Karol Marks - jego życie i środowisko

Karl Marx: His Life and Environment
83-05-13016-9
Marks, życie, środowisko
dona

Napisane przez Isaiaha Berlina przeszło pół wieku temu wspaniałe studium o życiu i teorii Marksa jest powszechnie uważane za najlepszą, krytyczną rozprawę o autorze Kapitału. Stanowi dociekliwe, jasne, wszechstronne wprowadzenie do filozofii Marksa i objaśnia, jak była ona rozumiana przez tych, którzy - w jego imieniu, kierując się jego myślą- przewodzili rewolucjom przeobrażającym świat. „Karol Marks wywarł bezpośredni l potężny wpływ na historię ludzkości tak, jak nie udało się to żadnemu dziewiętnastowiecznemu myślicielowi. Jego niewzruszona wiara w potrzebę całkowitego zerwania z przeszłością, stworzenia zupełnie nowego systemu społecznego, jako jedynej możliwości ocalenia jednostki, która, nie skrępowana więzami społecznymi, będzie harmonijnie współpracować z innymi (...), sytuuje go pośród wielkich, autorytarnych twórców nowych światopoglądów, bezlitosnych buntowników i doktrynerów, interpretujących świat w kategoriach prostych, jasnych, żarliwie wyznawanych zasad; gotowych zwalczać i niszczyć wszystko, co im stanie na drodze".

Jazir | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Komunizm