Prawo, nie zemsta. Wspomnienia

Wydawnictwo: Znak
nazizm, holocaust
36maro

Niezwykłe wspomnienia legendarnego „łowcy nazistów”, a zarazem świadka pamięci XX wieku. Szymon Wiesenthal cudem ocalał z Holokaustu – stracił w nim ponad osiemdziesięciu członków rodziny, sam zdołał przeżyć getto i niemieckie obozy koncentracyjne, trzykrotnie stawał przed plutonem egzekucyjnym, ale za każdym razem udawało mu się ujść z życiem. Dlatego też po wojnie poświęcił się ściganiu...

Szymon Wiesenthal cudem ocalał z Holokaustu – stracił w nim ponad osiemdziesięciu członków rodziny, sam zdołał przeżyć getto i niemieckie obozy koncentracyjne, trzykrotnie stawał przed plutonem egzekucyjnym, ale za każdym razem udawało mu się ujść z życiem. Dlatego też po wojnie poświęcił się ściganiu zbrodniarzy hitlerowskich i gromadzeniu dokumentacji na ich temat. Doprowadził do schwytania ponad tysiąca ukrywających się na całym świecie nazistów, m.in. odpowiedzialnego za eksterminację europejskich Żydów Adolfa Eichmanna czy komendanta obozu śmierci w Treblince Franza Strangla. Dzięki jego działalności rozbito również tajną organizację „Odessa”, zajmującą się przerzutem byłych nazistów do Ameryki Południowej.
Ta wspomnieniowa książka odsłania kulisy drobiazgowych śledztw w sprawie ukrywających się zbrodniarzy oraz najbardziej spektakularnych akcji prowadzących do ich pojmania. Opisuje również przebieg procesów sądowych (niekiedy zakończonych uniewinnieniem oskarżonego i zniweczeniem wysiłków Wiesenthala) oraz żmudne zmagania z władzami austriackimi, które po wojnie chroniły wielu nazistowskich funkcjonariuszy. To nie tylko pełna sensacyjnych wydarzeń i trzymająca w napięciu opowieść, ale również ważny głos w dyskusji o rozliczeniach z przeszłością. Jak bowiem podkreśla Wiesenthal, w swych działaniach zawsze kierował się prawem, nie zemstą.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2010

źródło okładki: www.znak.com.pl

davinczi | 2011-07-14

Natchniony serialem "Łowcy Nazistów" sięgnąłem po książkę "Prawo nie zemsta" autorstwa Szymona Wiesenthala i bardzo się z tego powodu cieszę. Zatraciłem się w niej bez opamiętania, a sam autor stał mi się ogromnie bliskim człowiekiem. Więź jaka Nas połączyła opiera się na głębokiej empatii.
Nie było to łatwe aby choć w niewielkim stopniu uświadomić sobie jak wielka tragedia dotknęła Szymona Wiesenthala. Strata tak wielu bliskich osób na zawsze odmieniła jego życie, co więcej myślę że odmieniła również i moje.
Autor opisuje najważniejsze epizody swojego życia, które po 1945 roku w całości poświęcił ściganiu nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Jego walka o sprawiedliwość opierała się nie tylko na tropieniu nazistowskich morderców ale i na często bezskutecznej walce z organami czy przepisami prawa krajów Ameryki Południowej czy Austrii, w których to zbrodniarze ci odnajdywali schronienie. Czytając tę książkę nieraz wprawił mnie w osłupienie opisując jak wielu członków NSDAP...

Ciastek | 2013-02-03
Przeczytana: 2012 rok

Jak sam tytuł wskazuje książka Szymona Wiesenthala jest swoistym zapisem historii z jego wieloletniej działalności, której celem było wymierzenie sprawiedliwości zbrodniarzom wojennym. Praca autora jest głosem, albo raczej krzykiem pomordowanych w obozach ludzi, którym nie tylko odmówiono prawa do życia, ale przede wszystkim prawo do nazywania się "ludźmi".
W zadziwiająco profesjonalny sposób Szymonowi Wiesenthalowi, którego bliskich wymordowano, udaje się oddzielić sferę emocji od tytanicznej pracy potwierdzając tym samym, iż najważniejsze dla niego było trzymanie się litery prawa. Opisuje on przypadki wieloletnich poszukiwań ukrywających się zbrodniarzy, niezliczonych prób postawienia ich przed sądem, piętrzących się trudności oraz marazm i ogólną niechęć do rozliczenia się z przeszłością przez kraje takie jak Niemcy czy Austria.
Jedno z najważniejszych przemyśleń, które mi osobiście zapadło w pamięci, to brak wiary Wiesenthala w "resocjalizację", gdyż jak on sam mówi...

doti | 2016-07-09
Przeczytana: 19 sierpnia 2016