Kobieta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Andromeda". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl

"Kobieta" Joanny Bator nie jest powieścią autobiograficzną, choć niewątpliwie oparta jest na wątkach osobistych. Właściwe dla tej formy pisarstwa byłoby chyba określenie użyte po raz pierwszy przez krytykę francuską: autofikcja. Fikcja z elementami biografii bądź biografia z elementami fikcji. Debiut literacki Joanny Bator to proza intelektualna, błyskotliwa i kobieca. Kobieca, czyli wnikliwie opisująca świat oglądany oczami kobiety, z charakterystyczną dla głównej bohaterki wrażliwością, ale i dystansem, wręcz skłonnością do psychologicznej wiwisekcji. Ta książka skutecznie łamie stereotyp współczesnej Bridget Jones. Bo bohaterka Kobiety Joanny Bator to istota piękna i mądra, świadoma swojej wartości i siły, ale także własnych słabości, śmieszności i niedoskonałości. Potrafi czuć i myśleć, szydzić i łagodnie rozśmieszać, wzruszać i drażnić. Joanna Bator stworzyła kobietę wielowymiarową, kobietę, z którą na pewno wielu czytelniczkom z łatwością przyjdzie się utożsamić. Zaś czytelników zaintryguje ona swoją innością i tajemnicą, zaniepokoi inteligencją i umiejętnością chłodnej analizy. To kobieta kochająca mężczyzn, ale czasami bezwzględna wobec ich świata, rozczarowana niemożnością porozumienia. Bo to co kobietę według Bator najbardziej pociąga w mężczyźnie to obcość, spotkanie Innego z Inną. Kobiety i mężczyźni w książce Bator prowadzą tę samą walkę z własną śmiertelnością, z własnymi lękami i fobiami i gdzieś w tej walce się spotykają. Gdzieś, to znaczy w miłosnym akcie, bo pożądanie jest najlepszym narzędziem poznania. A pożądanie rodzi się właśnie z różnicy i z pragnienia, aby tę różnicę chociaż na moment usunąć i zatrzeć.

Inka50 | 2014-05-21
Przeczytana: 16 maja 2014

Ocena: dobra, ale... ciężko się czyta, bo nierówno napisana. Fragmentami rewelacyjnie "inteligentnie dowcipna", fragmentami - "inteligentnie przegadana" - można by tak rzec... Wielkie ambicje autorki na powieść eksperymentalną dla kobiet i o kobietach. Nie poraziło mnie tym razem, ale fanką Joanny B. pozostaję i lecę po "Chmurdalię"!

Ronja | 2012-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 lutego 2012

Jedna z tych książek, które na początku miałam ochotę odłożyć w diabły, a jednak dotrwałam do końca i to w cale nie w okropnych męczarniach. Inne podejście do "kobiecej literatury", opisujące baby z krwi i kości. Takie które nie zawsze uwielbiamy, nie zawsze rozumiemy - podobnie z resztą jak siebie same. Niestety bez fajerwerków.

marola | 2011-10-21
Przeczytana: 17 października 2011

Nie jestem nowoczesna - uprzedziłam się do tej książki.

Trudim | 2012-09-06

wyśmienite studium obiecości! Polecam!

Izabela Rzysko | 2013-12-03

jestem na tak, wspaniała lektura.

Kinia | 2013-01-07
Przeczytana: 20 stycznia 2013