W krasie lilii

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Seria: Biblioteka Bestsellerów
Wydawnictwo: Muza
In the beauty of the lilies
83-7200-182-0
bookworm

"W krasie Lilii" czteropokoleniowa saga rodzinna, przypomina misternie tkany gobelin, którego osnową jest dynamiczna, zmienna rzeczywistość Ameryki XX wieku, wątkiem zaś dzieje rodu Wilmotów, splecione z historią kina, ukazanego jako swoisty azyl bohaterów, przedmiot fascynacji, znamienny wytwór epoki. Przed oczami czytelnika przewija się barwna galeria postaci-marzycieli, karierowiczów, szaleńców, życiowych bankrutów i ludzi zagubionych - ukazanych z ironią i ciepłem, czasem wręcz z miłością. Updike łączy po mistrzowsku przenikliwą obserwację z literacką fikcją, konstruując bogatą w znaczeniu metaforę ludzkiego losu, zabarwioną nutą liryzmu i nostalgii. Jego powieść skłania do rewizji amerykańskich mitów i do refleksji nad rolą wiary w kształtowaniu duchowego życia narodu. Pochodną kryzysu wiary jest u Updike'a kryzys tożsamości, której rozpaczliwie poszukuje ostatni z bohaterów - aż do dramatycznego finału.

KAROL | 2015-11-28
nellanna | 2014-11-02