Gravity's Fatal Attraction
83-7180-840-2
siła, fatalna
popularnonaukowa
dona

Grawitacja to oddziaływanie, które rządzi Wszechświatem - przynajmniej w wielkich skalach. Najciekawszymi i najbardziej tajemniczymi obiektami, jakie zgodnie z ogólną teorią względności może stworzyć grawitacja, są czarne dziury. Czy czarne dziury naprawdę istnieją? A jeśli tak, w jaki sposób możemy się o tym przekonać? Jak powstają i jaką pełnią rolę? Na te pytania odpowiadają dwaj znakomici astronomowie-teoretycy. W książce "Ta siła fatalna" przedstawiają oni najaktualniejszy stan naszej wiedzy. Czytelnik znajdzie szeroki, a jednocześnie szczegółowy opis czarnych dziur - zarówno tych o masach zbliżonych do masy Słońca, które znajdują się w naszej Galaktyce, jak i obiektów supermasywnych, będących "silnikami" kwazarów. Autorzy omawiają również zjawiska związane bezpośrednio i pośrednio z czarnymi dziurami: akrecję, parowanie, powstawanie relatywistycznych strug, emisję fal grawitacyjnych i wiele innych, które są przedmiotem badań dzisiejszej astrofizyki.

chulej | 2016-03-28
Na półkach: 2006, Przeczytane