Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy

Okładka książki Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy Uta Frith
Okładka książki Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy
Uta Frith Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Autism. Explaining the Enigma
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01
2008-01-01
Mikołaj Hernik, Grzegorz Krajewski
autyzm psychologia zdrowie medycyna

Okładka książki Jak uczy się mózg Sarah-Jayne Blakemore, Uta Frith
Jak uczy się mózg Sarah-Jayne Blakemo...
Okładka książki Antigrav Pete Adams, Brian W. Aldiss, James Blish, Robert Borski, John Brosnan, Carol Carr, Uta Frith, Ron Goulart, Harry Harrison, Raphael A. Lafferty, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, Charles Nightingale, Larry Niven, John Sladek, L. Jerome Stanton, Philip Strick, Theodore Sturgeon
Antigrav Pete Adams, Brian W...

Książka bardzo przydatna. Wnosząca ogromną ilość wiedzy.

Książka bardzo przydatna. Wnosząca ogromną ilość wiedzy.

Chociaż książka - wbrew tytułowi - nie wyjaśnia tajemnicy autyzmu, to na pewno udziela wielu dobrych odpowiedzi na pytania związane z tą chorobą i obala kilka mitów.
Interesujące eksperymenty i badania, opisywane przez autorkę, pozwoliły mi zrozumieć mechanizmy funkcjonowania i myślenia osób dotkniętych autyzmem.

Bardzo przystępnie napisana książka - zarówno dla rodziców, jak i dla terapeutów, studentów i wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu.

Autorka dokładnie opisuje różne przyczyny oraz najbardziej charakterystyczne cechy schorzenia, ale skupia się również na tzw. autyzmie atypowym, który najtrudniej zdiagnozować, gdyż często bywa mylony z upośledzeniem umysłowym (lub z nim współistnieje).
Wiele informacji dotyczy trudności komunikacyjnych, zwłaszcza w przypadku dzieci niemówiących.
Ciekawie przedstawiony jest też problem stereotypii, powtarzalności i potrzeby porządkowania.

Autorka nie pozostaje obojętna również wobec tematu izolacji osób autystycznych, które z jednej strony często same zamykają się w swoim świecie, z drugiej są odrzucane przez otoczenie, a wówczas problem izolacji społecznej przenosi się na rodzinę, co nie należy do rzadkości.

Dużo tu informacji o historii diagnozowania i badania autyzmu, o konkretnych, najbardziej znanych przypadkach oraz o motywie inności w kulturze, zwłaszcza w literaturze.
Uta Frith pisze też o przypadkach tzw. geniuszy - autystyków obdarzonych niebywałą pamięcią, która pozwala np. wyrecytować z pamięci obszerne fragmenty raz usłyszanego tekstu czy liczyć z niewiarygodna szybkością i precyzją.
Autorka przestrzega jednak czytelników, by nie postrzegali problemu autyzmu przez pryzmat takich przypadków, gdyż należą one do rzadkości i wcale nie oznaczają, iż osoby obdarzone takimi niezwykłymi zdolnościami mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie - zwykle zdarza się bowiem, że nie potrafią wyrazić swoich potrzeb, odczuć czy oczekiwań.

To lektura bardzo pouczająca, bogacąca i porządkująca wiedzę na temat autyzmu.

• Autyzm
  • Psychologia