Spotkamy się kiedyś w moim Raju

Tłumaczenie: Marzanna Łągiewska
Wydawnictwo: Świat Książki
Wir treffen uns wieder in meinem Paradies
Kurczak

Książka Christel i Isabell Zachert to smutny pamiętnik, a zarazem hołd oddany ukochanej córce. Autorka, mama chorej na raka Isabell, opisuje ostatni rok życia dziewczyny. Lektura zawiera listy Isabell, fragment jej dziennika, oraz uczucia matki, która patrzy na swe umierające dziecko.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 1996

książek: 1900
Gosia | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Ostatnia książka przeczytana w 2014 roku i trochę taka dołująca, ale czasami tak też trzeba. Trudno ją ocenić, no bo co tu właściwie oceniać?
Warsztat pisarski, przeżycia, postawę wobec choroby, charkter, czy jeszcze coś innego? Autorkami są Christel i Isabell Zachert - matka i córka rozłączone przez chorobę i śmierć. Matka składa hołd córce i pisze wspomnienia, a ponadto część książki stanowią zapiski z pamiętnika córki. Są to oczywiście zapisy amatorskie, ale bardzo osobiste. Próba zrozumienia "dlaczego ja?" i pogodzenia się z koniecznym. Bardzo smutna i przejmująca książka. Na każdym kroku uderza dojrzałość 16-latki, która przygotowuje rodziców i braci na swoją śmierć. Właściwie niewiele mówi o samych fizycznych skutkach ciężkich terapii, a skupia się na uczuciach, znaczeniu rodziny i przyjaciół. Swoisty poradnik, jak radzić sobie w takich sytuacjach. O potrzebie szczerej rozmowy na trudne tematy, próbach radzenia sobie z rozpaczą.
Bardzo wzruszająca i mądra książka. Dobrze, że...

Agnieszka | 2013-03-19
Przeczytana: 19 marca 2013

Książka "Spotkamy się kiedyś w moim raju" trafiła w moje ręce dzięki uprzejmości jednej z czytelniczek portalu, za co bardzo dziękuję.Niezmiernie się ucieszyłam, gdyż szukałam jej od bardzo dawna.Moje poszukiwania nie były oparte na zwykłej ciekawości czytelniczej.Prawdziwa, wstrząsająca historia nastoletniej Isabell jest mi niestety bardzo bliska,gdyż moja ciocia już od niemalże 2 lat cierpi na raka kości,dlatego też podczas lektury tego swoistego testamentu po śmierci młodej dziewczyny przeżywałam bardzo osobiście każdą opisaną chwilę jej walki z nowotworem. Często miałam wrażenie,że jestem bardzo blisko nastolatki i jednoczę się z nią w jej przeżyciach.

Pamiętnik jakim niewątpliwie jest utwór "Spotkamy się kiedyś w moim raju"jest strumieniem wspomnień oraz zapisem przeżyć matki z ostatniego roku życia jej ukochanej piętnastoletniej córki zmagającej się z nowotworem płuc.
W książce mimo trudnego tematu jaki podejmuje rodzic znajdziecie wiele radości, nadziei, optymizmu i wiary.W...

Perzka | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

3 marca 1966 rok, Bonn. Na świat przychodzi dziewczynka, Isabell. Śliczna, mała brunetka jest córką państwa Zachert, którzy są już rodzicami 3-letniego Christiana i będą jeszcze dwa lata później cieszyć się z narodzin kolejnego syna Matthiasa. Isabell jest zwyczajną , pełna życia, wszechstronnie utalentowaną dziewczynką, rozwijającą swoje talenty zarówno sportowe, tenis ziemny, pływanie, jaki i muzyczne, gra na flecie i fortepianie. Życie w tej rodzinie, w której członkowie obdarzają się wzajemna miłością i szacunkiem, toczy się wokół spraw związanych z pracą i szkołą. Pewnie podobnie jak w większości naszych rodzin. Nikt nie zdaje sobie sprawy z nadciągającej tragedii.

W listopadzie 1981 r. po kilku dniach złego samopoczucia podwyższonej gorączki i narastającej duszności rodzice decydują się zawieźć Isabell do lekarza. Prześwietlenie płuc ukazuje wodę, która się w nich zgromadziła. Szybka punkcja przynosi ulgę dziewczynce. Niestety diagnoza, którą słyszą jej rodzice załamuje ich...

Kasiek | 2015-02-04
Na półkach: Biografie, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2015

Tej książki nie można rzeczowo ocenić ani pod względem formy, ani pod względem treści. Jest to pamiętnik matki umierającej szesnastoletniej dziewczyny, zawierający szczegółowy przebieg ostatniego roku jej życia. Życia wypełnionego bólem i cierpieniem, ale także nadzieją i miłością. Dojrzałość nastolatki i jej podejście do choroby, a później także do śmierci są godne podziwu. Trudna, przejmująca lektura, nad którą nie można obojętnie przejść do porządku dziennego.

Majka | 2010-11-20

Przejmująca książka. Smutna i mądra.
O tym jak dziecko uczy rodziców radzić sobie ze śmiercią.
Nie zawsze trzeba mówić umierającemu, że wszystko będzie dobrze.
Bo to kłamstwo.
Dużo trudniej jest pozwolić mu odejść kochając i nie zadręczając swoją rozpaczą.
A w czasie, kiedy wciąż jest z nami po prostu być obok, rozmawiać, słuchać. Nie bać się trudnych tematów.
Ta książka przeczytana kiedyś pomogła mi w moim życiu kiedy odchodził mój ukochany Tato.

Piotr | 2016-05-21

Piękna, smutna i przejmująca książka w czasie czytania której gdzieniegdzie próbują przebijać się promienie słońca i optymizmu wobec nieuniknionego - śmierci.
Książka o tym, jak cudownym darem jest życie i jak należy się z niego cieszyć. Książka zarówno o życiu, przemijaniu, nieubłaganie biegnącym czasie, jak i o umieraniu. Naprawdę wzrusza do łez, a czyta się ją jednym tchem.

Książka jest specyficznie zbudowana i od pierwszych stron znane jest jej zakończenie. Składają się na nią listy i zapisy z pamiętnika. Nadaje to jej niesamowicie osobisty charakter i wywołuje naprawdę silne emocje.

Po "Spotkamy się kiedyś w moim raju" sięgnąłem z pełną świadomością tego, co znajdę w środku (tam mi się wydawało) i nie pomyliłem się. Tytuł mówił sam za siebie.
Znalazłem opowieść o dziewczynie, która chciała żyć, walczyła o życie, a mimo tego nie było jej to dane. Znalazłam opowieść o niebywale odważnej nastolatce, w pełni świadomej tego, co ją czeka. O jej rodzicach, którzy mogli tylko...

Natasza | 2013-02-24
Przeczytana: luty 2013

"Tak wielu ludziom dodaję odwagi i być może promieniując pogodą ducha odbieram im lęk przed śmiercią" - to ostatnie zdanie zapisane przez Isabell - i zarazem jej testament...
Książka opowiada smutną historię szesnastoletniej Isabell u której wykryto raka.Diagnoza lekarska jest dla całej rodziny jak wyrok.
Od tej pory rozpoczynają wszyscy dramatyczną walkę z czasem oraz z nieubłaganym przeznaczeniem.
Książka napisana jest w formie pamiętnika a autorką jest matka umierającej dziewczynki. Zapiski matki pokazują jak całe najbliższe otoczenie Isabell uczy się żyć na nowo oraz jak zmieniło się ich życie od momentu postawienia diagnozy. Opowiada o dramatycznej walce z czasem oraz zachowaniu i wykorzystaniu w pełni każdej minuty z kończącego się życia dziewczynki. Isabell mimo swojego młodego wieku ukazała swoją dojrzałość oraz fakt iż nie boi się śmierci. Zachowaniem swoim budziła podziw nie tylko rodziny i przyjaciół ale także lekarzy. O śmierci potrafiła rozmawiać poważnie,dojrzale i...

Arleta | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Książka która nakłania do refleksji . Sposób w którym ją napisała matka, zwracając się do córki, listy samej Isabell i wszystkie te przeżycia niezwykle działają na czytelnika, a wszystkie myśli chorej na temat życia, szczecią, jej postawa, nakłaniają też do zastanowienia się nad własnym życiem i nad tym, czy faktycznie mamy na co narzekać?
Książka godna polecenia :)

adorable | 2010-10-22

Książkę przeczytałam dawno, ale przyznaję, że poruszyła mnie.

Evik | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 listopada 2013

Jest to książka o raku. To pamiętnik rodziców zmagających się z chorobą córki. Matka opisuje, jak próbowali pogodzić obecność przy córce w szpitalu z obowiązkami zawodowymi (byli przy Isabell niemal cały czas)i opieką nad pozostałymi dziećmi (mieli jeszcze dwóch synów).

Do książki dołączony jest także pamiętnik - notatki Isabell. Isabell była nastolatką. Przeżywała swoje pierwsze miłości, snuła plany na przyszłość.