Nasz kosmiczny dom

Tłumaczenie: Piotr Rączka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Our cosmic habitat
83-7469-308-8

W książce "Nasz kosmiczny dom" Czytelnik znajdzie zapis nieco zmodyfikowanych wykładów wygłoszonych przez Martina Reesa dla szerokiej publiczności w Princeton University. Autor przystępnie opowiada o powstaniu i ewolucji Wszechświata, w zaskakujący sposób zestawia klasyczne ustalenia współczesnej kosmologii, omawia najnowsze, sensacyjne odkrycia kosmologiczne wskazujące na istnienie w kosmosie tzw. ciemnej energii, przedstawia najnowsze - uzyskane pod koniec lat 90. XX wieku – poglądy na temat teorii Wielkiego Wybuchu, rozważa odpowiedzi na pytanie, jak będzie ewoluował Wszechświat w długiej skali czasowej - czy pogrąży się w Wielkim Kolapsie, czy też może jego ekspansja będzie trwała w nieskończoność i stanie się coraz szybsza - a także przybliża poglądy na temat koncepcji wielu wszechświatów, czyli wieloświata. Książka M. Reesa to kosmologiczna suma dotychczasowych ustaleń naukowych, a jednocześnie próba zarysowania dróg i kierunków rozwoju tej dyscypliny w niedalekiej przyszłości. Jest to najbardziej przejrzysty i najłatwiejszy do zrozumienia opis naszego Wszechświata, jaki do tej pory stworzono. Powinniśmy być wdzięczni nie tylko za to, że powstał Wszechświat, który sprzyja rozwojowi życia, ale także za to, że naukowiec kalibru Reesa pragnie go nam objaśnić.

betelgeuze | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Przystępnie napisana, zajmująca się istotnymi (fascynującymi) zagadnieniami, a nie detalami technicznymi. Pozwala uzmysłowić sobie, w którym miejscu znajduje się ludzkość z naszą nauką. Ciekawe jest poszperać i sprawdzić czy sprawdziły się przewidywania Reesa odnośnie lat już po publikacji książki. Czytając ma się wrażenie, że autor wnosi coś nowego lub bardziej klarownie opisuje jakieś zagadnienie. Poza tym - szybka lektura. Polecam

Adam Sob | 2014-01-05
Mniszka | 2013-10-06