Złodziejstwo, czyli historia miłosna

Wydawnictwo: Bellona
Theft: A Love Story
83-11-10526-X
dona

Bohater powieści Michael Boone, australijski malarz, niegdyś rozchwytywany i znany artysta, w wyniku serii osobistych katastrof (rozwód, utrata syna, problemy z alkoholem i pobyt w więzieniu) zostaje pracownikiem fizycznym w posiadłości własnego marszanda. Jego obrazy sprzedają się coraz gorzej, dawna rodzina nie chce go znać a farby i płótna może kupić tylko dzięki defraudowaniu pieniędzy przeznaczonych na kupno obornika. Jego życie zmienia się z chwilą pojawienia się pięknej Marlene oraz bezcennego płótna Jacquesa Leibovitza, zmarłego ojca jej "prawie byłego" męża. Historia miłosna rozwija się w sposób przewidywalny i pożądany natomiast sprawy sztuki przybierają całkiem nieoczekiwany obrót.

Łukasz Witt | 2016-09-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2016

Ostatecznie musiałem trafić na słabszą pozycję Petera Careya. Co jednak nie oznacza, że jest to kompletnie nieudana powieść. Motyw braterskiej, trudnej przyjaźni pomiędzy dwójką głównych bohaterów i jednocześnie narratorów opowiadanej historii, przypomina mi tytuł "Myszy i ludzie" Steinbecka, wcale nie na wyrost. Na pewno autor czerpał również z Wściekłości i wrzasku - Faulknera, gdzie również pojawia się upośledzona postać. Świetne nawiązania.
Za plus tej książki uznałbym również mnogość trafnych porównań i bogactwo językowe, mimo że jest uboższe niż w innych książkach autora.
Fabuła trochę wymyka się spod kontroli. Historia miłosna, świat malarstwa, oszustwa - miałem poczucie powierzchowności, braku zgłębienia tematu, wyszła tania sensacja, dlatego nie dziwię się niskim ocenom. Niekiedy miałem uczucie jakby korektor zapominał zdjąć palca z Backspace, w wyniku czego na stronach władzę obejmował rozgardiasz.
Nie przeczytałbym już drugi raz tej historii, aczkolwiek nie...

Mira | 2016-05-26
paprotka | 2016-04-11