Aż do trzewi

2006-01-01
2006-01-01
83-0703-05-87
Sławomir Błaut

Bohaterka tej niewielkiej książki leży w szpitalu. Została zaatakowana przez wyjątkowo złośliwe bakterie, które przykuły ją do łóżka. Balansuje na granicy życia i śmierci, ból fizyczny miesza się z bólem psychicznym. Takie szpitalne unieruchomienie wywołuje szereg refleksji ontologicznych. Pacjentka przeprowadza analizę swego życia, obserwując życie szpitalne.

Narracja jest poszarpana, chwiejna. Nieliczne dialogi porozrywane, niedokończone. Całość jednak wypada dobrze.

Narracja...

Moim zdaniem książka przez którą bardzo ciężko przebrnąć. Żałuję, że ją zakupiłam. Ani to opowieść, ani to monolog. Bełkot bohaterki, trudno znaleźć w tym sens.

Bardzo rozczarowująca. To podobno jedna z ważniejszych niemieckich pisarek ubiegłego wieku. Dla mnie nudny bełkot chorej kobiety. Może jednak zaczęłam ją poznawać nie od tej książki, którą powinnam?

Książka jest dość ciężką lekturą, brak odstępów, rozdziałów, czy jakichkolwiek przerw, mieszane role, czsami można się pogubić co do podmiotu, historia żadkiej choroby rozwijającej się w ciele wątłej kobiety, aczkolwiek bardzo doświadczonej i wykształconej.

Każde kolejne zdanie zbliża czytelnika do bohaterki, porywa w gorączkowy bieg jej myśli, niemalże przenosi do szpitalnej sali i w sam środek walki z jej własnym organizmem. Bardzo osobista pozycja.

• Literatura niemiecka
  • 52 książki 2012