Stracony chłopiec czyli w poszukiwaniu ciepła i miłości

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Lost Boy
83-7255-890-6
literatura faktu
Impresja

Dalsze dzieje chłopca, maltretowanego psychicznie i fizycznie przez matkę, którego koszmarne przeżycia czytelnik poznał z autobiograficznej książki Dave'a Pelzera Dziecko zwane "niczym". David Pelzer - "stracony", nieprzystosowany chłopiec - tuła się od jednego rodzinnego domu dziecka do drugiego. "Zalicza" ich pięć - wciąż samotny, ale wciąż nietracący nadziei na znalezienie rodzinnego...

David Pelzer - "stracony", nieprzystosowany chłopiec - tuła się od jednego rodzinnego domu dziecka do drugiego. "Zalicza" ich pięć - wciąż samotny, ale wciąż nietracący nadziei na znalezienie rodzinnego ciepła i miłości.

David Pelzer w roku 1994 został wybrany jednym z dziesięciu wybitnych młodych Amerykanów. Podróżuje po kraju z odczytami, ucząc osierocone dzieci i ich opiekunów, jak przetrwać najtrudniejsze chwile.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

oneofakind | 2014-08-25
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Dave jako dwunastoletni chłopiec zostaje dzięki interwencji nauczycieli odebrany katującej go matce. Jednak sam fakt uwolnienia chłopca od maltretowania nie rozwiązuje wszystkich problemów. Zaczyna się tułaczka Dave’a po rodzinach zastępczych. Chłopiec znajduje się po opieką pracownika społecznego, pani Gold, która wspiera go w czasie procesu sądowego o odebranie praw rodzicielskich matce. W czasie procesu chłopiec musi podjąć decyzję, czy chce wrócić do domu rodzicielskiego, czy zostać pod opieką państwa. Decyzja ta wbrew pozorom nie jest łatwa, gdyż chłopiec z obawy przed zemstą matki w razie gdyby wypowiedział się przeciwko niej, jest gotów do niej powrócić. Na szczęście sąd decyduje o odebraniu praw rodzicielskich matce. Dave mieszka odtąd u różnych rodzin zastępczych, aż wreszcie trafia do państwa Turnbough, dzięki którym poznaje smak miłości rodzicielskiej i ciepła ogniska domowego.
To nie oznacza niestety końca problemów. Chłopiec musi się nauczyć funkcjonować w normalnym...

Damian | 2018-04-24

Druga część serii o maltretowanym chłopcu. Ta książka opowiada dalsze losy Dave`a, Jego tułaczkę po różnych rodzinach zastępczych. Opisuję też przemianę chłopca, jak zmieniał się Jego charakter podczas dorastania, jak radził sobie z odrzuceniem i niedostosowaniem się. Mimo wielu trudności potrafił wykrzesać z siebie siłę i przeciwstawił się trudnemu losowi. Potrafił wejść w dorosłość mądrze i zachowywać się bez piętna dzieciństwa na dalszej drodze swojego życia.

Betoniarka | 2014-05-12
Przeczytana: maj 2014

Drugi tom trylogii (ależ te trylogie ostatnio popularne) o dziecku, torturowanym fizycznie i psychicznie przez własną matkę. Tom, który zaczyna się optymistycznie - nasz bohater wyrywa się ze szpon szalonej matki, by trafić w szpony opieki socjalnej.

Nie jest już tak drastycznie i makabrycznie, to na pewno. Ale czy jest łatwiej? Książka opowiada o dorastającym, bardzo skrzywdzonym dziecku, który za wszelką cenę usiłuje się dostosować do świata, którego nie zna. Do normalnego świata. Trafia na ludzi mniej lub bardziej pomocnych, usiłuje pogodzić się z utratą rodziny, wpada w kłopoty i się z nich wydostaje. Wyrasta na mężczyznę. I stawia rodziny zastępcze w bardzo dobrym świetle. Godna polecenia książka.

Forbidden | 2015-12-04
Przeczytana: listopad 2015

Kilka miesięcy temu przeczytałam pierwszy tom trylogii Dava Pelzera, a mianowicie „Dziecko zwane „NICZYM”, czyli dziecięca wola przetrwania”. Poruszyła mną dość głęboko. Podczas lektury uroniłam nie jedną łzę. Dramat przez, który przeszedł autor w dzieciństwie zszokował mnie. Nie mogłam uwierzyć w to do czego była zdolna jego matka.
W drugim tomie Dave znajduje się w kolejnym zwrotnym momencie swojego życia. 5 marca 1973 roku nauczyciele zawiadomili policję, aby ratować chłopca. W tym dniu wkracza on na nowy etap swojego życia. Niepewność, domy dziecka, kradzieże, dom poprawczy, trud przystosowania się do nowych warunków życia- „bycia wolnym” i lęk przed matką, która nieustannie walczy z nim przybierając inne metody, tak aby skrzywdzić go jeszcze bardziej.

Anna | 2016-02-22

Już nie tak wstrząsająca jak pierwsza część ale równie mocno zapadająca w pamięć i nadal emocjonalnie trudna. Nie łatwo jest czytać o dziecięcym cierpieniu.

Lilyofthevalley | 2018-03-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane