Główne nurty marksizmu. Powstanie - rozwój - rozkład

Wydawnictwo: Aneks
0-906601-49-5
filozofia i etyka

Inne wydania

Monumentalna analiza marksizmu we wszystkich jego odmianach.

almos | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Najbardziej dla mnie interesujący tom tego imponującego dzieła, bo opisujacy realny komunizm czyli marksizm w praktyce. Kołakowski pisze w nim o poglądach XX wiecznych teoretyków marksizmu: Marcuse, Lukacsa i innych, ale o tym nie czytałem. Interesował mnie opis realnego komunizmu. Mamy tu znakomitą analizę stalinizmu, tego szczytowego okresu realnego komunizmu. Dla mnie fascynująca jest analiza fenomenu podwójnej świadomości, tak powszechnego w w tym czasie. Najlepszy będzie tu cytat: „System sowiecki zmierzał do budowania podwójnej świadomości: na zebraniach czy nawet w rozmowach prywatnych ludzie byli obowiązani powtarzać rytualne groteskowe kłamstwa o świecie, swoim państwie, o sobie samych; zarazem jednak powinni byli utrzymywać milczącą pamięć o pewnych realnych stronach sowieckiej rzeczywistości, a to nie tylko dlatego, by żyli nieustannie na odpowiednim poziomie strachu ale również dlatego, że powtarzając raz po raz urzędowe kłamstwa i wiedząc, że są kłamstwami, wszyscy...

almos | 2014-01-08
Przeczytana: 2011 rok

Wspaniałe, epokowe dzieło, zupełnie podstawowe, jeśli chce się zrozumieć fenomen marksizmu, tak popularnego nurtu umysłowego na przełomie wieków XIX i XX, a także fenomen realnego komunizmu. Nigdy mi się nie udało przeczytać go w całości, bo rzecz jest trudna, rozległa, wymaga czasu i uwagi, obie rzeczy w deficycie. Najmniej mnie interesuje tom I omawiający szczegółowo poglądy Marksa i Engelsa oraz ich bezpośrednich epigonów, to była czysta teoria. W tomie II zaczyna się praktyka, i jest dużo ciekawiej. Zwraca uwagę m.in. znakomita charakterystyka Lenina, jego poglądów, jego polityki i jego roli w sukcesie rewolucji bolszewickiej. Ale otwarcie na jakiejkolwiek stronie przynosi wspaniałe cytaty skłaniające do refleksji: tom II str. 115: „Róża Luksemburg jest wybitnym przykładem tego typu umysłowości, które często można w historii marksizmu spotkać i które marksizm zdawał się specjalnie przyciągać: umysłowości potrzebującej zniewalającego autorytetu i zarazem wiary, że w przyjęciu...

Olaf | 2013-03-19
Przeczytana: 19 marca 2013

Śmiem twierdzić, że jest to arcydzieło, bo pomimo właśnie osobistego komentarza, sam dyskurs jest nienaruszony i podany w sposób zakończony. Olbrzymi materiał. Nie da się tej książki "przeczytać". Chyba bardziej trzeba ją powoli w miarę intelektualnych możliwości pochłaniać i lekko trawić. Skoro autor pisał ją 2 dekady, najpierw jako entuzjasta, głoszący ustnie, a ostatecznie jako główny krytyk (jak żaden, kompetentny do wypowiadania się na ten temat), to chyba zbrodnią by było "łyknięcie" i odstawienie na półkę. Ale jak kto woli. Zawsze wracam do Tatarkiewicza i chyba do tej pozycji również zawszę będę wracał

| 2010-07-19
Przeczytana: 2003 rok

Publikacja nie dla amatorów - choć projektowana jako podręcznik akademicki, przerasta znacznie poziom typowych studenckich 'cegieł' - wystaje ponad poziom o kilka, kilkanaście pozycji.
Przydatna dla chcących zweryfikować i przemyśleć własny flirt z marksizmem.

Fox Mulder | 2012-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Wszystko super, świetnie opisane dzieje dialektyki, początków marksizmu i dobrze zarysowane tło epoki. Niestety, nie jest to arcydzieło, bo nawet w pracy naukowej musiał pojawić się osobisty komentarz. Niby nic złego, popieram takie prywatne odniesienia, ale pod koniec książki były aż nazbyt oczywiste - tak na wszelki wypadek gdybyśmy nie zauważyli profetycznych (hehe) sugestii co do niektórych interpretacji doktryny. Mimo to kawał rewelacyjnej roboty, rozjaśniający wiele rzeczy i skupiający najważniejsze (i mniej ważne) wydarzenia, dyskusje, publikacje w jednym miejscu.

Olaf | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

I tak będzie trzeba do tego wrócić, bo trudno, to ogarnąć :/

masej | 2016-11-27