezach. Mężczyzna bardzo lubi swoje życie. Jednak pewnego dnia wywraca się ono do góry nogami. Zostaje wezwanie do złożenia próbki krwi, by potwierdzić ojcostwo. Wynik okazuje się pozytywny, a Jarle dowiaduje się, że ma siedmioletnią córeczkę - Charlotte Isabel Hansen. Jak mężczyzna sprawdzi się w roli ojca?

Jarle bardzo przypadł mi do gustu, polubiłam go. Nie da się ukryć, że na dzieciach to on się nie znał. Jednak jest to bohater bardzo realistyczny, ma swoje wady i zalety. Podobnie jest z pozostałymi postaciami np. siedmioletnią Charlotte, jej matką i babcią.

Jest to bardzo fajna powieść obyczajowo-psychologiczna skupiająca się na psychice Jarla. Będziemy mogli zobaczyć jak zmienia się jego zachowanie, jak radzi sobie i dojrzewa do nowej roli, do bycia ojcem. Jest to książka bardzo wzruszająca i ciężko było powstrzymywać...