Noc generała

Okładka książki Noc generała
Gabriel Mérétik Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury reportaż
reportaż
Faktyczny Dom Kultury
La Nuit du General
Dowody na Istnienie
2014-01-01
1989-01-01
Michał Radgowski
stan wojenny Polska Jaruzelski 1981 grudzień

Książka przeciętna. Spodziewałem się naprawdę czegoś lepszego. Autor tej książki jeśli dobrze pamiętam nie był w tym okresie w Polsce kiedy wprowadzono stan wojenny. Chciałem poczuć klimat tamtych lat jaki mi towarzyszył będąc 8 latkiem. Mieszkałem tuż przy samej jednostce wojskowej.Pamiętam żołnierzy stojących przy czołgach i grzejących się przed koksownikami. Zasieki...

Zapis, niemal minuta po minucie pamiętnej nocy 12/13 grudnia 1981 roku, stworzony przez francuskiego dziennikarza. I ta zagraniczna perspektywa jest bardzo cenna. Dużo autor poświęca miejsca reakcjom świata na to co się działo w Polsce w momencie wprowadzenia stanu wojennego. Opisując zaś kolejne wydarzenia tej nocy, czuć dramatyzm sytuacji i niepewność co potem.
Generalnie...

Dobrze i szybko się czyta. Pokazuje ewolucje w ocenie decyzji Jaruzelskiego; najpierw uznaną za mniejsze zło powodowane groźbą interwencji radzieckiej by z dnia na dzień zmienić ją na calkowicie negatywną, inspirowaną przez ZSRR.

Zapis nocy grudniowej odtwarzany ze szczegółowością, która była dostępna autorowi w końcówce lat osiemdziesiątych. Ale nie ogranicza się tylko do samej nocy, opisuje jej tło i konsekwencje mające się dopiero wydarzyć.

Z racji pochodzenia autora relacja często sięga do doświadczeń francuskich dziennikarzy i polityków, co nadaje historii specyficzny charakter.

Porządna próba opisania okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w 1981. Szczegółowa relacja z 13 grudnia i rzeczowe raporty reakcji zagranicznych. Dramatis personae przedstawiane raczej bezstronnie, co jest sporą zaletą.

Lekcja historii przedstawiająca wydarzenia, na które brakowało miejsca w szkole. A to historia najnowsza tłumaczy często obecny porządek świata.

Autor opisuje godzina po godzinie noc z 12 na 13 grudnia 1981, kiedy został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Wiele fragmentów jest bardzo dobrych, choć ilość nazwisk w całości może przytłaczać. Dużą wartością książki jest...

Mam bardzo ograniczone doświadczenie z francuskim reportażem (po przeczytanej niezbyt dawno "Sodomie" nadal pozostał pewien niesmak), ale ta książka jest warta zainteresowania.

Autor przedstawia wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego, godzina po godzinie, tak w Polsce jak i na świecie. Jest to perspektywa "człowieka z zewnątrz", nie związanego ze stronami...

Strasznie długo ta książka leżała u mnie na podręcznej półce. A szkoda bo reportaż bardzo ciekawy

Dużo faktów, dużo dat, dużo nazwisk. Dobra pozycja dla młodzieży, dla której początek lat osiemdziesiątych to już zamierzchła przeszłość.

Pamiętam stan wojenny z perspektywy dziecka. Teleranka nie obejrzałam, bo i tak nie oglądałam, zawsze lubiłam się wyspać w niedzielę. Ale nie zapomnę słów i przerażenia mojej mamy, która nie zwracając uwagi, że stoję obok (bo jednak dbała, żebyśmy przekleństw w jej wydaniu nie słyszeli)łamiącym się głosem powiedziała "k...a, wojnę mamy". W "Nocy generała" podoba mi się...

• Reportaż
  • Historia