Ameryka nie istnieje

Wydawnictwo: Pascal
978-83-7513-742-2
Agent86

Orliński pisze o Disneylandzie, którego – cytując Jeana Baudrillarda – „jawna nierzeczywistość ma odwrócić uwagę od skrywanej nierzeczywistości pobliskiego Los Angeles”, o Missisipi, gdzie dzieje się akcja słynnego filmu Alana Parkera i o przedstawionym tam mieście, którego burmistrz, o ironio, jest teraz „czarny jak głos Louisa Armstronga”, o Las Vegas z sylwetką Gór Źródlanych na horyzoncie i pustynią za rogatkami, Dolinie Krzemowej, Nowej Anglii... Sięga do dziecięcych marzeń o piciu whisky w saloonie na Dzikim Zachodzie i nostalgii za Route 66. Wreszcie skupia się na Ameryce spisków, konspiracji, szalonych teorii i wiecznego braku rozstrzygającego dowodu na cokolwiek, Ameryce, „co do której nie mamy do końca pewności, czy istnieje, bo wszystko tu jest tak bardzo tajne, że choćby przyszło tysiąc komisji kongresowych i każda z nich powołała tysiąc świadków – to w efekcie tylko będziemy mieli kolejne sekrety dotyczące sekretności sekretów”. Jest ciągle w drodze, od wybrzeża do wybrzeża, od jazzu do hip-hopu, od fikcji do rzeczywistości (i vice versa).

Elżbieta | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Szybki remanent w głowie wykazał,że nie odnotowałam jeszcze na LC faktu przeczytania w tym roku tej książki.Niezwłocznie zatem nadrabiam tą zaległość,zanim rok przeminie.
No cóż, Ameryki czytając tą książkę nikt zapewne się nie odkryje,a wręcz trzeba mieć dużą wiedzę o niej by wiedzieć o czym autor pisze. Prawdę mówiąc to mnie nie odpowiadał ten chaotyczny styl takiego skrzyżowania reportażu z esejem w jakim ta książka została napisana. Lubię eseje, ale tylko w wykonaniu dobrych pisarzy, a nie dziennikarzy. Ponadto spodziewałam się reportaży i ten chaos subiektywnych i prowokacyjnych myśli autora o Ameryce zwyczajnie mnie nudził. Moje zainteresowanie wzbudziły tylko historie o Dolinie Krzemowej,o Las Vegas, oraz początkach Nowego Jorku. Brakowało mi też w niej czegoś o ludziach-współczesnych Amerykanach,żyjących z daleka od wschodniego wybrzeża, odniosłam takie wrażenie,że autor mało miał z nimi kontaktów w czasie swojej podróży.
Ponadto moje niewprawne oko zauważyło liczne...

Zuba | 2016-03-06
Przeczytana: 05 marca 2016

Ach, jak ja lubię takie książki! Zupełnie nie umiem przypisać do konkretnego gatunku - ni to eseje, ni to felietony, trochę reportażu, ale napisane tak, że się połyka.
Autor wybrał się do USA śladami kilku symbolicznych wyobrażeń o tym kraju, którymi jesteśmy od małego karmieni. Ja sama też mam głowę pełną obrazów z amerykańskich filmów i książek, więc z chęcią czytałam ile w nich jest prawdy. Mamy tu historię Disneylandu, Nowego Jorku, Doliny Krzemowej, Dzikiego Zachodu, Los Angeles i Las Vegas, Route 66 i Roswell.
Gdyby pan Orliński chciał napisać drugą część poproszę rozdziały o: Miami, Fargo, Alasce, Nowym Orleanie i vodoo, Waszyngtonie i lobbystach, Albuquerque i Harvardzie.

almos | 2015-10-26
Przeczytana: 20 października 2015

Książka będąca skrzyżowaniem eseju historycznego z reportażem ilustruje stwierdzenie, że podstawą świadomości historycznej Amerykanów jest fikcja budowana przez media. Teza owa jest brawurowo uzasadniona, książka zawiera masę ciekawych informacji o historii i współczesności Ameryki, autor imponuje erudycją. Z tym, że jest to mocno subiektywny obraz tego fascynującego kraju. Książka jest świetnie napisana, b.dobrze się czyta.

Wychodzi Orliński z założenia, że Ameryka zbudowana jest na mitach i wyobrażeniach opowiadanych przez filmy, reklamy i komiksy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ogólnie teza to nie nowa. Przecież istotą każdego mitu jest oderwanie od rzeczywistości. Niemniej w Ameryce mity pełnią szczegółną rolę, bo spośród wszystkich krajów cywilizowanych Ameryka ma rekordowo szczupłą autentyczną historię – i rekordowo bogaty dorobek historii fikcyjnych. Poza tym Amerykanie widzą, że amerykański sen ma się nijak do amerykańskiej jawy, ale dysonans poznawczy...

Robert Frączek | 2011-08-09
Przeczytana: 2012 rok

Prawda, że tytuł dość zaskakujący? Czy rzeczywiście ta Ameryka, którą znamy z filmów, piosenek, książek, komiksów i różnych przekazów medialnych, z naszych wyobrażeń istnieje naprawdę? Przecież nasze marzenia, zabawy, fascynacje od dzieciństwa karmione są jak nie kowbojami, to jazdą np. Harleyem słynną Route 66, fortuną z Las Vegas, czy magią Miasta Aniołów i Hollywood. Autor - Wojciech Orliński (dziennikarz Gazety Wyborczej) jedzie przez całe Stany, od wybrzeża do wybrzeża śladami różnych "kultowych" miejsc sprawdzając ile jest prawdy w ich legendzie. Mamy więc m.in. Dziki Zachód, rasistowskie południe, Los Angeles, Dolinę krzemową, Roswell, Nowy Jork i jeszcze parę fajnych lokalizacji. Każdy rozdział to pewnego rodzaju esej dotykający spraw społecznych, politycznych no i odnoszący się zawsze w jakiś sposób do popkultury. W każdym rozdziale znajdziemy mnóstwo informacji (również historycznych i niekoniecznie bardzo znanych) na temat różnych wydarzeń, miejsc, bohaterów i co ważne...

PARALAKSA | 2015-03-08
Przeczytana: 06 marca 2015

Jakoś tak się urwała niespodziewanie. Można dopowiadać sobie, że tak jak i Ameryka nie ma początku i końca, tak i książka nie mogła skończyć się w prosty sposób, ale mnie po prostu przez chwilę zrobiło się szkoda.

Szkoda, bo czyta się ją przyjemnie. Kolejne rozdziały są po prostu ciekawie napisane, w sposób który wciąga czytelnika i ma on trochę wrażenie jakby sam w całej tej podróży uczestniczył.

A dla mnie ważne jest, że Orliński nie pada przed Stanami na kolana, co często się zdarza, kiedy ktoś odwiedza miejsce, które go fascynuje. Tutaj wyczuwa się pewien dystans autora. Z jednej strony ciekawość i na pewno oczarowanie, ale z drugiej zdroworozsądkowe podejście i w miarę obiektywne odbieranie tego, co w Stanach go spotyka. Bardzo mi to odpowiada. Książkę oczywiście polecam.

Lil | 2011-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Ta książka to coś na kształt zbioru esejów na tematy związane z historią i kulturą USA. I - zgodnie z tytułem - demitologizacja Ameryki. Oczywiście nie są to nadęte publicystyczne teksty; Orliński ma lekkie pióro, sporą wiedzę zebraną głównie dzięki swoim licznym wizytom w Stanach i wiele sympatii dla tego kraju, co skutkuje fajnym efektem - nawet jak krytykuje i zdziera iluzje, to robi to jakoś tak bezboleśnie. :) Jest tu i o bluesie, i o Route 66, i o Presleyu, i o Ku-Klux-Klanie, o micie Ojców Założycieli, o Dzikim Zachodzie i wielu innych tematach, które w Europie obrosły legendą. Czyta się naprawdę świetnie. Aż chciałoby się zerwać z wygodnej kanapy, kupić bilet na lot przez Atlantyk, a potem wsiąść w starego buicka i, z książką Orlińskiego na siedzeniu obok, ruszyć w długą trasę ze wschodniego do zachodniego wybrzeża. :)

Eulalia Pstryk | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 października 2014

Bardzo lubię takie demitologizujące książki. Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie połowę życia przejeżdżam na stereotypach, kształtowanych przez popkulturę, legendy, plotki, albo zwykłe przeinaczenia, powtarzane tak długo, aż już nikomu nie chce się opowiadać, jak też tam naprawdę to wszystko wyglądało. Jako jednostka dociekliwa i lubiąca znać prawdę, zawsze jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim dobrym ludziom, którym chciało się odwalić całą tę żmudną robotę, polegającą na oczyszczaniu rzeczywistości z patyny mitów i pobożnych życzeń. Takie remonty umysłowe są odświeżające i pożyteczne. ;) W dodatku ta książka napisana jest z lekkością, humorem i czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Pewnie na długo zostanie ze mną piosenka country o drodze krajowej numer siedem... :D

PARALAKSA | 2015-03-09
Przeczytana: 06 marca 2015

Magdalena | 2015-11-04

Rozprawienie się z mitami, które obrosły legendami. Zderzenie rzeczywistości z fantazja i marzeniami. Genialny pomysł!

Grover | 2012-12-13
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Książka ciekawa i warta przeczytania. Sporym plusem są świetnie zrobione zdjęcia. Natomiast nie jest to książka podróżnicza, wbrew wszelkim informacjom wydawcy i wbrew nagrodzie. Jest to zbiór esejów publicystycznych. Autor posługuje się tezą jednego z francuskich filozofów Jeana Baudrillarda, iż Ameryka nie istnieje. Wszystko co wiemy o Ameryce my - mieszkańcy Europy, ale także Amerykanie to pewnego rodzaju wykreowane mity. Autor stara się niejako "obalić" funkcjonujące mity:
Disnayland - to jedna wielke fikcja, w Disneylendzie funkcjonuje tzw. Main Street przy której za niby drobnymi przedsiębiorcami stoją wielkie koncerny.
Dziki Zachód - to mit stworzony przez filmy rodem z Hollywood
Purytanie - nad kościołami jednego z purytańskich wyznań dziś powiewają tęczowe flagi
Rasizm - dla autora najbardziej rasistowskim miastem jest Nowy York, na południu są miasta gdzie burmistrzami są już czaronskórzy
Całe kino amerykańskie to jedna blaga, filmy o Nowym Jorku powstają w studiach...