Wojna Galicyjska

historyczna

StaszekPorazka | 2015-08-12
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo, bardzo ciekawe podejście do tematu. Autor nie ukrywa swoich węgierskich korzeni oraz wielkiego sentymentu do Austro-Węgier. Za punkt honoru stawia sobie poprawę wizerunku C.K. armii, który u nas bardzo często przypomina obrazki z filmu "C.K. dezerterzy". Bator przekonuje, że armia monarchii naddunajskiej była profesjonalną, dobrze wyszkoloną i dowodzoną machiną wojenną, która w latach 1914 - 1915 (temu okresowi poświęcona jest książka) sama była w stanie zatrzymać wielokrotnie od siebie silniejsze wojska rosyjskie. Autor obala też pogląd, zgodnie z którym armia austrowęgierska była niezdolna do walki bez wsparcia ze strony Niemiec. To, że w latach późniejszych (okres 1916 - 18) Wiedeń poniósł klęskę i ostatecznie przegrał I wojnę światową też jego zdaniem nie wynikało ze słabości państwa, lecz zwyczajnie - z przewagi przeciwników. Ktoś po prostu musiał tę wojnę przegrać.

Książka bardzo precyzyjnie i ze szczegółami (czasem jest ich nawet aż zbyt wiele) opisuje przebieg...

Manfred | 2016-09-21
Przeczytana: wrzesień 2016