Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji

Okładka książki Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji Martin Goodman
Okładka książki Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji
Martin Goodman Wydawnictwo: Magnum historia
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Rome and Jerusalem. The Clash of Ancient Civilizations
Wydawnictwo:
Magnum
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-89656-36-0
Tłumacz:
Olga Zienkiewicz
Tagi:
Żydzi Izrael Jerozolima Rzym Rzymianie cywilizacja starożytność antyk
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
109
26

Na półkach:

Dzięki skoncentrowaniu się na stosunkowo wąskiej części rzymskiej historii, zyskujemy dzieło względnie krótkie, a przy tym wyczerpujące. I wciągające - nie zauważyłem kiedy przewróciłem ostatnią kartkę.

Dzięki skoncentrowaniu się na stosunkowo wąskiej części rzymskiej historii, zyskujemy dzieło względnie krótkie, a przy tym wyczerpujące. I wciągające - nie zauważyłem kiedy przewróciłem ostatnią kartkę.

Pokaż mimo to

avatar
402
383

Na półkach: ,

Ciekawie ujęta historia relacji świata rzymskiego z rodzącym się chrześcijaństwem, jest więc tu trochę świata żydowskiego, ale nacisk na kształtujące się właśnie przemiany religijne. Interesujące dla każdego Czytelnika - i tego słabiej zaznajomionego z epoką, jak i siedzącego w temacie (nieco inne ujęcie, z naciskiem na wzajemne relacje cywilizacji). Polecam

Ciekawie ujęta historia relacji świata rzymskiego z rodzącym się chrześcijaństwem, jest więc tu trochę świata żydowskiego, ale nacisk na kształtujące się właśnie przemiany religijne. Interesujące dla każdego Czytelnika - i tego słabiej zaznajomionego z epoką, jak i siedzącego w temacie (nieco inne ujęcie, z naciskiem na wzajemne relacje cywilizacji). Polecam

Pokaż mimo to

avatar
1859
115

Na półkach: ,

Rzym – kolebka cywilizacji i kultury europejskiej oraz Jerozolima, gdzie narodziło się chrześcijaństwo, to starożytne cywilizacje, które ukształtowały obraz dzisiejszego świata. Ściślej rzecz ujmując, kształt ten powstał ze zderzenia powyższych kultur – tak odmiennych, a zmuszonych do współistnienia. Konflikt ten zapoczątkował nową erę w dziejach ludzkości, a jego skutki odczuwamy do dziś. I to właśnie stanowi temat książki, którą chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować. A więc zaczynajmy! Biorąc do ręki „Rzym i Jerozolimę: zderzenie antycznych cywilizacji” – bo taki tytuł nosi owo dzieło – mamy pokaźny, blisko pięćsetstronicowy tom oprawiony w solidną, twardą okładkę. Jest to polskie wydanie „Rome & Jerusalem: The Clash of Ancient Civilizations” Martina Goodmana w przekładzie Olgi Zienkiewicz. W dobie częstej dzisiaj „byle jakiej masówki”, gdzie królują posklejane kartki w cieniutkich okładkach, książka prezentuje się nad wyraz dobrze! Tu ukłon w stronę edytora – wydawnictwa MAGNUM. Zaglądając do środka również nie będziemy zawiedzeni: wyraźny druk na dobrym papierze, sporo rysunków, mapek, tabel, dwie ośmiostronicowe wstawki ze zdjęciami na gładkich kartkach i wszystko rzetelnie, mocno zszyte. Od razu widać, że książka nie rozsypie się po pierwszym czytaniu i może służyć długi czas.

Teraz nieco o autorze. Jak już wspomniałem wyżej, jest nim urodzony 1 sierpnia 1953 r. angielski historyk i pisarz – Martin David Goodman, wykładowca na uniwersytecie w Birmingham i w Oxfordzie, członek brytyjskiej Akademii Nauk i jeden z najwybitniejszych na świecie znawców rzymskiego i żydowskiego świata (aczkolwiek mało znany w Polsce),a powyższe dzieło wydane po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii (PENGUIN GROUP, 2007) jest uznawane przez znawców tematu za jedną z najciekawszych i najważniejszych publikacji dotyczącej dziedziny historii starożytnej ostatnich lat. A oto kilka fragmentów wpływowych recenzji dotyczących zarówno samej książki, jak i osoby jej autora:

Imponująca książka, dzieło wielkiego erudyty.
„The Economist”

Doskonałe studium porównawcze… Zagadnienia poruszone w „Rzymie i Jerozolimie” zainteresują czytelników nie tylko z kręgów uniwersyteckich i religijnych. Świat rzymski od pewnego czasu stał się zwierciadłem dla naszych obaw i niepokojów cywilizacyjnych… Jeśli na obliczu XIX i XX wieku wycisnął piętno upadek Bastylii, to można czasami odnieść wrażenie, że wiek XXI jest kształtowany przez upadek Jerozolimy przed blisko dwoma tysiącami lat.

Tom Holland
„The Sunday Times”

Każdy, kto pragnie zrozumieć dzisiejsze konflikty na Bliskim Wschodzie, powinien przeczytać książkę Martina Goodmana, która rzuca nowe światło na dwa najważniejsze stulecia w dziejach Żydów… Warto, by politycy wyciągnęli wnioski ze starożytnej tragedii, jasno i obszernie opisanej przez Goodmana.

Diamond MacCulloch
„The Guardian”

Ważna książka na trudny temat. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Rzymianie, którzy mieli tak wiele wspólnego z Żydami, starali się unicestwić Żydów i judaizm. Tę książkę mógł napisać tylko jeden człowiek. Martin Goodman jest profesorem judaistyki na Uniwersytecie Oxfordzkim i jako jedyny uczony był redaktorem zarówno „Journal of Roman Studies”, jak i „Journal of Jewish Studies”. Czerpiąc ze swojej ogromnej wiedzy o historii Żydów i dziejach Rzymu, z wielką wnikliwością opisał krwawe powstania żydowskie przeciwko Rzymowi z lat 66-70 i 132-135… Znakomita książka.

Paul Johnson
„The Tablet”

Nadszedł czas, aby bliżej przyjrzeć się samej treści książki. Na początku, w krótkim wstępie, autor przedstawia postać starożytnego kronikarza, jerozolimskiego kapłana i żołnierza, a później rzymskiego jeńca, Józefa, którego obfity dorobek stanowił główne źródło wiedzy podczas pracy nad książką. Następnie w roli prologu występuje obraz zniszczenia Jerozolimy w latach 66-70 n.e. W dalszej kolejności autor przybliża czytelnikowi historię obu metropolii oraz obraz ówczesnego „świata” – czyli po prostu Imperium Rzymskiego, ilustrując to mapkami i cytatami ze starożytnych kronikarzy. W kolejnej, obszernej części, możemy przeczytać z kolei o mieszkańcach tytułowych miast-państw: o ich tożsamości (czasami bardzo skomplikowanej, gdyż bycie Rzymianinem nie wykluczało bycia Żydem i vice versa),stylu życia, prawie i polityce, oraz o wynikającym z nich punktem widzenia na otaczający świat. Trzecia z kolei część książki obejmuje już sam konflikt, czyli drogę do zagłady Jerozolimy (37 p.n.e. – 70 n.e.) i następujące po niej reperkusje (lata 70 – 312 n.e.) wraz z rozwojem nowej wiary, tj. chrześcijaństwa, w tle. Z kolei na zakończenie autor „zafundował” nam własny obraz genezy powstania ruchów antysemickich, które są aktywne do dziś i zapewne długo jeszcze będą aktywne.

Całość uzupełniona jest wieloma przypisami i oparta na bogatej bibliografii. Dwie tablice przedstawiające graficznie dynastię julijsko-klaudyjską i herodiańską, osiem map i trzydzieści sześć fotografii zamieszczone w edycji polskiej pochodzą z wydania oryginalnego. Na uwagę zasługuje również obszerny, dziewięciostronicowy indeks osób, ułatwiający bardzo wyszukiwanie konkretnych informacji w tym, opasłym przecież dziele. Pomimo raczej naukowego charakteru książki, jej język jest prosty i przystępny, tak że czyta się ją niemal jak powieść.

Reasumując, pozycja taka może być wartościowym nabytkiem w domowej biblioteczce zarówno dla pasjonatów i hobbystów historii starożytnej, jak i dla osób zajmujących się tematem zawodowo bądź uczących się, lub też dla tych, którzy po prostu szukają czegoś ciekawego, a zarazem wartościowego do poczytania. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż książka ładnie prezentuje się na półce.

Życząc przyjemnej lektury! Gorąco polecam wszystkim miłośnikom starożytności! ;)

Rzym – kolebka cywilizacji i kultury europejskiej oraz Jerozolima, gdzie narodziło się chrześcijaństwo, to starożytne cywilizacje, które ukształtowały obraz dzisiejszego świata. Ściślej rzecz ujmując, kształt ten powstał ze zderzenia powyższych kultur – tak odmiennych, a zmuszonych do współistnienia. Konflikt ten zapoczątkował nową erę w dziejach ludzkości, a jego skutki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

"Rzym i Jerozolima" Martina Goodmana to ciekawie napisana i stojąca na wysokim poziomie merytorycznym książka, którą określiłbym mianem panoramicznej. Panoramicznej, bo ukazuje cywilizację rzymską i żydowską w niezwykle szerokiej perspektywie. Przypomina mi właśnie taką panoramę obu tych cywilizacji. Oś kompozycyjną tworzy nie tyle historia konfliktu między dwoma tytułowymi miastami (i tym, co reprezentowały),ale raczej zestawienie podobieństw i różnic między nimi. Goodman bardzo ładnie zestawił te dwie ważne starożytne cywilizacje wskazując, jak mimo pewnych odmienności długo mogły razem współżyć w basenie Morza Śródziemnego.

Informacje o cywilizacji rzymskiej nie są może jakoś niezwykle szczegółowe - tutaj Autor książki nie zachwyca, natomiast bardzo udana jest panorama cywilizacji żydowskiej, która nie skupia się na polityce, a raczej na kulturze, religii i szeroko rozumianych problemach życia codziennego. Warto zaznaczyć, że książce brak silniejszego wyeksponowania znaczenia elementu greckiego, bo to przecież on był pośrednikiem między Rzymem i Jerozolimą. Cóż: gdyby Goodman chciał jeszcze wprowadzić do swej pracy "Ateny", objętość musiałaby znacznie wzrosnąć. Sporo w książce Goodmana cytatów źródłowych, ale odgrywają one ważną rolę i dobrze wprowadzają czytelnika w realia epoki.

Dobrze, że - wbrew podtytułowi - Autor skupił się nie tylko na konfrontacji obu stron, ale i na ich pokojowym współistnieniu. W istocie o konflikcie mówi sam początek oraz ostatnia, trzecia część pracy. Czytelnik polski szukający informacji z dziedziny historii wojskowości powstań żydowskich lepiej zrobi sięgając do innych opracowań, bo tu jest na ten temat niewiele. I w sumie dobrze, bo dzięki takiej selekcji zagadnień dokładniejszy jest opis trwania żydowskiej tożsamości w epoce po zburzeniu II Świątyni. Mimo iż całość pracy oceniam bardzo dobrze, to muszę skrytykować pracę Tłumaczki, która popełniła wiele błędów wynikających z nieznajomości realiów starożytnych (dotyczy to zwłaszcza terminologii). Poza tym jednak pracę można z czystym sumieniem polecić osobom zainteresowanym ogólnym spojrzeniem na cywilizacje rzymską i żydowską w epoce Cesarstwa.

Tomasz Babnis

"Rzym i Jerozolima" Martina Goodmana to ciekawie napisana i stojąca na wysokim poziomie merytorycznym książka, którą określiłbym mianem panoramicznej. Panoramicznej, bo ukazuje cywilizację rzymską i żydowską w niezwykle szerokiej perspektywie. Przypomina mi właśnie taką panoramę obu tych cywilizacji. Oś kompozycyjną tworzy nie tyle historia konfliktu między dwoma tytułowymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
40

Na półkach:

Książka M. Goodmana wykracza poza literaturę popularno-naukową, jest monumentalnym kompendium wiedzy o starożytnym Rzymie i Jerozolimie. Warto mieć to na uwadze - nie jest to pozycja łatwa w odbiorze, bowiem brak tu fikcji i fabuły, dodatkowo problemem może być nadmiar problemów włączonych do analizy. Drobiazgowe rozważania o pseudospartańskich obyczajach w Grecji w dobie Rzymu, dzieje życia Pliniusza Młodszego, rozważania o małżeństwie i obyczajach - to tylko niektóre przykłady wątków, które stanowią o nadmiernej - moim zdaniem - dygresyjności pozycji i dość luźno trzymają się tematu. O ile po "Rzymie i Jerozolimie" Aleksandra Krawczuka czuje się niedosyt, o tyle tu jest przesyt. Tym niemniej podkreślam - książka wa wielki walor erudycyjny, czuć rękę specjalisty.

Na wielki plus książki Goodmana zaliczam dobrze opisane kolejne powstania żydowskie i ich przyczyny, oraz ciekawą koncepcję antysemityzmu, wykreowanego w I wieku naszej ery. Goodman pokazuje, że do roku 71 n.e. Rzym i Jerozolima były dwiema metropoliami, które wcale ze sobą nie rywalizowały, a ich odmienne obyczaje nie tworzyły podłoża sporu. Dobrze widać to przez losy Józefa Flawiusz i Heroda Wielkiego, Żydów o podwójnej tożsamości. Gwałtowny sprzeciw wobec Judaizmu, który skutkował wypędzeniem wszystkich Żydów z Jerozolimy po 135 roku (powstanie Bar Kochby) był bez precedensu w tym czasie. Żydzi we własnym kraju przestali istnieć, a wkrótce dołączyła się do tego opozycja chrześcijaństwa, które z powodów politycznych radykalnie odcięło się od wspólnych korzeni. Goodman ciekawie tłumaczy przyczyny tego wszystkiego, pokazuje również wielką przemianę w obrębie Judaizmu - ze świątynnego w rabiniczny. Trzeba przyznać, że ta część książki jest wnikliwa i interesująca.

"Rzym i Jerozolimę" niełatwo komuś polecić, bo to pozycja trudna. O ile książka Krawczuka ma charakter fabularnej opowieści, o tyle tu jest szereg hipotez, badań, analiz - dziesiątki cegiełek, które mogą się przydać, ale w których można się pogubić. Z pewnością jest to solidna książka historyczna.

Książka M. Goodmana wykracza poza literaturę popularno-naukową, jest monumentalnym kompendium wiedzy o starożytnym Rzymie i Jerozolimie. Warto mieć to na uwadze - nie jest to pozycja łatwa w odbiorze, bowiem brak tu fikcji i fabuły, dodatkowo problemem może być nadmiar problemów włączonych do analizy. Drobiazgowe rozważania o pseudospartańskich obyczajach w Grecji w dobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
16
1

Na półkach: ,

Świetna książka wchłonęłam ją w cztery wieczory. Warto polecić

Świetna książka wchłonęłam ją w cztery wieczory. Warto polecić

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    85
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    10
  • Historia
    6
  • Starożytność
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Vreen
    1
  • Starożytność
    1
  • History
    1
  • Biblioteka na Koszykowej
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne