Milion ojca Raclot

Tłumaczenie: Elżbieta Kuryło
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Stary romans". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Akapit
Le Million du père Raclot
83-85397-73-6
powieść francuska
klasyka
ivonyz

"Marta spojrzała w stronę ojca. Było w tym spojrzeniu coś takiego, że lichwiarz musiał spuścić oczy. - Nie chcę wychodzić za mąż - rzekła dobitnie. Młody inżynier ukrył głowę w dłoniach. - Boże, wielki Boże! Nic z tego nie rozumiem, nic! - Istotnie, panie Santenay, i ja nie rozumiem więcej od pana - rzekł Raclot podnosząc się z krzesła - Zdaje mi się, że Marta majaczy lub postradała zmysły....

- Nie chcę wychodzić za mąż - rzekła dobitnie.
Młody inżynier ukrył głowę w dłoniach.
- Boże, wielki Boże! Nic z tego nie rozumiem, nic!
- Istotnie, panie Santenay, i ja nie rozumiem więcej od pana - rzekł Raclot podnosząc się z krzesła - Zdaje mi się, że Marta majaczy lub postradała zmysły. To, co mówi w tej chwili, jest tak idiotyczne, że nie wiem wprost, co o tym sądzić."
Ale Marta wiedziała, co robi, gdy zrywała zaręczyny z kochanym mężczyzną. Dowiedziała się o pochodzeniu majątku swego ojca...

Powieść, wydana pod koniec XIXw., została nagrodzona przez Akademię Francuską. Problemy w niej poruszone są dla nas nadal aktualne:
Czy każdy sposób bogacenia się jest normalny?
Czy miłość i szacunek ludzki nie są lepsze od majątku?

wrzos118 | 2017-02-27
Na półkach: Romans stary, Przeczytane