Fullmetal Alchemist t. 1

Tłumaczenie: Paweł Dybała
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fullmetal Alchemist". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Hagane no Renkinjutsushi
83-7471-056-X
manga, FMA, Edward Elric, alchemia
komiksy
Oceansoul

Po stracie swojej matki, Alphonse i Edward Elric próbują przywrócić ją do życia używając alchemii. Jednak alchemia rządzi się prawem równej wymiany, a złamanie tajemnicy ludzkiej alchemii dużo kosztuje. Edward traci nogę, a Alphonse traci ciało. Edward zamyka duszę Alphonse'a w robocie bojowym, co okupuje stratą ręki. Wiele lat później Edward, teraz z dwoma mechanicznymi kończynami, oraz...

Wiele lat później Edward, teraz z dwoma mechanicznymi kończynami, oraz Alphonse, ciągle uwięziony w zbroi, opuszczają swój dom rodzinny. Edward, posiadający naturalny talent do alchemii, otrzymuje certyfikat i wkrótce będzie znany jako tytułowy Stalowy Alchemik. Prawdziwym celem braci jest wyszukiwanie wszelkich informacji o kamieniu filozoficznym. Mają nadzieję, że pozwoli im on na odzyskanie starych ciał. Wszystkie ich nadzieje spoczywają w mitycznym kamieniu, który wcale nie musi istnieć. Jednak wkrótce bracia przekonują się, że nie są jedynymi osobami, które go poszukują.

źródło okładki: http://www.jpf.com.pl/

Energia | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Ciekawa historia z wieloma przesłaniami wartych uwagi i ze świetnymi postaciami, główna postać wywarła na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie poprzez jego inteligencję i dobroć. Czytało mi się lekko, humor momentami był specyficzny, ale ktoś kto czyta mangi od lat na to nie zwróci uwagi (ja jestem początkująca), a pomysłowość tych wszystkich sytuacji jest godna podziwu. Występuje dużo akcji, a różne tajemnice są powoli rozwikłane, z czego jestem zadowolona.

mudancicha | 2011-11-04
Na półkach: Manga, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 10 lipca 2011

Wiele osób gdy zaczyna opowiadać co się tutaj dzieje zaczyna od słów: "A no bo chłopakowi oderwało nogę i rękę, a jego brat chodzi w zbroi, i w ogóle...". I wychodzi na to, że komiks przedstawia jakąś krwawą jatkę alchemików. xD A wcale tak nie jest. Po prostu przedstawia poważną historię w wyjątkowo zabawny sposób. Co prawda jest to dziwna manga, szczególnie na początku, a ta "dziwność" utrzymuje się przez cały czas. Ale to właśnie sprawia, że jest fajna. Ma w sobie humor, miłość, oddanie, ciągnie się w niej też cały czas tęsknota... i w ogóle wszystko! Przynajmniej dla mnie. Uwielbiam ją. :)

Zielony | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 13 września 2015

Jak każda nauka, tak i alchemia rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich, tym podstawowym, jest zasada równaowartej wymiany - aby coś osiągnąć trzeba poświęcić coś o tej samej wartości. Bracia Edward i Alphonse Elric znali tą zasadę, byli świetnie przygotowani, gdy próbowali wskrzesić swoją matkę.... A jednak coś musiało pójść nie tak. W efekcie dusza Alphonse'a zostaje zamknięta w ogromnej zbroi, a Edward traci rękę i nogę.

Dwójkę bohaterów poznajemy kilka lat później. Poszukują oni kamienia filozoficznego, bo tylko dzięki niemu mogą odzyskać swoje dawne postaci. Fabuła jest ciekawie napisana, i wciągająca. Co prawda jest to kilka luźno połączonych z sobą opowieści (przynajmniej w tym tomie), ale i tak czytało mi się wyśmienicie. Podoba mi się w pierwszym tomie Fullmetal Alchemist, że jest strasznie wyczerpujący. Nie ma tutaj sytuacji znanych z niektórych mang, że rysunki są ogromne i przez kilka stron obserwujemy potyczki bohaterów, nie czytając w ogóle żadnych dialogów. Bardzo...

Revirt - | 2012-04-18

Czytając ten tomik pierwszy raz - niezbyt chętnie szczerze mówiąc - miałam mieszane uczucia. Ładna kreska, ciekawi bohaterowie, ale fabuła jakaś taka.. nijaka. Nie byłam jakoś specjalnie zadowolona. Do czasu następnych tomów. Z każdą kolejną częścią moja fascynacja rosła bardziej i bardziej, aż FMA stało się jedną z moich ulubionych serii. Do absolutnych faworytów należy Hohenheim, ale również Ed, Armstrong, Greed czy Izumi. Fabuła nie jest banalna i wbrew pozorom nie taka prosta; autor sprostał zadaniu i do końca trzymał w napięciu. Dużo się naśmiałam, ale i czasem wzruszyłam.. Bardzo podobało mi się również kończące spojrzenie w przyszłość. Gorąco polecam, nie dajmy się zwieść pierwszemu wrażeniu! :)

lullaby96 | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Długo mi zajęło żeby sięgnąć po mangę FMA, ale nareszcie się udało. Zasadniczo wszystko dzięki temu, że w to lato udało mi się obejrzeć całe anime FMA:Brotherhood. Chyba nie trzeba mówić, że kreska Arakawy jest zachwycająca. Uwielbiam Edwarda i to, że Arakawa ukazuje go jako osobę poważną, ale też jako lekkoducha mimo tego, co uczynili.
Biedna Rose. Edo otworzył jej oczy na życie, ale tak naprawdę zrujnował jej i innych świat. Ludzi pracujących w kopalni uratował. W pociągu również udało mu się pokonać bandytów. Uwielbiam czytać o ich przygodach w czasie podróży. Choć mimo tego, że wiem co się stanie to i tak z chęcią czytam.

Aiwlys | 2013-01-22
Przeczytana: 2007 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł Fullmetal Alchemist może być tłumaczony jako "Stalowy Alchemik" (przy tym tłumaczeniu obstaje tłumacz). Jest to pseudonim głównego bohatera serii - Edwarda Elrica. Kilkunastoletniego chłopca o złotych oczach i włosach przemierzającego świat w poszukiwaniu Kamienia Filozoficznego. W podróży towarzyszy mu młodszy brat, którego dusza została zapieczętowana... w zbroi. Chłopcy chcą użyć artefaktu, aby odzyskać utracone ciała. To jest silnik, który napędza całą akcję. Po drodze oczywiście braci Elric spotykają najróżniejsze przygody, czy to zetknięcie się z religią zbudowaną na fałszywej alchemii, czy to rozprawienie się z wojskowym, który łapówkami dążył po szczeblach kariery i w końcu udaremnienie porwania pociągu.
Co wyróżnia tę mangę od innych to z pewnością miejsca, w których rozgrywa się akcja. Przypominają Zachód, Europę, a nie Chiny czy Japonię jak to z reguły bywa. Mamy miasta, kopalnie, piękne krajobrazy górzyste jak i pustynię.
Elementem fantastycznym i bardzo...

Tsukine | 2014-09-10

Alchemia wyznaje jedną zasadę: aby coś zyskać, musisz coś stracić i obie rzeczy muszą mieć taką samą wartość. Aby coś powstało, musi zostać z czegoś zrobione. Nie da się stworzyć coś z niczego. Można dalej wgłębiać się w reguły filozoficznego bytu, jednak nie sądzę, że jest to aż frapujące.

"Pelnometalowy alchemik" jest moim pierwszym anime oglądanym w języku japońskim, a zarazem moją najukochańszą mangą. Manga ta przedstawia historię braci Elric, Edzia i Ala, którzy pałając miłością do swojej mamy, chcieli ją wskrzesić. Niestety, próba przywrócenia jej do życia legła w gruzach. Chłopcy również ponieśli tego konsekwencję. Al stracił ciało, a jego starszy brat nogę. Edward musiał oddać swoją prawą rękę, aby umieścić duszę Ala w zbroji.

Pierwszy tom jest wstępem do całej historii. Dalsze losy braci przedstawiają się następująco: podróżują, zdobywają przyjaciół, chcą zostać państwowymi alchemikami itd. Fabuła jest wciągająca, czsami zabawna, a czasami wręcz wzruszająca.

Manga...

Aleksandra | 2013-11-02

Mangę przeczytałam dopiero po obejrzeniu anime o tym samym tytule. Anime samo w sobie spodobało mi się, jednak w porównaniu do mangi było skopane. Całe szczęście postanowiono zrobić dokładniejszą wersję: Brotherhood.
Ale tutaj nie o anime ma być mowa a o mandze.
Uważam, że jest to jedna z lepiej dopracowanych mang fantasy. Postacie może i są przewidywalne, ale w tym wszystkim zabawne i łatwo się z nimi utożsamić.
Zdaje mi się, że ta manga spełnia wszystkie wymogi gatunku i to w pięknym stylu.

fanatyczka055 | 2013-04-06

Historia dwóch braci Elric wciągnęła mnie już od pierwszej strony. Nie jest to oczywiście tak wybitna manga jak " Death note", ale mimo to "Fullmetal Alchemist" jest godne polecenia.

książek: 1919
Olga | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Przeczytałam 3 rozdziały z czterech. Reszty nie mogę znaleźć. Oceniam żeby mi z rekomendacji spadły następne części.
Nadal nie przepadam za mangą.
Znudziła mnie.