Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny

Okładka książki Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny Bogdan de Barbaro
Okładka książki Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny
Bogdan de Barbaro Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
1999-01-01
1999-01-01
83-233-1184-6
psychologia systemowa terapia rodzina

Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Znak nr 813 (02/2023) Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Emilia Dłużewska, Joanna Erbel, Olga Gitkiewicz, Ewa Habrat-Pragłowska, Urszula Kozioł, Dominika Kozłowska, Katarzyna Łoza, Marek Maraszek, Piotr Oczko, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Karolina Rychter, Filip Springer, Ewa Woydyłło, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 813 (0... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem Wojciech Drath, Bogdan de Barbaro
Psychoterapia ... Wojciech Drath, Bog...

Największym minusem pozycji jest fakt, że jest już trochę przestarzała i trzeba to wziąć pod uwagę; książka wydana w 1999 roku i w związku z tym opis relacji rodzinnych w początkowych rozdziałach uwzględnia rodziny patriarchalne, tradycyjne podejmowane role i oczekiwania społeczne.
Zaletą natomiast jest przekrojowość treści i dzięki temu możliwość uporządkowania w głowie podejść wewnątrz korzeni nurtu systemowego.

Krótko, zwięźle i na temat. Książka jest świetnym zbiorem informacji w pigułce o systemowym rozumieniu rodziny. Idealna na rozpoczęcie swojej podróży w tym temacie!

Nie jestem pewna czy jest to dobra pozycja dla osób, które są nowe w temacie, a już na pewno nie dla osób nie siedzących dłużej w psychologii. Jest to bowiem duży skrótowiec prześlizgujący się tylko delikatnie po temacie. Jeśli jesteś w nim nowa/nowy wybierz lekturę ,,prostszą" i zdecydowanie mocniej zgłębiającą temat. Ale jest to bardzo dobra pozycja jako uporządkowanie i przypomnienie dla osób znających podejście systemowe. Zagadnienia sensownie podzielone, bogata bibliografia, łatwo więc zgłębić interesujący nas aspekt lub do niego powrócić.

Dość zgrabne omówienie bardziej znanych nurtów terapii rodzin.Trochę wszystko wrzucone do jednego garnka i zmieszane, ale i tak na początek znajomości z tą tematyką może być.

Krótkie a zarazem kompleksowe wprowadzenie w podstawy myślenia systemowego. Ratuje tematyka, męczy sposób przekazania. Dla wytrwałych.

Spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Potrzebowałam podstaw myślenia systemowego, ale ta pozycja nie jest dobra, jeśli ktoś ma takie oczekiwania.
Książka jest zbudowana z artykułów, które owszem - dotyczą myślenia systemowego, ale moim zdaniem nie pełnią funkcji "wprowadzającej". Autorzy posługują się terminami na dobre utartymi w podejściu systemowym, ale niekoniecznie zrozumiałymi dla kogoś, kto dopiero zaczyna badać ten grunt. Tytuł książki jest mylący.
Każdy rozdział dotyka zupełnie innego tematu. Ja oczekiwałam od tej książki jakiejś ciągłości, czegoś w stylu "od A do Z" terapii systemowej w pigułce (książeczka liczy zaledwie ok. 120 stron).

Książka o zadziwiająco trafnym tytule. "Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny" jest rzeczywiście wprowadzeniem. Nie zaskakuje, ale też nie zawodzi. Jest dokładnie tym, czym miała być według zamierzeń autora. Redaktor wydania we wstępie zaznacza, że publikacja stanowi tylko przegląd szkół zajmujących się rodziną i trzeba przyznać, że autorzy poszczególnych rozdziałów bardzo dobrze wywiązują się z tego zamierzenia. Książka stanowi zarys różnorodnych ujęć rodziny co może być doskonałą inspiracją do dalszych poszukiwań. Dużą zaletą jest wykaz literatury na dany temat w języku polskim. Uważam, że warto sięgnąć po tą pozycję.

• Psychologia
  • Studia
  • Do kupienia
  • Psychologia
  • 2016

Dodaj cytat z książki Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny