Wyprawa w dwudziestolecie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu

"Tradycja oznacza udzielenie głosu naszym umarłym. Oznacza odmowę uznania hegemonii aroganckiej oligarchii tych, którzy mają tę przewagę, że zdarzyło im się żyć akurat tu i teraz".
- cytat z książki

książek: 1964
Monka | 2012-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2012

Ciekawe spojrzenie Czesława Miłosza na dwudziestolecie międzywojnie. Odważne, szczere i mądre. Poza sądami i opiniami samego poety znaczną część tej książki stanowią autentyczne dokumenty, fragmenty artykułów lub esejów, które Miłosz wybrał do zacytowania. To wyprawa do epoki jaką znał i jaką teraz wspomina Miłosz. Polecam!!!

| 2015-09-29

Wędrówka w okres Międzywojnia, barwnie sportretowany wycinek czasu, jednak bez patosu i upiększeń. Obowiązkowe dla miłośników tematu.

romek | 2014-11-18
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Dzisaj bez przesady mozna powiedziec,iz tamta Polska jest kraina mityczna,slabo opisana i rzadko zwiedzana przez nowe pokolenia.W 1918 roku Czeslaw Milosz mial lat siedem,w 1939-dwadziescia osiem,wiec jego siatopoglad zostal uksztaltowany prze dzudziestolecie.Kupujac te ksiazke bylem przekonany ze znajde w niej jego wspomienia na temat powjennej Polski,jak bardzo bylem w bledzie,zobaczylem wowczas kiedy zaczelem lekture.Autor doszedl do wniosku ze aby ukazac realia tamtego okresu,postanowil posluzyc sie glosami ludzi,ktorzy wtedy zyli i uczestniczyli w codziennych zmaganiach i wyzwaniach.To opowiec po przez ,pryzmat artykowow prasowych,wywiadow,odezw do ludnosc,jak ze barwnej etnicznie.Innymi slowy:to ksiazka to ogrod wycinkow,co prawda plewionych,bo autor ,nie pozyje bynajmniej na calkowicie bezstronnego obserwatora.

Sylvanna | 2019-02-01
Ewela | 2019-01-22