W przededniu. Żydzi w Europie przed drugą wojną światową

On the eve: The Jews of Europe before the Second World War
978-83-89656-82-7
historia
ZielonaCytryna

Znakomicie udokumentowany, skonstruowany na kształt mozaiki obraz życia Żydów w międzywojennej Europie od Wilna i Warszawy po Saloniki i od Moskwy po Amsterdam. W latach dwudziestych Żydzi tworzyli żywotną i dynamiczną, choć ogromnie zróżnicowaną społeczność, która przeżywała wspaniały rozkwit. W wielu krajach, zwłaszcza zachodniej Europy i w Związku Sowieckim, żydowska klasa średnia, ambitna...

W latach dwudziestych Żydzi tworzyli żywotną i dynamiczną, choć ogromnie zróżnicowaną społeczność, która przeżywała wspaniały rozkwit. W wielu krajach, zwłaszcza zachodniej Europy i w Związku Sowieckim, żydowska klasa średnia, ambitna i dobrze wykształcona, szybko pięła się w hierarchii społecznej. Żydzi wyróżniali się na wielu polach: w nauce, literaturze, teatrze i muzyce. Ale w ciągu dwóch dekad obraz ten miał ulec dramatycznej zmianie... Ponad trzecia część dziesięciomilionowej społeczności żydowskiej w Europie mieszkała przed wojną w Polsce i sporo jest „W przededniu” wątków poświęconych Polsce i polskim Żydom. Na kartach książki przewijają się nazwiska osób ważnych dla naszej historii i kultury, między innymi Bruno Schulz, Ida Kamińska, Bruno Jasieński, Aleksander Wat, Janusz Korczak. Autor prowadzi nas do żydowskich dzielnic Warszawy, Wilna, Krakowa, Lublina z ich kawiarniami, teatrami, szkołami, bibliotekami.

Opowieść kończy się na wybuchu drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 roku. „W przededniu” to ważna książka, wypełniająca wyraźną lukę w literaturze. O ile bowiem Holokaust ma już bardzo bogatą literaturę naukową i wspomnieniową, o tyle dzieje Żydów w okresie międzywojennym nie doczekały się jeszcze monografii.

źródło okładki: wydawnictwo-magnum.com

monika | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Świetnie napisany dokument o żydowskiej społeczności w przedwojennej Europie. Po tej lekturze niech mi tylko ktoś powie, że przed wojną w Polsce nie było antysemityzmu.

Pozycja kompaktowa i rzetelna, rozwiewająca wszelkie mity o sytuacji Żydów przed II wojną światową, które narosły w związku z zalewem literatury holocaustowej, wspomnieniowo-sentymentalnej gloryfikującej niekiedy czasy przedwojenne.

A tu okazuje się na przykład, że chedery to nie były przyjemne miejsca do nauki, brudne, z anachronicznym programem nauczania i głupkowatymi mamałedami. Albo że populacja Żydów w latach 20-tych i 30-tych systematycznie malała i przewidywało się wówczas, że w ciągu kilkudziesięciu lat Żydzi jako tacy znikną z Europy. Oczywiście, wichry historii zmiotły Żydów z powierzchni ziemi znacznie wcześniej.

Polecam szczególnie bojowo nastawionym do tematyki Polakom rozdziały o antysemityzmie w Polsce. Warto coś wiedzieć na ten temat, zanim się zacznie zaprzeczać.

Poza tym, bardzo podobały mi się fragmenty wierszy i piosenek w jidysz cytowane szczodrze przez autora.

"Ich zic mir in die krates,
ongeton in szmates
zumer ze ich regn gejn unwinter sznej.
Awek di...

asnna | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Z faktograficznego punktu widzenia z pewnością pozycja wyjątkowa. Warsztatowo pozostaje jednak strzałem w kolano - czytelnik czuje się, jakby zgłębiał szkic jakiejś pracy magisterskiej przed poprawkami.

Ania_OK | 2016-12-17
Na półkach: Przeczytane, Auschwitz
Przeczytana: 27 listopada 2016

Po co została napisana ta książka? Po to aby zrozumieć. Nie chodzi tylko o to, żeby zrozumieć co się działo z Żydami w dwudziestoleciu międzywojennym, ale także dostrzec wewnętrzne rozłamy między poszczególnymi nacjami, bo Izraelici, tak samo jak wszystkie inne nacje nie są homogeniczni. Mało tego, są bardziej podzieleni niż inni, tak samo jest po dziś dzień.
Książka jest doskonałym kompendium wiedzy dla każdego zainteresowanego judaizmem, Izraelczykami, nazizmem czy tylko dwudziestoleciem międzywojennym. Doskonale napisana, nie pomija chyba żadnej ze sfer ludzkiego życia. Faktycznie czasami może nużyć, jeśli czytamy jak wyłącznie w celach światopoglądowych, ale zawsze można coś pominąć. CO ją różni od innych tego typu książek? Całościowe podejście- jeśli porusza się dany temat to wędruje się po niemal wszystkich państwach europejskich. No i oczywiście szczegółowość!
Bardzo polecam jako kompendium wiedzy, raczej jako leksykon a nie jako książkę, którą czyta się od przysłowiowej...

ZielonaCytryna | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

Jak mówić cokolwiek o książce kompletnej? Takiej, która od początku do końca przeprowadza nas przez pewien problem, nie zostawiając miejsca na niedomówienia, niedosyt i poczucie, że można było napisać coś więcej? Że można było inaczej? Zadanie to jest jeszcze trudniejsze, gdy trafiamy na książkę traktującą o tematyce, w której „siedzimy”. Tak właśnie było w moim przypadku z książką Bernarda Wassersteina. Ta traktująca o życiu ludności żydowskiej w przededniu (dokładnie jak w tytule) II wojny światowej monografia, jest doskonałym przykładem na to, że o historii można pisać interesująco i treściwie, nie uprawiając przy tym drażniącego wodolejstwa.

Wasserstein bierze czytelnika za rękę i prowadzi go w świat europejskich Żydów, w świat lekko już przesiąknięty rosnącym w siłę antysemityzmem. Pisze o stosunku chrześcijan do narodu żydowskiego, o żydowskich partiach politycznych, prasie, sztetlach, jesziwach, czy wykształceniu żydowskich kobiet. Autor zamieścił w swej książce tak wiele...

rafkuc | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Judaica
Przeczytana: 09 marca 2015

Najczęściej hasła i cytaty zachęcające do kupienia i przeczytania książki są mocno przesadzone, ale tym razem zgadzam się z opinią z Sunday Times: Prawdziwe arcydzieło!

Magdalena | 2014-11-30
jarr74 | 2013-11-25
Przeczytana: 2013 rok

Książka Bernarda Wassersteina „W przededniu”, która ukazała się na naszym księgarskim rynku nakładem wydawnictwa Magnum, to pierwsza z jaką się spotkałem publikacja, która w sposób tak pełny, wszechstronny, wnikliwy i wielopłaszczyznowy opisuje losy europejskich Żydów w okresie przed (stąd ten tytuł) wybuchem II wojny światowej. To ukazany przez pryzmat rożnych europejskich państw, narodów i społeczeństw niezmiernie bogaty, bardzo zróżnicowany i poruszający wyobraźnie świat, który nie oparł się niestety dziejowej burzy. Świat, który zaginął w tumanach dramatycznej historii, naznaczonej Holocaustem, wyparty z pamięci przez pokoleniowe i światopoglądowe zmiany. Jest tym cenniejsza, gdyż choć na chwile przywraca pamięć o wydarzeniach (i ludziach) które odegrały istotną role w tych burzliwym i pełnym niepokoju okresie. Autor w sposób niezwykle plastyczny przedstawia nam obraz żydowskiej społeczności, odejmujący swym zasięgiem szereg warstw i grup społecznych (od bajecznie...

Wito | 2017-02-07
Przeczytana: 22 lutego 2015

Jak na książkę historyczną - dzieło w zasadzie bez wad. Napisana z erudycją i dbałością o to, aby czytający nie przegapił żadnego szczegółu.
Jednocześnie jedna z najsmutniejszych książek, jakie czytałem. "W przededniu" to historia ludzi w matni, milionów europejskich Żydów, którym w Europie nie dawano żyć, a jednocześnie możliwość emigracji ograniczano do nieprawdopodobnego minimum.

azdob | 2013-03-19

Ta książka to prawdziwy bestseller. Polecam