Korzenie romantyzmu

Tłumaczenie: Anna Bartkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antropos". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Roots of romanticism
83-7298-348-8
Korzenie, romantyzmu
filozofia i etyka
dona

Książka udostępnia czytelnikom najsłynniejszy cykl wykładów Isaiaha Berlina. Wykłady te, noszące nazwę wykładów Mellonowskich, zostały wygłoszone w Waszyngtonie w roku 1965, nagrane przez BBC i następnie kilkakrotnie nadane przez radio. Na ich opublikowaną wersję czekano niecierpliwie od chwili ich wygłoszenia, a sam Berlin przez długi czas żywił nadzieję, że ukończy opartą na nich książkę. Jednak, pomimo ogromnej dalszej pracy, jaką włożył w to dzieło, nadzieja jego się nie spełniła, a niniejszy tom jest zredagowanym zapisem jego żywego mówionego słowa. Zdaniem Berlina, romantycy zapoczątkowali potężną, niespotykaną dotychczas rewolucję w poglądach ludzkości na własny temat. Podważyli oni tradycyjne pojęcia obiektywnej prawdy i słuszności w etyce, czego efekty okazały się nieprzewidywalne i wszechobecne. Isaiah Berlin, w innym miejscu, wypowiedział się o nich w następujących słowach: "Od tego czasu świat nie był już taki sam, nasza polityka i nasza moralność zostały przez nich do głębi przekształcone. Z całą pewnością była to najradykalniejsza i w istocie najdramatyczniejsza, by nie powiedzieć najbardziej przerażająca, zmiana, jaka dokonała się w czasach nowożytnych w poglądach ludzi." W swoich błyskotliwych wykładach Berlin dokonuje przeglądu niezliczonych prób zdefiniowania romantyzmu, wydobywa jego istotę, śledzi jego rozwój od jego pierwszych zwiastunów aż po jego nieokiełznaną apoteozę, pokazuje też, w jaki sposób jego trwałe dziedzictwo przenika nasze współczesne poglądy.

Celaeno | 2013-04-15
Na półkach: Pracownia, Przeczytane, 2013

Subiektywne, ale bardzo ciekawe spojrzenie na romantyzm: jego początki, ideowe jądro oraz konsekwencje nurtu w kontekście współczesnego nam świata. Często można polemizować z poglądami autora, ale odbieram to wyłącznie jako plus tej lektury. Niektóre zagadnienia potraktowane powierzchownie, co prawdopodobnie wynika z formy wykładów. Gładko się czyta.

dziś_jutro_czytam | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014