Autyzm

Okładka książki Autyzm Uta Frith
Okładka książki Autyzm
Uta Frith Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
2023-06-09
2023-06-09
Joanna Witkowska

Okładka książki Jak uczy się mózg Sarah-Jayne Blakemore, Uta Frith
Jak uczy się mózg Sarah-Jayne Blakemo...
Okładka książki Antigrav Pete Adams, Brian W. Aldiss, James Blish, Robert Borski, John Brosnan, Carol Carr, Uta Frith, Ron Goulart, Harry Harrison, Raphael A. Lafferty, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, Charles Nightingale, Larry Niven, John Sladek, L. Jerome Stanton, Philip Strick, Theodore Sturgeon
Antigrav Pete Adams, Brian W...

,,Autyzm. Krótkie wprowadzenie'' to kompendium wiedzy, która jest obecnie dostępna na temat autyzmu oraz zespołu Aspergera. Autorka Uta Frith, profesor psychologii rozwojowej, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oxfordzkiego, w prosty i przystępny sposób mówi jakie są jego objawy i przyczyny, wyjaśnia czy mają związek z genetyką czy są środowiskowe. Obala mity i układa fakty. Z badań wynika, że zaburzenia neurorozwojowe występują coraz częściej, a większość przypadków wciąż nie jest rozumiana przez ludzi. Ale czy można zrozumieć autystę? Te wyjątkowe osoby zazwyczaj unikają kontaktu, mają problem z mentalizowaniem, empatią, często żyją w swoim świecie, posiadają różne nadwrażliwości. Jak do nich dotrzeć? Czego potrzebują i jak ich potrzeby spełniać? Okazuje się, że pomimo wielu lat badań i rozwoju nauki jak dotąd bardzo mało wiemy o autystycznym mózgu i umyśle. Każda osoba przejawia bowiem odmienny wzór zachowania, choć oczywiście mają też wiele wspólnych cech. Wspierające środowisko edukacyjne może mieć tutaj duży wpływ na rozwój, a regularna praca z terapeutami i innymi specjalistami na pewno przynosi efekty. Musimy pamiętać, że osoby z autyzmem mogą być niezwykle inteligentne, przejawiać zdolności i talenty, być ludźmi wysoko funkcjonującymi, ale są też tacy, którzy żyją całkowicie w swoimi świecie posiadają wiele niepełnosprawności i trudności, z którymi sobie nie radzą.
Reasumując książkę warto przeczytać, żeby bardziej zrozumieć z czym mierzą się osoby neuronietypowe oraz ich rodziny, zrozumieć pojęcie i spróbować zaakceptować, że tak naprawdę każdy jest inny, a nasza inność jest piękna.

Opiekę merytoryczną nad polską edycją całej serii ,,Krótkie wprowadzenie'' sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

Są dziedziny i tematy, w których niewiele się dzieje. Mam wrażenie, że akurat o autyzmie w ostatnich latach mówi się dość dużo. I może właśnie dlatego, że wcześniej żadna konkretna książka na ten temat nie wpadła w moje ręce, to z ogromnym entuzjazmem czekałam na tę publikację. Pomimo wielu ciekawych informacji i licznych przykładów odnoszących się do konkretnych przypadków muszę przyznać, że rozczarował mnie pewien fakt, ale o tym trochę później...

Wszystkie formy autyzmu mają swój początek przed narodzinami i wszystkie oddziałują na rozwijający się mózg.
Zacznę od plusów - świetne jest to, że Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zdecydowało się podjąć temat autyzmu w ramach serii "Krótkie wprowadzenie". Z racji tego, że to książka popularnonaukowa, śmiało mogą po nią sięgnąć osoby, które zazwyczaj przeraża dużo specjalistycznego słownictwa - spokojnie, tutaj wszystko jest wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Zdjęcia, wykresy i schematy dodatkowo ułatwiają zrozumienie poruszanych kwestii, a przy okazji są urozmaiceniem, które osobiście bardzo cenię we wszelkiego typu publikacjach. Ciekawe są również odwołania autorki do filmów, a nawet bajek. Moją uwagę zwróciły fragmenty mówiące o materiałach preferowanych przez osoby będące w spektrum autyzmu. W tej książce można znaleźć informacje na temat trudnych przypadków, ale są też akapity odnoszące się do osób wysoko funkcjonujących.

Trochę czasu zajęło zmierzenie się z przerażającą myślą, że w ośrodkach dla osób chorych psychicznie lub niepełnosprawnych intelektualnie znajduje się wielu dorosłych, u których nie rozpoznano autyzmu.
We wstępie do wydania polskiego, możemy przeczytać, że Uta Frith (autorka) jest znawczynią zagadnienia, które analizuje, a zawarte w publikacji informacje są zgodne ze stanem wiedzy naukowej. A teraz przejdę do tego, na co zwróciłam uwagę już na samym początku - chodzi o to, że anglojęzyczna wersja tekstu ukazała się w roku 2008, czyli 15 lat temu. Moim zdaniem kilkanaście lat w stosunku do zagadnienia w ostatnim czasie dość często poruszanego (zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że dość popularnego),to jednak za dużo dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś konkretnego i w miarę aktualnego. Owszem, jest podana bibliografia oraz zalecana literatura, ale nie znajdziemy tu nic, co prowadziłoby nas do zaktualizowania zawartych w książce informacji. Kogo może to zadowolić ta książka? Raczej osoby, które chciałyby i miałyby czas na to, by prześledzić zmiany, jakie zaszły w obszarze badań dotyczących autyzmu na przestrzeni ostatnich lat. Jak dla mnie zabrakło chociażby kilku pozycji kierujących do bardziej aktualnych źródeł.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

• Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Medycyna/Psychologia
  • Psychologia 2023