Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja. Polityka zagraniczna Rzeczypospolitej 1787 - 1792

Okładka książki Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja. Polityka zagraniczna Rzeczypospolitej 1787 - 1792 Jerzy Łojek
Okładka książki Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja. Polityka zagraniczna Rzeczypospolitej 1787 - 1792
Jerzy Łojek Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie historia
558 str. 9 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Lubelskie
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
558
Czas czytania
9 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
83-222-0313-6
Tagi:
Polska konstytucja polityka XVIII wiek 1791
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jerzy Łojek. Pisma wybrane. Wiek XIX. Marek Kornat, Jerzy Łojek
Ocena 6,7
Jerzy Łojek. P... Marek Kornat, Jerzy...
Okładka książki Jerzy Łojek niepokorny historyk dylematów niepodległości. Życie. Twórczość. Nagroda Zbigniew Irzyk, Jerzy Łojek, Tadeusz Łojek, Waldemar Łysiak, Bożena Mamontowicz-Łojek, Krzysztof Masłoń
Ocena 0,0
Jerzy Łojek ni... Zbigniew Irzyk, Jer...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
492
349

Na półkach:

Jak nie ukrywał sam autor, jest to praca napisana niejako w kontrze do wcześniejszych publikacji Waleriana Kalinki poruszających te same, trudne dla ówczesnej Rzeczpospolitej zagadnienie. Wówczas kiedy pisałem recenzje odnośnie rozpraw drugiego z wymienionych, zawarłem konstatacje, iż nie zamierzam podejmować kategorycznych opinii, miałem bowiem wrażenie, że nie wszystkie dostępne karty z tamtego okresu zostały przede mną odkryte oraz nie jestem w stanie, choćby ogólnie, spojrzeć na zgłębiany temat.

Właśnie teraz ujawnił się obraz dwóch przeciwstawnych obozów: zwolenników zawiązania sojuszu z potrójną koalicją, w której były Prusy, aczkolwiek rodziło to pewne konsekwencje terytorialne godzące w Rzeczpospolitą. Z drugiej strony, apologetów trzymania się sojuszu z Rosją, nie drażnienia jej w sytuacji wojny z Portą i zagrożenia ze strony potrójnej koalicji, gdyż w przyszłości może się to obrócić przeciwko nam. Wiele jeszcze pozostało do zgłębienia!

W tych wydaje się skrajnych pomysłach jeden pierwiastek łączył przeciwległe obozy, a mianowicie krytyka polityki rozkroku, której tradycje pielęgnowane są po dziś dzień. Autorzy zgodnie przyznają, jeżeli realizuje się pewne kroki w konkretną stronę, to należy robić to w całej rozciągłości, nie niweczyć swojej polityki na samym początku i prowadzić w ten sposób do izolacji. Jaśniej, jeśli zamierzamy "robić" politykę przeciw Rosji przy boku Prus, to nie zrażajmy ich (Prus) poprzez swoje nieudolne oraz prowokacyjne zagrywki, które w zasadzie sprowadzają ten sojusz w stan niebytu i pchają naszych dwóch sąsiadów w swoje ramiona, jak powtarza się to cyklicznie co kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset lat, zawsze ze szkodą dla Polski. Tę rację zawsze podkreślały nawet wrogie obozy polityczne czy naukowe w Polsce, począwszy od Dmowskiego do Piłsudskiego czy Askenazego i Kalinki. Taka konstelacja to zguba dla kraju.

Jak nie ukrywał sam autor, jest to praca napisana niejako w kontrze do wcześniejszych publikacji Waleriana Kalinki poruszających te same, trudne dla ówczesnej Rzeczpospolitej zagadnienie. Wówczas kiedy pisałem recenzje odnośnie rozpraw drugiego z wymienionych, zawarłem konstatacje, iż nie zamierzam podejmować kategorycznych opinii, miałem bowiem wrażenie, że nie wszystkie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    50
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    9
  • Historia
    7
  • historia
    3
  • Polska
    2
  • Obojga Narodów
    1
  • Czytane dawno, dawno temu
    1
  • Biblioteka domowa
    1
  • Przeczytane dawno temu
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne