Alfred i Emily

Alfred and Emily
978-83-08-04388-2
biografia, historia, Nobliści, rodzina
pomfrey

Alfred i Emily, najnowsza powieść Doris Lessing, jest rozrachunkiem z przeszłością i próbą zrozumienia własnych korzeni. W pierwszej części autorka opowiada o wyobrażonym życiu swych rodziców, takim, jakie mogłoby być, gdyby nie pierwsza wojna światowa. W drugiej przedstawia rzeczywiste losy ludzi okaleczonych fizycznie i psychicznie przez wojnę. Powieść jest interesującym studium kobiecych...

Powieść jest interesującym studium kobiecych charakterów (Emily, jej przyjaciółki, walczącej o niezależność, oraz matki przyjaciółki - edwardiańskiej matrony). To książka na wskroś kobieca i kobieco subtelna, starająca się uchwycić proces emancypacji kobiety w niesprzyjających dla niej warunkach.

Katherina87 | 2014-08-15

Alfred i Emily, oparta na wątkach autobiograficznych jest rozrachunkiem z przeszłością i próbą zrozumienia własnych korzeni. W pierwszej części autorka opowiada o wyobrażonym życiu swych rodziców, takim, jakie mogłoby być, gdyby nie pierwsza wojna światowa. W drugiej przedstawia rzeczywiste losy ludzi okaleczonych fizycznie i psychicznie przez wojnę.

Tytułem wstępu, który zamieściła autorka, a mający za zadanie wyjaśnić sens książki.
Jak sama uważa jej rodzice byli wyjątkowi, każde na swój sposób. Łączyła ich niezwykła energia. Pierwsza wojna światowa okaleczyła ich oboje. Ojcu szrapnel roztrzaskał nogę, musiał ją więc zastąpić drewnianą. Nigdy się nie otrząsnął z okopów. Umarł w wieku...

Ania | 2016-04-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Mam ogromną słabość do Doris Lessing, to pewne. Jak mam się oprzeć słowom, które wyszły spod jej pióra, kiedy już po przeczytaniu wstępu jestem pod jej urokiem.
"Moi rodzice byli wyjątkowi, każde na swój własny sposób. Łączyła ich niezwykła energia. Pierwsza wojna światowa okaleczyła ich oboje. Pokusiłam się o to, żeby dać im życie, które mogliby prowadzić, gdyby nie wojna"
Zderzenie dwóch światów, świata stworzonego specjalnie dla rodziców, z tym, który został im narzucony i rozdarł ich życie, jest próbą rozliczenia i uwolnienia od przeszłości.
Szczerze, nienachalnie...cała Lessing.

książek: 1991

'Alfred i Emily' to, moim zdaniem, nie tylko opowieść o rodzicach Doris Lessing. To też próba zrozumienia ich zachowania oraz to, jak ich bolesne wspomnienia miały wpływ na zachowanie przyszłej pisarki i jej brata.
Na początku dostajemy alternatywne życie tytułowych osób, gdyby wojna nie istniała. To, niestety, najnudniejsza część tej książki - jednak potraktowałam to jako pewnego rodzaju rekompesatę autorki za jej brak wyrozumiałości w okresie dorastania. Druga część, ta właściwa, przedstawia nie tylko ludzi dotkniętych przez I wojnę światową (Alfred stracił nogę, natomiast Emily miała trwały ślad w psychice), ale również podjętą przez nich próbę stworzenia normalnego życia dla siebie i dzieci.
Refleksja Doris Lessing nad rodzicami i dorastaniem oznaczonym piętnem bycia córką weterana I wojny światowej i pielęgniarki-świadka śmierci wielu żołnierzy jest bardzo wzruszająca, jak i tragiczna. Czytelnik zaczyna wtedy rozumieć wiele faktów z życia Noblistki (m.in. dlaczego w 'Marcie...

Grażyna | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Doris Lessing. Czytałam kilka jej książek,ale nie będę udawać ,że fantastyczne ,bo dla mnie takie nie są. Może najbardziej zainteresowała mnie ta ,w której kusi się autorka o pokazanie swoich rodziców,ich życia w warunkach ,czasie gdyby na ich drodze nie było wojny. Niektóre rozdziały ,a także stare,rodzinne fotografie mnie bardziej zaciekawiły.
Długo ją czytałam ,ale cieszę się ,że nie odłożyłam jej tylko doczytałam do końca......Na pewno dla miłośników literatury Doris Lessing to wartościowa pozycja. I na tym zakończę....wiadomo ,kto zechce przeczyta nie kierując się moją opinią....

Małgorzata48 | 2014-12-21

Bardzo ciekawy zabieg formalny; w pierwszej części powieści autorka wyobraża sobie jak potoczyłoby się życie jej Rodziców, gdyby nie wybuchła pierwsza wojna światowa. Wyobraża sobie kim Rodzice mogliby się stać, jakie dobre, godne życie mogliby wieść, zgodne z ich zdolnościami i aspiracjami. W drugiej części przedstawia prawdziwe życie swoich rodziców i swojej rodziny, pokazuje jak straszliwie zostali okaleczeni fizycznie i psychicznie, jaki wpływ na jej i rodzeństwa życie miała wojna, jak ich ukształtowała, zubożyła i okaleczyła. Warto przeczytać.

Kamila | 2015-07-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2015

Książka przez przypadek wpadła mi w dłonie podczas szperania w miejskiej bibliotece. Wcześniej nie słyszałam o Doris Lessing.
O ile pierwsza cześć książki nie zrobiła na mnie większego wrażenia, tak druga część dosłownie mnie porwała.
Cudowny, ironiczny i trochę rzewny sposób w jaki autorka opisuje swoich rodziców, i własne jakże ciekawe życie wygnał mnie natychmiast do biblioteki po kolejne pozycje Doris Lessing.
Rzeczywistość dziecka opisywana oczami dojrzałej kobiety, zmieniający się świat i trudne relacje trudnych ludzi, próba zrozumienia zachowań , bez możliwości normalnego dialogu.
Dla mnie piękna. Chcę więcej!

marciocha | 2011-07-26
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Na Doris Lessing można liczyć.
Dlatego wróciłam do tej książki.
Jako dojrzała kobieta wspomina swoich rodziców i swoje burzliwe relacje łączące ją z nimi. Subtelnie i z miłością zarysowana historia. Szczególnie w częśći, gdzie puszcza wodze fantazji snując opowieść, jak wyglądałoby ich życie, gdyby nie wojna. Piękne.

jak inaczej wygląda nasze życie od dyskomfortu naszych dziadków, pradziadków...

2011.07.25

Judyta | 2013-07-31
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 31 lipca 2013

Doris Lessing mnie jeszcze nie zachwyciła. Jej książki są według mnie przeciętne i nie wyróżniają się niczym szczególnym. Podobnie było i w tym przypadku. Naprawdę byłam ciekawa opowieści o tym, jak ułożyła swoim rodzicom życie na nowo. Rozczarowałam się... Szczególnie, gdy porównałam jej opowieść z faktami, o których pisała w drugiej części książki. Czytając drugą część widziałam sporo analogii do Karen Blixen i jej 'Pożegnania z Afryką'. I to był chyba największy plus tej książki.

Nattka | 2011-01-08
Przeczytana: czerwiec 2010

Chciałabym w taki sposób móc opowiedzieć o swoich rodzicach - z dystansem, szczerze i dostrzegając w ich życiu interesującą historię.

Inka50 | 2013-10-15
Przeczytana: lipiec 2013

Lessing wspaniale "wymyśliła" innną historię życia swoich rodziców. Lektura godna refleksji.