Neon Genesis Evangelion t. 1

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Neon Genesis Evangelion (tom 1)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Shin Seiki Evangerion
manga, NGE, Eva
komiksy
Oceansoul

Doprawdy, ciężko tu o bardziej dobrany tytuł niż "Neon Genesis Evangelion", czyli w wolnym przekładzie "Ewangelia Nowego Stulecia". Żadne chyba anime nie stało się obiektem takiego kultu jak uwielbiana na całym świecie Eva. Po objawieniu, jakim obwołano serial telewizyjny i filmy kinowe, przyszedł oczywiście czas na mangę, czyli nieco inne spojrzenie na całą historię, którego przedstawienia podjął się mistrz Yoshiyuki Sadamoto.
Jest rok 2014. Ikari Shinji, młodzieniec w wieku lat 14, przybywa do miasta Tokio-3 na spotkanie z ojcem, który po latach rozłąki wezwał go nagle do siebie. Jak miało się okazać, ten dzień zmienić miał diametralnie przyszłość jego, a przy okazji również całej ludzkości. Oto, po wielu latach, do Tokio powróciły siejące zniszczenie tajemnicze istoty, zwane Aniołami. Ostatnią nadzieją rasy ludzkiej w tej walce są Evangeliony - gigantyczne, humanoidalne roboty bojowe. Jednego z nich ma pilotować właśnie Shinji...

źródło opisu: http://jpf.com.pl

źródło okładki: http://jpf.com.pl

Wkp | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Jest rok 2015. Do Tokio 3 przybywa nastoletni Shinji Ikari, wezwany przez swojego ojca, którego nie widział od lat. Na miejscu trafia na walkę istoty zwanej Aniołem z robotem dowodzonym przez jedną z pilotek ojca. Gdy dziewczyna zostaje ranna, to Shinji ma ją zastąpić...

NGE to kultowe i kontrowersyjne anime z połowy lat 90 XX w. Anime pełne symboliki i psychologii, głębokie, pełne akcji i napięcia. Manga na jego podstawie jest dokładnie taka sama i w chwili obecnej, zakończona już na 14 tomie, cieszy się statusem kultowej.

O scenariuszu powiedziałem już dość powyżej, co się zaś tyczy warstwy graficznej, to jest jak zwykle mistrzowska. Może nieco niechlujna, ale jakże imponująca rozmachem, operowaniem światłocieniem, klimatem, realizmem...

To manga, którą warto polecić każdemu. Nie tylko fanom komiksu. Nawet jeśli temat mech, tak jak i mi, wydaje im się czymś absoltnie nie dla nich.

Super!

Antagonista Esklaważu | 2016-01-21

Warstwy filozoficzno-psychologiczno-mistyczne anime są rewalacyjne. Manga trochę odstaje od pierwowzoru, ale nadal jest to bardzo dobra historia, wzbogacająca człowieka. Polecam obejrzeć 24 odcinki serialu, film, 2 ostatnie odcinki serialu i dopiero wziąć się za lekturę, jeśli wystąpi taka chęć.

WisemantheWise | 2015-10-31
Przeczytana: 2012 rok

Seria NGE przyciągnęła moją uwagę przede wszystkim ciekawą fabułą osadzoną w przyszłości, oczywiście scenami pojedynków wielkich Mechów z przybyszami z Nieba, ale najbardziej za zmuszającą do głębszego zastanowienia się historię i równie skomplikowaną formę.
I mimo że bardziej podobało mi się zakończenie serii tv, to historia z mangi również dała mi dużą satysfakcję po przeczytaniu.

Aya | 2012-08-31

Genialne! Ciężko coś napisać, gdyż ostatni raz miałam tą mangę w reku parę lat temu, ale wciąż jest moją ulubioną. I zawsze będzie. Tak bardzo różni się od innych ze swojego gatunku. W świecie opanowanym przez niesamowitą technikę, zmuszającym do walki o przetrwanie, gdzie nic nie jest pewne, a źli okazuja sie byc dobrzy, czternastolatek staje przed wyborem - ocalić świat i zostać bohaterem, czy żyć szczęśliwie w utopijnym świecie. Tu nawet pozornie właściwy wybór okazuje się niekoniecznie nim być. Niesamowite, ale i trudne, pełne drugiego dna. Z każdym kolejnym razem rozumie się coraz więcej.

Alamamarchewke | 2013-03-25
Przeczytana: 25 marca 2013

Manga jak dla mnie dosyć ciężka w odbiorze, bo się odzwyczaiłam od czytania tego typu literatury,a dodatkowo w pierwszym tomie bardzo mało jest 'gadania' a dużo walki i akcji, która jak dla mnie jest pokazana w jakiś taki mało wyraźny sposób i dużo trzeba nadrabiać wyobraźnią.

Czytalski | 2015-08-11

Ewangelia Nowego Rodzaju

"Neon Genesis Evangelion" ma w kręgach fanów mangi status kultowego. I nie ma w tym nic dziwnego.

Rok 2015. Piętnaście lat temu katastrofa nazwana "Drugim Uderzeniem" spowodowała śmierć połowy ludzkiej populacji i zmieniła oś obrotu Ziemi. Gdy w końcu udaje się ustabilizować sytuację pozostałych mieszkańców nowa stolica Japonii - Tokyo-3 - zostaje zaatakowana przez nieznane istoty określane jako "anioły". Do obrony przed nimi stają roboty zwane "Evangelionami". Ich pilotami mogą być tylko dzieci urodzone po roku 2000. Jednym z nich jest Shinji Ikari, którego poznajemy w chwili, gdy przybywa do Tokyo na wezwanie swojego ojca, którego nie widział od kilku lat.
"NGE" w pierwotnej wersji jest serialem złożonym z 26 odcinków oraz dwóch filmów. Jego pomysłodawcą jest Hideaki Anno, a powstał w studio Gainax. Pierwsza emisja miała miejsce w 1995 roku i początkowo nie przyciągnęła uwagi. Jednak gdy przy drugiej emisji zdecydowano, że będzie to w godzinach bardziej...

Esme | 2016-03-24
Przeczytana: luty 2016

Kultowy pierwszy tomik znanej i niemal klasycznej mangi, którego okładkę zna chyba każdy z każdego pokolenia fanów.
Ostatni raz z NGE zetknęłam się będąc jeszcze w liceum, a pierwsze zeszyty wówczas podzielonego na części tomiku czytałam jeszcze wcześniej. Miłą odmianą jest móc je wreszcie przeczytać zebrane razem po latach, patrząc na bohaterów z zupełnie innej perspektywy.
Po latach Shinji nadal sprawia wrażenie zagubionego, choć łatwiej jest zrozumieć jego problemy emocjonalne - dawniej myślałam o nim jako o kimś zwyczajnie nudnym. Nadal lubię, nawet jeszcze bardziej, Misato i bardzo łatwo mogę się z nią utożsamić. Scena kończąca tomik - pokazanie Shinjiemu miasta, które broni - nadal urzeka.
Porównując kreskę z tą, do jakiej przyzwyczajają nas powoli nowoczesne mangi zdecydowanie wolę NGE. Mimika jest wyrazista, a postacie nie są na siłę "urocze". Od każdego bohatera niemal bije jego charakter, przez co bardzo miło ogląda się zapamiętane z dzieciństwa miny postaci...

Aiwlys | 2013-01-23
Na półkach: Przeczytane, Na półce, Mangi
Przeczytana: 2008 rok

Manga odmienna od innych, które lubię i czytam, o bardziej tradycyjnej kresce. Dużo się dzieję, dużo jest kadrów walk i myślę, że gdyby nie oglądnięcie pierwszych odcinków anime naprawdę ciężko byłoby sobie wyobrazić całą tę akcję. Ale nie taka zła.

Pan | 2016-12-05
Kamiookami | 2016-10-18