St Ives, czyli przygody francuskiego jeńca w Anglii

8320708591
wojna, przygoda, jeniec
przygodowa
dona

Powieść Stevensona dotyczy francuskiego więźnia w Anglii, St Ivesa, który musi uciekać z obozu jenieckiego, aby uzyskać prawo do spadku po dziadku, mieszkającym w Anglii. Musi się śpieszyć, aby powstrzymać swego kuzyna, którego dziadek nie darzy szacunkiem i pozbawia spadku. Wściekły kuzyn postanawia zemścić się na St Ivesie oraz na jego ukochanej - Florze.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-07

Zacięta walka o spadek. Trzeba uciec z obozu jenieckiego, aby móc walczyć o swoje. Fajnie się czytało.

TQIT | 2010-10-08
Przeczytana: 20 września 2010

Książka z pewnością godna polecenia. Dostałem ją zupełnie przypadkiem (tak jest, gdy prosi się kogoś o pójście do biblioteki). Od samego początku jest bardzo ciekawa, mimo pierwszoosobowej narracji, za którą nie przepadam. Co prawda L. Stevenson nie dokończył swojego dzieła, ale gdy po trzydziestu rozdziałach następuję zmiana autora nie czuć zauważalnego spadku jakości czy zmiany stylu. Jest to raczej książka "do poduszki", lekka, przyjemna, oczywiście z szczęśliwym zakończeniem. Mimo to uznaję, że pod wieloma względami przewyższa popularne czytadła.

Krystian | 2011-02-13
Przeczytana: 11 lutego 2011

Książka nie dla każdego.

Pomimo tego, że jest to pozycja przygodowa, to specjalnie nie porywa. Właściwie główny wątek stanowią umizgi głównego bohatera do angielskiej panny i karkołomne kombinacje, aby pozbyć się swoich kłopotów, jednocześnie wiążąc się ze wspomnianą niewiastą.

Co natomiast było zabawne - z pewnością dialogi. XIX wiek, dżentelmeni, honor i te klimaty, owocują zabawnymi, honorowymi dialogami na poziomie w sytuacjach, w których w obecnych czasach ludzie po prostu rzuciliby się sobie do gardeł w akompaniamencie wiązanki przekleństw. Polecam jako lekcję honorowego, kulturalnego rozwiązywania konfliktów. :)

notatnik89 | 2016-04-26
LauraRose | 2015-10-03