Nowa singielka

The New Single Woman
978-83-7414-392-9
wywiad, rozmowa, single, socjologia
Marta

Jeszcze do niedawna „kobieta samotna” była postrzegana jako nieszczęśliwa i szukająca swojej drugiej połówki. Czy dziś utrwalony przez lata obraz społeczny „kobiety bez pary” uległ zmianie? Okazuje się, że tak. E. Kay Trimberger przeprowadziła wywiady z wieloma amerykańskimi kobietami, które świadomie wybrały „samotność”. Wszystkie te biografie tworzą nową wizję współczesnej singielki - niewstydzącej się życia w pojedynkę, zaradnej, samowystarczalnej, czerpiącej satysfakcję z życia zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego. Taka kobieta sama wyznacza rytm swojego życia. Jeśli nie ma partnera życiowego, mówi o sobie, że jest „wolna”, ale nie „samotna”. Trimberger słowa wprowadza w czyn: nigdy nie wyszła za mąż i w wieku czterdziestu lat adoptowała dziecko.

[W.A.B, 2008]

| 2010-11-02
Przeczytana: 24 października 2010

Miałam mieszane uczucia czytając tę książkę. Po pierwsze, nie jestem singielką; po drugie - nie jestem nawet feministką; po trzecie - nie żyję i żyć nie będę w żadnym związku; a po czwarte i najważniejsze - samo określenie "singielka" jest niewłaściwe, błędnie odczytywane, tak przez socjologów (których moi profesorowie zwykli określać "ścierwojadami - gdyż odżywiają się resztkami z innych nauk"), jak i przez same kobiety, które uważają za przejaw wyemancypowania noszenie tej nazwy, która w istocie niczym się nie różni od metki dyndającej na plecach modnej pani podczas jakiegoś eleganckiego przyjęcia.

Reszta tekstu na stronie:

KarmaPolice | 2017-09-09