Noc generała

Gabriel Mérétik Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury literatura faktu
La Nuit du General
2014-01-01
Michał Radgowski
Faktyczny Dom Kultury
stan wojenny Polska Jaruzelski 1981 grudzień

Zapis nocy grudniowej odtwarzany ze szczegółowością, która była dostępna autorowi w końcówce lat osiemdziesiątych. Ale nie ogranicza się tylko do samej nocy, opisuje jej tło i konsekwencje mające się dopiero wydarzyć.

Z racji pochodzenia autora relacja często sięga do doświadczeń francuskich dziennikarzy i polityków, co nadaje historii specyficzny charakter.

Porządna próba opisania okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w 1981. Szczegółowa relacja z 13 grudnia i rzeczowe raporty reakcji zagranicznych. Dramatis personae przedstawiane raczej bezstronnie, co jest sporą zaletą.

Lekcja historii przedstawiająca wydarzenia, na które brakowało miejsca w szkole. A to historia najnowsza tłumaczy często obecny porządek świata.

Autor opisuje godzina po godzinie noc z 12 na 13 grudnia 1981, kiedy został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Wiele fragmentów jest bardzo dobrych, choć ilość nazwisk w całości może przytłaczać. Dużą wartością książki jest...

Mam bardzo ograniczone doświadczenie z francuskim reportażem (po przeczytanej niezbyt dawno "Sodomie" nadal pozostał pewien niesmak), ale ta książka jest warta zainteresowania.

Autor przedstawia wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego, godzina po godzinie, tak w Polsce jak i na świecie. Jest to perspektywa "człowieka z zewnątrz", nie związanego ze stronami...

Strasznie długo ta książka leżała u mnie na podręcznej półce. A szkoda bo reportaż bardzo ciekawy

Dużo faktów, dużo dat, dużo nazwisk. Dobra pozycja dla młodzieży, dla której początek lat osiemdziesiątych to już zamierzchła przeszłość.

Pamiętam stan wojenny z perspektywy dziecka. Teleranka nie obejrzałam, bo i tak nie oglądałam, zawsze lubiłam się wyspać w niedzielę. Ale nie zapomnę słów i przerażenia mojej mamy, która nie zwracając uwagi, że stoję obok (bo jednak dbała, żebyśmy przekleństw w jej wydaniu nie słyszeli)łamiącym się głosem powiedziała "k...a, wojnę mamy". W "Nocy generała" podoba mi się...

Książka jest bardzo stronnicza, wybiela autorów stanu wojennego i przekonuje o słuszności jego wprowadzenia. Wielokrotnie przewija się informacja groźbie interwencji ZSRR co przecież jest nieprawdą. Do ulubionych fragmentów zaliczam fragment ze strony 149 w którym to autor przekonuje że Jaruzelski wprowadzając Stan Wojenny robił to z ciężkim sercem... co za bzdura....

Kiedyś robiła wrażenie. Dziś nie wciśnie nikogo w fotel. Oficjalny korespondent nie mógł sobie pozwolić na zbyt wiele.

Reporterski zapis wydarzeń w noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku
Proponuję przeczytać tę pozycję, a potem proszę przeczytać "Wrońca" Dukaja. Emocje gwarantowane

Dyskusje

• Reportaż