Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald. A Biography of the First Lady of Jazz
978-83-7469-834-4
Ella Fitzgerald, diwa, jazz
Pistacia

Życie Elli Fitzgerald, jednej z największych wokalistek jazzowych XX wieku, można by nazwać spełnionym American dream. W ciągu dwóch lat od debiutu stała się gwiazdą, której nagrania osiągały milionowe nakłady. W latach 50. współpracowała z największymi artystami: Louisem Armstrongiem, Frankiem Sinatrą, Natem King Cole’em. Za jej niezwykłym sukcesem stoi niesłychana determinacja czarnej dziewczyny, która, by wspiąć się na muzyczne szczyty, musiała walczyć z biedą, uprzedzeniami rasowymi i przeciwnościami losu.

Książka Stuarta Nicholsona to przede wszystkim pasjonująca opowieść o charyzmatycznej śpiewaczce, silnej muzycznej osobowości, stylu nie do podrobienia. Nicholson sięga poza legendę i półprawdy, korzysta z nieznanych wcześniej źródeł, rozmawia z ludźmi, którzy wraz z Fitzgerald tworzyli niezapomniane piosenki, by stworzyć wnikliwy i frapujący portret Pierwszej Damy Jazzu.

[opis wydawcy]

pozeraczksiazek | 2013-09-26

Książka nie porywa jak bibliografie innych artystów z okręgów jazzu czy rock'n'rolla. Ale to tylko z jednej przyczyny. Ella miała proste potrzeby. Kiedy inne gwiazdy uciekały w alkohol i narkotyki, Ella jadła. Osobiście wiem i słyszę że nie ma i nie było lepszej wokalistki jazzowej. Słuchając jej muzyki podczas czytania książki, z każdym rozdziałem i z każdą kolejną płytą utwierdzałem się w tym przekonaniu. "Nie ważne skąd pochodzisz - ważne dokąd idziesz" - powiedziała Ella.

Marta | 2015-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: listopad 2015

Moja opinia na blogu: http://www.napieknej.pl/a-sciezka-dzwiekowa-ich-zycia-byl-jazz/

Marzena_sw | 2018-04-12
ochódzki | 2017-09-07