Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939

Okładka książki Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939
Richard Watt Wydawnictwo: AMF Plus Group Seria: Seria książek historycznych [AMF] historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria książek historycznych [AMF]
Tytuł oryginału:
Bitter Glory. Poland and its Fate 1918-1939
Wydawnictwo:
AMF Plus Group
Data wydania:
2005-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-11-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8392140133
Tłumacz:
Piotr Amsterdamski
Tagi:
II Rzeczpospolita historia Polski dwudziestolecie międzywojenne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
331 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2479
698

Na półkach: , ,

Nie ma co się rozpisywać. Bardzo dobra książka, wyważone opinie i interpretacje. Nie mogę zgodzić się z niektórymi opiniami, które pewne wady książki przypisują autorowi. Jeśli ktoś uznał tę książkę za monografię, nie rozumie chyba, czym monografia jest. Gdyby autor chciał napisać monografię polskiego międzywojnia, książka musiała by być ze dwa razy grubsza a do tego byłby to zapewne pierwszy tom kilkutomowego dzieła. Autor pisał swoje dzieło nie na potrzeby polskiego czytelnika, lecz amerykańskiego, więc siłą rzeczy natkniemy się czasem na pewne uproszczenia, też może nam brakować rozwinięcia pewnych kwestii. Trzeba było dokonać jakichś wyborów. Autor skupia się przede wszystkim na odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a więc na latach 1918-1921 oraz na ponownym jej utraceniu pod koniec lat trzydziestych. Mamy więc zgrabną syntezę przede wszystkim historii politycznej dwudziestolecia i to przede wszystkim na tle sytuacji Europy. Spraw politycznych wewnętrznych jest jakby trochę mniej, co nie zmienia faktu, że są zasygnalizowane kwestie, które często w krajowych opracowaniach są skrzętnie pomijane czy wstydliwie przemilczane. Dość ciekawe jest spojrzenie autora na przyczyny znaczącego wzrostu antysemityzmu w Polsce po śmierci Piłsudskiego. Ciekawe jest też spojrzenie na udział kościoła katolickiego w Polsce i to niekoniecznie pozytywny wpływ. Autor zdecydowanie negatywnie odnosi się do zawarcia konkordatu z Watykanem. Akt ten wg autora był wyjątkowo niekorzystny dla strony polskiej.
Ciekawe, choć z przyczyn ograniczonej objętości książki dość przyczynkarskie było spojrzenie na relacje Polski ze swoimi mniejszościami narodowymi w kontekście… postanowień wersalskich. Nie zauważyłem też, żeby autor gdziekolwiek wybielał polskie grzechy. Być może dla niektórych zbyt słabo je podkreślał, ale było tu i antysemityzmie, i o prywacie, i sobiepaństwie polityków, o zapędach autorytarnych i o czymś, co w uszach Polaka brzmi jak herezja czyli o pewnych prowokacyjnych zachowaniach wobec Niemców. Tyle, że nie w 1939 roku a na początku lat trzydziestych. Nie zauważyłem także, żeby wybielał w jakikolwiek sposób postępowanie aliantów. Fakt, że nie nazwał wprost działań, zwłaszcza Francji, krętactwem i tchórzostwem czy wręcz zdradą, ale to jest zawarte między wierszami. Anglicy są potraktowani łagodniej, ale też im się dostaje, zwłaszcza jeśli chodzi o monachijską zdradę Czechosłowacji.
„Gorzka chwała” może być nudnawa dla kogoś, kto okresem się fascynuje i jest mocno oczytany, ale nie nazwał bym książki podręcznikiem do historii dwudziestolecia. Podręcznika nie czyta się tak lekko i szybko.
Oczywiste wpadki, które już zostały tu wymienione nie są winą autora a są wyraźnie wpadką polskiej redakcji i korekty. Mam tu na myśli oczywiście tekst o niemieckich czołgach Mark I i Mark II, zamiast PzKpfw I i PzKpfw II. Być może w literaturze anglosaskiej czołgi te są nazywane jako Mark I i Mark II i komuś (tłumaczowi? redakcji?) nie przyszło do głowy tego sprawdzić a faktycznie jest to poważna wpadka.
Generalnie polecam.

Nie ma co się rozpisywać. Bardzo dobra książka, wyważone opinie i interpretacje. Nie mogę zgodzić się z niektórymi opiniami, które pewne wady książki przypisują autorowi. Jeśli ktoś uznał tę książkę za monografię, nie rozumie chyba, czym monografia jest. Gdyby autor chciał napisać monografię polskiego międzywojnia, książka musiała by być ze dwa razy grubsza a do tego byłby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    411
  • Chcę przeczytać
    314
  • Posiadam
    192
  • Historia
    43
  • Teraz czytam
    18
  • Ulubione
    13
  • Historyczne
    12
  • historia
    6
  • 2018
    5
  • II RP
    5

Cytaty

Więcej
Richard Watt Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Zobacz więcej
Richard Watt Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Zobacz więcej
Richard Watt Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne