Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma

Tłumaczenie: Andrzej Kopacki
Seria: Odkrywanie światów
Wydawnictwo: Czarne
Nach Galizien: von Chassiden, Huzulen, Polen und Ruthenen: eine imaginäre Reise durch dir verschwundene Welt Ostgaliziens und der Bukowina
reportaż
historyczna

Wznowienie wydanej w 2000 roku przez Borussię książki będącej, jak mówi jej autor, owocem "zakazu wjazdu do Polski": "Czułem się sparaliżowany faktem, że nie mogę już tam jeździć, aż pewnego dnia mój przyjaciel, austriacki autor Christoph Ransmayr poradził mi, bym wykorzystał swoją wiedzę o polskiej historii oraz literaturze i napisał ksiązkę o tym kraju" ("Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści trzynastu tłumaczy" pod red. Bożeny Dudko).

"Książka Martina Pollacka pokazuje, jak wielkie możliwości artystyczne i poznawcze zawiera ten rodzaj pisarstwa, który Clifford Geertz określa mianem gatunków zmąconych. Bo »Po Galicji« jest i nie jest reportażem literackim, jest i nie jest esejem historycznym, jest i nie jest książką z antropologii kulturowej. Nie jest, ale zarazem jest tym wszystkim jednocześnie. I to na sposób nowatorski i znakomity".

Ryszard Kapuściński

źródło opisu: [Wydawnictwo Czarne, 2007]

Meowth | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Książkę pod takim tytułem bezwzględnie musiałam przeczytać, ponieważ czuję się Galicjanką nie tylko z racji miejsca urodzenia i zamieszkania, ale także z racji tego, co jest silniejsze niż niektórzy myślą – związków krwi. Choć bowiem w mojej rodzinie od przeszło dwóch stuleci (do tak starych dokumentów udało nam się dotrzeć) nikomu nie przyszłoby do głowy określić się inaczej niż jako Polak, po ojcu odziedziczyłam domieszkę krwi austriackiej, po matce węgierskiej i słowackiej, a po obojgu – ukraińskiej. Gdy zatem Martin Pollack zaprosił w wyimaginowaną podróż trasą kolei Karola Ludwika i galicyjskiej kolei transwersalskiej po nieistniejącym już świecie wsi, miasteczek i miast, w których żyli obok siebie we względnej zgodzie Polacy, Niemcy, Żydzi, Rusini, Ormianie, bez wahania wskoczyłam do wagonu.

Książka wzbogacona jest licznymi cytatami w dzieł autorów związanych z tymi ziemiami, zarówno nieobcych polskim czytelnikom (Józef Wittlin, Artur Sandauer, Stanisław Vincenz czy Bruno...

oliwa | 2013-08-17
Na półkach: Ukraina, Przeczytane, Austriacka

Autor zabiera nas w daleką od sentymentalizmu podróż w czasie. Prowadzi przez błoto, biedę, zaniedbanie i sąsiedzkie stereotypy. Ale przede wszytskim pokazuje zróżnicowane, gorączkowe życie, które jakby uszło z tych ziem, kiedy przetoczył się po nich walec historii. Pogranicze w pełnym wymiarze, fascynujące bez upiększeń.

Ania_OK | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Wschód
Przeczytana: 10 marca 2016

Brudne, zapomniane przez cesarza miasteczka, pełne pomyj, brak w nich kultury, edukacji, szkolnictwa, za to pełne zapachów cebuli, wina, biedoty. Galicja była tyglem kulturowym, gdzie mieszkały obok siebie cztery nacje: Austriaków, Polaków, Rusinów i Żydów, ale także Niemców czy Hucułów, żyli tak przez wiele wieków i żyliby dalej gdyby nie zawirowania historii.
Książka Polacka to wyprawa w przeszłość, ale nie taką szkolną, wysublimowaną, raczej próba odkrycia Bukowiny "od kuchni", bez upiększania, za to upstrzona wieloma cytatami z zapomnianych książek. Nie zanudza czytelnika datami, wydarzeniami, czy miejscami spod znaku "must see", raczej przekonuje, że wszystko może mieć urok- błoto, które lśni srebrem, chasyd z pejsami, pagórki, wzniesienia, brudne ulice itd.
Nie wiem dlaczego, ale czytając "Po Galicji" uśmiechałam się nostalgicznie, chyba z tęsknoty do tego co było i co nie będzie mi dane poznać, bo "pociąg do Wiednia przez Kraków, Oderberg, Prerau odjeżdża o osiemnastej...

Anaki | 2013-05-25

Książkę bardzo fajnie się czyta, prawie można poczuć klimat galicyjskich miasteczek, napisana ciekawym językiem i z wielką pasją. Kto lubi kresowe klimaty bez zadęcia i pretensjonalności to ta książka jest włośnie dla niego.

Zuzanna | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Pocztówki z podróży historycznej na ziemie niepewne. Dobry język, nowatorska forma. Typowe ,,dziecko" Wydawnictwa Czarne.

Dorfred | 2016-10-18
książek: 1932
tove | 2016-06-16
Przeczytana: 19 czerwca 2016
Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem

Zamek Reporterów to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. 14 kwietnia zapraszamy na spotkanie z Martinem Pollackiem - austriackim pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem literatury polskiej.

Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem