Gorący lód

Okładka książki Gorący lód
Tomasz Jastrun Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co literatura piękna
305 str. 5 godz. 5 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Jacek Santorski & Co
Data wydania:
2007-04-04
Data 1. wyd. pol.:
2007-04-04
Liczba stron:
305
Czas czytania
5 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
83-88875-31-0
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
961
71

Na półkach:

uż tak dawno wypożyczyłam tę książkę („ Gorący lód: 29 poważnych i niepoważnych opowiadań o miłości niemiłości”) z biblioteki, że to aż wstyd, że jeszcze jej nie przeczytałam. Zwłaszcza że to tylko 29 opowiadań, nieco ponad 200 stron. A jednak długo nie mogłam się zabrać do czytania historyjek Jastruna. Tak, wiem, słowo „historyjki” brzmi nieco lekceważąco. Jednak nie tak miało zabrzmieć, bo przecież autor – mimo że czasem żartobliwie – pisze o ważnych rzeczach, ważnych uczuciach, choć chyba już niezbyt modnych.

Kiedy czytałam „Grę wstępną”, poczułam się rozbrojona na całego. I tym, co Jastrun ma do powiedzenia na temat ciała, miłości, seksu, całego społeczeństwa. I tym, w jaki sposób opowiada o życiu. Teraz, czytając jego opowiadania o „miłości niemiłości”, nadal nie mogłam wyjść z podziwu nad lekkością jego stylu, nad celnością – czasem ironicznych – spostrzeżeń, nad wielkim dystansem, jaki autor ma do opisywanych przez siebie ludzi, zdarzeń. Niby bierze w nich udział, ale i nie bierze, ocenia i nie ocenia. Zdaje się, że tak dobrze zna człowieka ze wszystkimi jego zaletami i wadami, że nic nie jest w stanie go zadziwić. A jednak dziwi się mu na każdym kroku. Tak, jakby człowiek był otwartą księgą, która jednak wciąż zmienia treść i wciąż na nowo trzeba ją odkrywać.

Jastrun, moim zdaniem, rewelacyjnie opisuje szereg zachowań ludzkich, ich szaleńczą odwagę, brawurę w wielu dziedzinach życia i niezrozumiały lęk przed dopuszczeniem do siebie, do serca i duszy, uczuć – czegoś, czym przecież wypełnieni jesteśmy po samiuśkie cebulki włosów. Co powinno być oswojone. A jednak w naszych oczach urasta do rozmiarów okrutnej bestii, która sprawia tylko ból, rani serce i duszę. Uczucia… To chyba jedyne w tym życiu, czego człowiek sobie skąpi. I chyba właśnie temu najbardziej dziwi się autor. Ale i właśnie to „skąpstwo” najbardziej rozumie. Bo przecież też jest człowiekiem. Też boi się bólu zadanego przez uczucia i uczuciom.

W wielu tych opowiadaniach, mimo że część z nich jest mocno abstrakcyjna, odnalazłam własne lęki, radości, spostrzeżenia. Czasem się uśmiechnęłam, częściej jednak smuciło mnie to, że ludzie jednak łatwiej sięgają po przyjemność, niż chcą się męczyć w imię miłości, wierności czy innych ideałów. Jastrun zdaje się potwierdzać to, że człowieka, jak niemal żadnego innego zwierzęcia, nie cechuje monogamia. A zaspokajanie przyjemności jest silniejsze od jakichkolwiek innych uczuć. Przykre to refleksje, ale lektura całkiem przyjemna i zachęcam do niej ciepło.

uż tak dawno wypożyczyłam tę książkę („ Gorący lód: 29 poważnych i niepoważnych opowiadań o miłości niemiłości”) z biblioteki, że to aż wstyd, że jeszcze jej nie przeczytałam. Zwłaszcza że to tylko 29 opowiadań, nieco ponad 200 stron. A jednak długo nie mogłam się zabrać do czytania historyjek Jastruna. Tak, wiem, słowo „historyjki” brzmi nieco lekceważąco. Jednak nie tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    150
  • Chcę przeczytać
    73
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • 2020
    4
  • Audiobooki
    2
  • 2012
    2
  • Audiobook
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Tomasz Jastrun Gorący lód Zobacz więcej
Tomasz Jastrun Gorący lód Zobacz więcej
Tomasz Jastrun Gorący lód Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także