Bóg nieurojony. Czy ateizm jest możliwy?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klubu da Vinci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lux
7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-61141-06-8
religia, Dawkins, Bóg urojony, ateizm
filozofia i etyka
Iga

Żywa dyskusja, jaka toczyła się w książkach i czasopismach wielu krajów po ukazaniu się w 2006 r. kolejnej, acz chyba najbardziej ze wszystkich kontrowersyjnej publikacji Richarda Dawkinsa "Bóg urojony" niejako na nowo postawiła przed uczestnikami tej dyskusji i jej odbiorcami zagadnienie współczesnego ateizmu i jego ewentualnych konsekwencji nie tylko religijnych, ale i kulturowych. Z jednej strony bowiem postawa ateistyczna jest niemal równie stara jak europejska cywilizacja (mamy tu na myśli choćby materializm Demokryta), a w ciągu ostatnich stu lat za sprawą odkryć nauk przyrodniczych ukazało się na ten temat szczególnie dużo deklaracji ideowych i publikacji, z drugiej jednak strony rozwój nauk społecznych i humanistycznych w II połowie XX wieku spowodował dezaktualizację licznych dawniejszych argumentów i sądów naukowych, zmuszając kolejne pokolenia do rewizji zastanych poglądów. Książka zawiera odważną polemikę autora z wykładnią Dawkinsa oraz głęboką analizę pojęcia ateizmu w różnych kontekstach.

Łukasz | 2010-10-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2009

Dorzeczna i logiczna polemika z Dawkinsem. Jestem zachwycony.

mateusz | 2012-02-03
Przeczytana: 10 stycznia 2009