Papieże a wojna. Od pierwszego światowego konfliktu do ataku na Irak

Tłumaczenie: Lucyna Rodziewicz
Wydawnictwo: M
Papi e Guerra. Il ruolo dei Pontefici dal primo conflitto mondiale all'attacco in Iraq
83-7221-670-3
historyczna

Nigdy dotąd stanowisko papieża w kwestii pokoju nie przyciągało tak wielkiej uwagi. Stanowcze interwencje Jana Pawła II, mające na celu odwieść od idei wojny przeciwko Saddamowi Husajnowi, wywołały żarliwe dyskusje, zebrały słowa uznania, ale też krytyki. Prezentowana książka, powstała dzięki współpracy młodego badacza historii i watykanisty, analizuje działalność papieży w czasach wojny, począwszy od wielkich światowych konfliktów, a kończąc na ataku na Irak w marcu 2003 roku; wychodząc od "Orędzia Pokojowego" Benedykta XV, poprzez orędzia Piusa XII w wigilię drugiej wojny światowej, a następnie podczas konfliktu w Korei, rolę Jana XXIII w czasie kryzysu kubańskiego i interwencje Pawła VI na temat Wietnamu, by wreszcie dotrzeć do najnowszych wojen, jakie toczyły się już za pontyfikatu Jana Pawła II: wojny o Falklandy, wojnę perską, konflikt w Jugosławii, kampanię w Kosowi, kryzys w Ziemi Świętej, aż do ataku przeciwko Saddamowi Husajnowi. Analizując kolejne wypowiedzi papieskie przedstawione we właściwym im kontekście historycznym, książka prezentuje linie przewodnie, pewne stałe elementy, jak również rozwój tego wyjątkowego magisterium na rzecz pokoju dwudziestowiecznych papieży.

źródło opisu: okładka

Vovoka | 2016-10-13