St Ives, czyli przygody francuskiego jeńca w Anglii

Okładka książki St Ives, czyli przygody francuskiego jeńca w Anglii A.T. Quiller-Couch, Robert Louis Stevenson
Okładka książki St Ives, czyli przygody francuskiego jeńca w Anglii
A.T. Quiller-CouchRobert Louis Stevenson Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry powieść przygodowa
powieść przygodowa
St Ives, being the adventures of a French prisoner in England
Wydawnictwo Iskry
1988-01-01
1988-01-01
8320708591
Tadeusz Jan Dehnel
wojna przygoda jeniec

Okładka książki Theatre Royal - Markheim & Zodomirskys Duel: Episode 5 Aleksander Dumas, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Aleksander Dumas, R...
Okładka książki Theatre Royal - The Sire de Maletroits Door & The Judgement: Episode 3 Fiodor Dostojewski, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Fiodor Dostojewski,...

Przeczytana, bo stała w biblioteczce dziadków obok Porwanego za młodu i Wyspy Skarbów. Klasyka przygodowa. Młody człowiek musi walczyć o szczęście i...pieniądze. To troszkę wpłynęło na ukształtowanie we mnie poglądu, ze pieniądze może i nie są konieczne, ale z nimi zdecydowanie łatwiej.
Dodatkowym atutem książki było rozbudzenie zainteresowania dlaczegóż to Anglicy tak nie lubią się z Francuzami? Miałam wtedy z 10 lat i zaczęłam zgłębiać problem historycznie.

Zacięta walka o spadek. Trzeba uciec z obozu jenieckiego, aby móc walczyć o swoje. Fajnie się czytało.

Książka nie dla każdego.

Pomimo tego, że jest to pozycja przygodowa, to specjalnie nie porywa. Właściwie główny wątek stanowią umizgi głównego bohatera do angielskiej panny i karkołomne kombinacje, aby pozbyć się swoich kłopotów, jednocześnie wiążąc się ze wspomnianą niewiastą.

Co natomiast było zabawne - z pewnością dialogi. XIX wiek, dżentelmeni, honor i te klimaty, owocują zabawnymi, honorowymi dialogami na poziomie w sytuacjach, w których w obecnych czasach ludzie po prostu rzuciliby się sobie do gardeł w akompaniamencie wiązanki przekleństw. Polecam jako lekcję honorowego, kulturalnego rozwiązywania konfliktów. :)

Książka nie dla każdego.

Książka z pewnością godna polecenia. Dostałem ją zupełnie przypadkiem (tak jest, gdy prosi się kogoś o pójście do biblioteki). Od samego początku jest bardzo ciekawa, mimo pierwszoosobowej narracji, za którą nie przepadam. Co prawda L. Stevenson nie dokończył swojego dzieła, ale gdy po trzydziestu rozdziałach następuję zmiana autora nie czuć zauważalnego spadku jakości czy zmiany stylu. Jest to raczej książka "do poduszki", lekka, przyjemna, oczywiście z szczęśliwym zakończeniem. Mimo to uznaję, że pod wieloma względami przewyższa popularne czytadła.

• Literatura brytyjska
  • Półka 4-5
  • Kultura XIX w.
  • W domowej bibliotece
  • Typ A: Literatura piękna
  • Krzysztof przeczytał w 2020 roku

Robert Louis Stevenson St Ives, czyli przygody francuskiego jeńca w Anglii Zobacz więcej