Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy

Autism. Explaining the Enigma
autyzm, psychologia, zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Dziczuczek

Jedna z najnowszych publikacji na temat autyzmu, opierająca się zarówno na badaniach psychologicznych, jak i neuropsychologicznych. Obala powszechny mit, że przyczyna autyzmu tkwi w braku miłości ze strony matki, w jej oschłości wobec dziecka. Autorka wskazuje właściwe metody postępowania z dzieckiem dotkniętym autyzmem, a także przestrzega przed nieodpowiednimi, które są wciąż stosowane. W interesujący sposób przedstawiono tu również przypadki znane z historii, a obecnie zdiagnozowane jako autystyczne (autyzm został uznany za zaburzenia dopiero w latach 40. XX w.).
Książka dla osób zawodowo zajmujących się problemami ludzi dotkniętych autyzmem, jak również dla rodziców i rodzin, które na co dzień przebywają z takimi osobami.

allison | 2013-06-18

Bardzo przystępnie napisana książka - zarówno dla rodziców, jak i dla terapeutów, studentów i wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu.

Autorka dokładnie opisuje różne przyczyny oraz najbardziej charakterystyczne cechy schorzenia, ale skupia się również na tzw. autyzmie atypowym, który najtrudniej zdiagnozować, gdyż często bywa mylony z upośledzeniem umysłowym (lub z nim współistnieje).
Wiele informacji dotyczy trudności komunikacyjnych, zwłaszcza w przypadku dzieci niemówiących.
Ciekawie przedstawiony jest też problem stereotypii, powtarzalności i potrzeby porządkowania.

Autorka nie pozostaje obojętna również wobec tematu izolacji osób autystycznych, które z jednej strony często same zamykają się w swoim świecie, z drugiej są odrzucane przez otoczenie, a wówczas problem izolacji społecznej przenosi się na rodzinę, co nie należy do rzadkości.

Dużo tu informacji o historii diagnozowania i badania autyzmu, o konkretnych, najbardziej znanych przypadkach...

asia | 2013-12-06

Chociaż książka - wbrew tytułowi - nie wyjaśnia tajemnicy autyzmu, to na pewno udziela wielu dobrych odpowiedzi na pytania związane z tą chorobą i obala kilka mitów.
Interesujące eksperymenty i badania, opisywane przez autorkę, pozwoliły mi zrozumieć mechanizmy funkcjonowania i myślenia osób dotkniętych autyzmem.

Thorstein | 2016-10-28
Marta | 2016-02-17