Powrót do życia. Piętnaście lat anoreksji.

Tłumaczenie: Maria Braunstein
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Andromeda". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
Retour a la vie. Quinze ans d`anorexie.
83-7163-592-3
dissapear

To przejmujący zapis choroby, ukazujący bezmiar nieszczęścia i samotności anorektyczki, której ani lekarze, ani psychoterapeuci nie potrafią pomóc. Autorka otwarcie i bezwzględnie krytykuje brutalne nieraz, a co gorsza nieskuteczne, metody leczenia anoreksji we Francji i Anglii w latach 80. i 90. Jej relacje i przemyślenia, oparte na własnych doświadczeniach, na pewno mogą pomóc chorym i leczącym w zrozumieniu tej wciąż nie do końca zgłębionej przypadłości. W książce przeplatają się wątki i historie rodzinne, występują znane sprzed lat postacie polskiego życia kulturalnego i naukowego – polscy przodkowie Autorki (jak poeta Stanisław Baliński, immunolog Ludwik Hirszfeld czy lekarz Ludwik Rajchman – założyciel UNICEF-u, o którym Autorka napisała książkę, nagrodzoną Grand Prix littéraire du MEDEC).

Ervisha | 2016-02-02

O anoreksji wiem sporo i według mnie ta książka w żaden sposób nie pomoże ani osobom chorym, ani ich rodzinom w zrozumieniu i walce z tą chorobą. Tak na prawdę każda osoba chora jest inna, co innego przyczyniło się do choroby i dlatego do każdego chorego należy podchodzić indywidualnie - nie można traktować wszystkich jednakowo a co gorsze ogólnikowo i według stereotypów. Aby pokonać chorobę należy dokładnie poznać jej przyczynę a nie sugerować się książką i to jeszcze taką, która opisuje metody leczenia z lat 80. i 90.
Poza tym styl autorki jest ciężki w odbiorze, całość została napisana bardzo chaotycznie przez co można się pogubić i niewiele tutaj o anoreksji. Autorka bardziej skupiła się na wątkach rodzinnych niż chorobie.

Ewa | 2011-01-18
Przeczytana: styczeń 2011

Jakoś nie przemówiła do mnie ta historia. Wiem, że nie powinnam ją oceniać w taki sposób, że jest to relacja "na fakcie" itd itp. Mimo to, dla mnie jest to książka strasznie chaotyczna, łatwo się w niej pogubić, a styl autorki jest dla mnie zbyt podniosły i patetyczny. Nie sięgnęłabym po nią z całą pewnością po raz drugi.

Za dużo o korzeniach, za mało o anoreksji.

prokrastynacja | 2016-05-03
Kasia b | 2016-03-04