Gabo i Fidel. Pejzaż przyjaźni.

Wydawnictwo: StudioEMKA
Gabo y Fidel. El Paisaje de una Amistad
83-88931-81-4
Orisha

Dwie najbardziej charyzmatyczne osobowości Ameryki Łacińskiej XX wieku - Fidel Castro i Gabriel García Marquez (dla przyjaciół Gabo) ogłosili publicznie, że są przyjaciółmi. Ich przyjaźń ma wymiar osobisty, polityczny i literacki. Castro, który przez długie lata nie pozwalał kolumbijskiemu nobliście zbliżyć się do swojej jaskini, później otwarcie zaakceptował jego konspiracyjne umizgi. Gabo, którego obsesją jest władza, przywódcy i dyplomatyczna mediacja na najwyższym szczeblu, zobaczył w osobie kubańskiego patriarchy wzór, zgodnie z którym Ameryka Łacińska może pewnego dnia zbudować własny model socjalizmu. Castro, który nie miał na wyspie odpowiedniego intelektualisty, mogącego głosić prawdę o zdobyczach rewolucji, znalazł w osobie Garcii Marqueza najzdolniejszego człowieka, jakiego Karaiby wydały na świat od czasów zarazy. Gabo, który zawsze, bez wyjątku, odrzucał propozycje partii politycznych i kolumbijskich liderów, oferujących mu stanowisko ministra, ambasadora czy prezydenta, przywdział wojenne szaty, aby po swojemu zająć się polityką. Krąży wokół władzy, ma nad nią kontrolę i może nią kierować. Nie dzierży berła, a wydaje rozkazy. Przewozi z kraju do kraju propozycje i sugestie, niczym jedyny ambasador i syjamski brat brodatego Komendanta. Oto pasjonująca historia, pejzaż ich przyjaźni, pełen zagadkowych miejsc.

Medellin | 2014-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2014

Trudno było mi się zabrać za czytanie tej książki, bo uważam Gabriela Garcię Marqueza za jednego z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów. Byłem jednak po lekturze "Zanim zapadnie noc" Reinaldo Arenasa, w której opisywał on piekło kubańskich więzień i chciałem skonfrontować te dwie książki z sobą.

"Gabo i Fidel" jest ciekawie napisaną podwójną biografią - wybitnego pisarza i bezwzględnego dyktatora. Autorzy skupiając się na ich przyjaźni w pewien sposób przewracają do góry nogami powszechne postrzeganie tych dwóch osób. Fidel ukazuje się tutaj także od strony mecenasa kultury i nałogowego wręcz czytelnika. A Gabo...
... ten genialny pisarz i intelektualista przedstawiony jest jako ślepy zwolennik swojego przyjaciela - na dobre i na złe, za wszelką cenę unikający przyznania, że rządy Castro to brutalna dyktatura. Zdaje się nie widzieć represji, tortur, egzekucji, przyczyn desperackich prób ucieczki Kubańczyków na Florydę. Zasłania się swoimi zasługami w uwolnieniu szeregu...

Pepitek | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Jeśli chodzi o merytoryczno-informacyjną stronę - książka bardzo ciekawa dla osób zainteresowanych tematem. Natomiast mi osobiście nie do końca pasował swoisty chaos, który w niej panuje, łatwo się zagubić w datach, retrospekcjach i "skakaniu" autorów między wydarzeniami bez konkretnej chronologii, ładu i składu. Oczywiście jest to odczucie subiektywne, mimo wszystko pewnie jednak nie poleciłabym tej książki osobom, które rzeczywiście nie interesują się tą konkretną tematyką, bądź nie mają choć minimalnej wiedzy na tematy w niej prezentowane.

Bartek | 2014-02-20

Gabriel García Marquez jest pisarzem, który na świecie cieszy się dużym autorytetem i dlatego jego przyjaźń z Fidelem Castro i poparcie dla rewolucji kubańskiej i socjalizmu tak boli tych, którzy stoją po stronie reakcji i imperializmu. Autorzy książki nie kryją swojej wrogości do rewolucyjnej Kuby i zastanawiają się dlaczego Gabriel García Marquez ją popiera. Bardzo by chcieli, żeby pisarz zmienił stronę barykady, przeklął Fidela i rewolucję i dołączył do grona jej wrogów. Niech się wypchają! Gabo jest po stronie Fidela.

Kredenz | 2013-01-20
Przeczytana: sierpień 2012

Jest to naprawdę bardzo dobrze napisana książka!

Autorzy starają się wytłumaczyć skąd wzięła się przyjaźń tych dwóch, tak ważnych dla Ameryki Łacińskiej, mężczyzn. Nie opierają się jedynie na przytaczaniu wypowiedzi tytułowej dwójki, ale sięgają też do innych źródeł. Dzięki temu książka jest wiarygodna.

Ostrzegam: wszyscy miłośnicy Garcii Marqueza poznają także ciemną stronę noblisty, o której nie mówi się zbyt dużo. Ale oprócz tego poznają także kolejne zabawne anegdoty i interesujące fakty z życia autora.

grecki | 2014-12-30
Przeczytana: 15 grudnia 2014