Noc Generała

La Nuit du General
zamach stanu, Polska, stan wojenny
literatura faktu
kiju26

"Gabriel Mérétik opisuje w swojej książce wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku z punktu widzenia różnych ludzi. Dzięki jego opisom możemy się dowiedzieć, jak prawie z godziny na godzinę zmieniała się sytuacja w kraju. Mérétik ukazuje reakcje ludzi (z ówczesnej opozycji lub ze strony władzy), dla większości których zamach wojskowy oraz wprowadzenie stanu wojennego na obszarze naszego kraju były niemałym zaskoczeniem.

Tej nocy z 12 na 13 grudnia na terenie prawie całej Polski zamilkły aparaty telefoniczne, rozpoczęły się masowe aresztowania oraz internowania ludzi związanych z opozycyjnym ruchem "Solidarność". Władzę w kraju objęło wojsko i policja. Była to prawdziwa "Noc generała".

W książce zamieszczone są także opisy pierwszych reakcji rządów zachodnich, nie mniej zaskoczonych niż sami Polacy."

czytankianki | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 listopada 2014

Autor miał świetny pomysł na pokazanie pierwszego dnia stanu wojennego w Polsce godzina po godzinie, z kilkudziesięciu perspektyw. Pokazuje epizody na wysokim szczeblu (m.in. rządy PRL, USA, Francji, ZSRR) oraz na poziomie zwykłych obywateli uwikłanych w politykę. Co szczególnie cenne dla młodszych pokoleń, naświetla niektóre zagadnienia i życiorysy w szerszym ujęciu, niemal „od Adama i Ewy”.

Zważywszy, że książkę pisał nie polski, ale francuski dziennikarz, jestem pod wrażeniem ilości i jakości zebranego materiału. Przeprowadził ponad 300 wywiadów, uzyskał dostęp do ważnych dokumentów – to robi wrażenie. Atmosferę tamtych dni dobrze podkreślają archiwalne zdjęcia i przedruki ówczesnej prasy.

Są tu pewne błędy, chwilami można zatonąć w natłoku nazwisk i nazw organizacji, niemniej jest to lektura warta uwagi.

Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Kiedyś robiła wrażenie. Dziś nie wciśnie nikogo w fotel. Oficjalny korespondent nie mógł sobie pozwolić na zbyt wiele.

Jarek1983 | 2015-03-25
Przeczytana: 24 marca 2015

Pomysł doskonały, wykonanie dobre, tempo narracji bardzo szybkie. Nie ma się co dziwić. Temat rozpalający, stan wojenny i moment jego wprowadzenia. Trudno, z naszego punktu widzenia, rozprawiać o tej sprawie bez budzenia gorących emocji. Taki mamy charakter narodowy i już. Więc może lepiej, że taką książkę napisał Francuz. Nie ubolewam nad tym tak mocno jak Mariusz Szczygieł, bo dzięki temu dostaliśmy nieco zdystansowany obraz tej sytuacji. Nie angażujący poglądów politycznych. Dobre i to. Należy przeczytać "Noc Generała" bo to niezwykle istotny fresk historyczny. O narzucaniu wizji odbioru, nie ma mowy, każdy musi sobie to przefiltrować przez swój światopogląd. Dobra lekcja historii bez histerii.

ozziris | 2018-01-30
Na półkach: Reportaże, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2018

Dużo faktów, dużo dat, dużo nazwisk. Dobra pozycja dla młodzieży, dla której początek lat osiemdziesiątych to już zamierzchła przeszłość.

bagietto | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Pamiętam stan wojenny z perspektywy dziecka. Teleranka nie obejrzałam, bo i tak nie oglądałam, zawsze lubiłam się wyspać w niedzielę. Ale nie zapomnę słów i przerażenia mojej mamy, która nie zwracając uwagi, że stoję obok (bo jednak dbała, żebyśmy przekleństw w jej wydaniu nie słyszeli)łamiącym się głosem powiedziała "k...a, wojnę mamy". W "Nocy generała" podoba mi się perspektywa ukazania tego przewrotu w naszym kraju. Widać i czuć, że pisze to zachodni autor, co więcej widać i czuć, że Francuz. Miejscami męczący był nadmiar nazwisk i relacja w zasadzie co kilkunastominutowa. Bo książka rzeczywiście jest opisem wydarzeń jednej nocy, z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ponieważ ja niestety mam braki historyczne, wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałam i jakoś uzupełniłam swoją marną wiedzę. Myślę, że dla kogoś, kto lepiej pamięta ten czas, albo ma większą wiedzę książka może być bardzo ciekawa.

Hanka | 2011-02-15

hmm. Co prawda byłam już na świecie, w pewnym sensie, w pełni rozumną istotą. Ale wiem co się działo, wiem jak było, widziałam, może mało pojmowałam. Ale książka mnie wciągnęła.

guniatko | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Być może się mylę, być może coś się zmieniło. Kiedy chodziłam do szkoły, praktycznie na żadnym z jej etapów, na lekcjach historii nie zdołano z nami omówić historii Polski po II wojnie światowej. Moja wiedza w tym zakresie jest pozorna, bazuje przede wszystkim na relacji przekazanej przez rodziców.
Książkę Meretika traktuję jako zaproszenie: młody człowieku, zrozum rzeczywistość, sięgając do czasów, w których na szczęście nie musiałeś dorastać. Wzruszający, otwierający oczy, pozwalający jeszcze bardziej docenić pokolenie moich rodziców reportaż. Tak jak inni czytelnicy jestem pod wrażeniem pracy, którą wykonał dla nas, (niekoniecznie za nas) ktoś z zewnątrz.

kind_of_alien | 2014-12-20
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Książka, w której "stan wojenny" to coś więcej niż tylko zbitek słów "stan" i "wojenny". Każdego 13 grudnia słyszymy o "stanie" i "wojennym", ale prawie nic o tym, co te dwa słowa znaczyły. A znaczyły zorganizowaną akcję junty wojskowej. Dokładnie taką, jakie odbywały się w odległych krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Zorganizowany w ścisłej tajemnicy zamach stanu, aresztowania w ciągu kilku godzin w środku nocy dziesiątek tysięcy ludzi, wyważone drzwi wielu mieszkań, wyłączenie w jednej chwili w całym kraju telefonów i wojsko z czołgami na ulicach. Polecam.

MacBog | 2017-07-13

Książka jest bardzo stronnicza, wybiela autorów stanu wojennego i przekonuje o słuszności jego wprowadzenia. Wielokrotnie przewija się informacja groźbie interwencji ZSRR co przecież jest nieprawdą. Do ulubionych fragmentów zaliczam fragment ze strony 149 w którym to autor przekonuje że Jaruzelski wprowadzając Stan Wojenny robił to z ciężkim sercem... co za bzdura. Generalnie: nie polecam!!! Strata czasu.

Norbert | 2016-01-26
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Reporterski zapis wydarzeń w noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku
Proponuję przeczytać tę pozycję, a potem proszę przeczytać "Wrońca" Dukaja. Emocje gwarantowane