Mitologia, Celtowie
religia
Wojtek

W ciągu pięciu wieków przed naszą erą, Europę można było podzielić na trzy wielkie kręgi kulturowe: Na południu (strefa śródziemnomorska) kwitła kultura hellenistyczna, na wschodzie wśród olbrzymich obszarów Eurazji kultura scytyjska i wreszcie na zachodzie kultura celtycka. Charakterystyczną cechą w społeczeństwie celtyckim było to, że kobietę traktowano w wielu sprawach na równi z mężczyzną. Zachowywała pewną niezależność od mężczyzny, także w małżeństwie. Małżeństwo było u Celtów jedynie rodzajem umowy, która jeśli oboje małżonkowie sie na to zgodzą mogła być rozwiązana. Ciekawie ma się też sprawa zarządzania majątkiem, jeśli mężczyzna wniósł więcej - zarządzał wspólnym majątkiem; jeśli oboje wnosili proporcjonalnie - razem zarządzali gospodarstwem; wreszcie, jeśli to kobieta miała większy wkład w budżet rodzinny mogła sama zarządzać dobrami rodziny. Celtowie szanowali kobiety np. epopeja irlandzka z IX w. wspomina królową Mebd - ucieleśnienie potęgi i władzy. Jak opowiada dalej epopeja nie tylko jej mąż król Ailill, ale także liczni kochankowie doznawali "przyjaźni jej ud". W tych czasach jednak wcale nie działało to na niekorzyść królowej - wręcz przeciwnie. Do najstarszych wierzeń celtyckich należą obrzędy związane z czczeniem Matki-Ziemi, czyli po celtycku "mathair". Wierzono w wiele matron, ale wszystkie przedstawiano jako trzy niewiasty karmiące dzieci, lub trzymające róg obfitości. Czasami matrona była też przedstawiana na koniu - ulubionym zwierzęciu Celtów…

źródło opisu: Własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Religia i mitologia Celtów są tematem trudnym, ponieważ tradycje celtyckie zostały poddane romanizacji, a przetrwały tylko na obrzeżach, głównie w Irlandii i Walii. Autor piszący o tych sprawach musi starać się w jakiś sposób zestawić informacje przekazane przez pisarzy antycznych (zwłaszcza Cezara), wczesnośredniowieczną tradycję celtycką przechowaną na wyspach brytyjskich z dowodami archeologicznymi oraz religioznawstwem porównawczym chętnie odwołującym się do wspólnoty praindoeuropejskiej. Ponadto chrystianizacja w dużej mierze wchłonęła tradycje celtyckie, przekształcając je. Fakt, że mimo tych trudności da się na ten temat coś sensownego napisać, dobrze świadczy o Autorze. Obok ogólnego wprowadzenia w problematykę celtycką książka ta zawiera rozważania na temat religii Celtów, struktury ich - sit venia verbo - "duchowieństwa", a także historii mitycznych, choć nie przetrwało ich aż tak wiele. Z drugiej jednak strony Gąssowski zwraca uwagę na trwałość pewnych celtyckich...

Bartosz | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

No trzeba przyznać, że kultura celtycka była bardzo ciekawa.
Tak jak my popierali monogamię, ale główną rolę w związku, życiu rodzinnym odgrywały kobiety, co moim zdaniem było dobre, i sami moglibyśmy się od nich czegoś nauczyć.

Mężni, waleczni i brutalni wojownicy-barbarzyńcy, świadczy o tym odcinanie głów przeciwnikom i wieszanie ich na ścianie w chatce.
Walczyli do końca, póki nie polegną/wygrają.

Uważam też, że mity Celtów nie są tak wciągającą lekturą jak Greckie/Rzymskie.

Kila Mo-ka | 2018-01-16
Przeczytana: 05 listopada 2017

Być może przez rok wydania, być może przez przyjętą formę - książka nie jest ciekawa. Można dowiedzieć się kilku rzeczy, ale generalnie to spis bóstw i miejsc wykopalisk. Dla specjalistów - może, ja liczyłam na coś innego, zwłaszcza, że temat jest arcyciekawy.

Iselor | 2016-10-30

Cóż, chociaż mitologia celtycka z punktu widzenia geograficznego nie jest zbyt odległa, mnie nigdy zbytnio nie fascynowała. Powiem więc krótko: książeczka podaje podstawową wiedzę w tym zakresie. Lektura dodatkowa, chyba że chcesz się bawić w studiowanie religioznawstwa jak ja albo jesteś fanem tego obszaru geograficznego (czytaj: fascynuje cię historia Wysp Brytyjskich), druidów lub chcesz poszerzyć wiedzę o Cesarstwie Rzymskim (bo Rzymianie i tu wtargnęli a obie kultury wywarły na siebie nawzajem duży wpływ) – wtedy obowiązkowa.

BeArcik | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Bardzo dobra, dość szczegółowa, logicznie uporządkowana praca. Gąssowski bardzo często odwołuje się do źródeł literackich, nie opiera się tylko na pracach późniejszych badaczy. Poza bogami i herosami, szeroko potraktowane zostały obyczaje, obrzędowość i struktura społeczna ludów celtyckich, z odwołaniem także do źródeł archeologicznych. Dużo uwagi poświęca autor czasom już chrześcijańskim, które na terenie Irlandii nie oznaczały absolutnego kresu świata pogańskiego, stały się natomiast jego płynną kontynuacją.

Paweł Chról | 2015-09-07

wiem że przesadziłem z oceną, ale kojarzy mi się z dzieciństwem (cała ta seria i kilka innych rzeczy)

tommy | 2015-05-02
Przeczytana: 14 lutego 2015

Co wiemy o różnych kulturach starożytnych, oprócz hellenistycznych? Czy wiemy, co się działo w tym samym czasie w granicach, na przykład Niemczech? W tej mitologii przybliżona jest kultura Celtów, czyli dzisiejszych mieszkańców Wielkiej Brytanii i nieco dalszych terenów.
Między innymi dowiemy się, że kobieta traktowano na równi z mężczyznami. Że małżeństwo było dla Celtów jedynie umową, którą można było z łatwością rozwiązać. Dowiemy się nieco o wyznawanym przez nich, przez jakiś czas, kulcie ściętej głowy. Znajdziemy różne daty czy zapisane słowa różnych sławnych, starożytnych osób o tejże kulturze. Autor przytoczy nam kilka mitów z tamtejszych czasów. Przybliży sztukę, rzeźby oraz opowie jak mniej więcej wyglądały miejsca ich skupisk.

Mitologi Celtyckiej, jakiejkolwiek szukałam wszędzie. Aż w końcu, jak to bywa w życiu, okazało się, że miałam ją cały czas pod nosem, bo w bibliotece szkolnej. Czym prędzej wypożyczyłam i zaczęłam czytać przez ferie zimowe.
Jeśli mam być szczera,...

kejrol | 2015-04-11

Dużo o badaniach, mało o mitach itp. Uświadamia, że tak naprawdę większość tego co "wiemy" o mitologii Celtów to nic innego jak domysły.

nuna21 | 2014-10-23

Uwielbiam tą serię Mitologii. Tom poświęcony mitologii celtyckiej pozostawia niedosyt. Wynika to oczywiście z niewielkiej grupy dostępnych żródeł. Ale też sam autor na końcu zwraca uwagę jak same wierzenia, kultura, tradycja uległy przeobrażeniu pod wpływem rzymskich podbojów a póżniej chrześcijaństwa. Tekst ma niewątpliwą wartość antropologiczną, zawiera liczne przykłady tekstów orginalnych, przypowieści, mitów. Dla ciekawskich, podróżników polecam.

Dociekliwy_Kotek | 2014-09-27
Przeczytana: wrzesień 2014

Podejrzewam, że autor stanął przed naprawdę niełatwym zadaniem - jak pisać o czymś, o czym w zasadzie niewiele wiadomo? Trochę źródeł rzymskich, we właściwy sposób zniekształconych, trochę wykopalisk archeologicznych i trochę późnych, już chrześcijańskich przekazów o dawnych tradycjach, zniekształcających je na swoją modłę. Zaiste, trudna sprawa.
"Mitologia Celtów" różni się zatem od innych znanych z cyklu "Mitologii świata" w tym sensie, że niewiele będzie tu opowiadań o panteonie bogów, o ich atrybutach, funkcjach, pochodzeniu czy związanych z nimi obrzędach. To jednak, co można ustalić na podstawie wykopalisk albo źródeł, autor referuje w sposób przystępny i jasny, przy czym nie rezygnuje ze zaznajamiania czytelnika z problemami, z jakimi boryka się celtologia.
Siłą rzeczy, sporo miejsca poświęca także innym zagadnieniom związanych z religią: romanizacji i chrystianizacji rodzimych wierzeń, wierzeniom związanym ze śmiercią i życiem pozagrobowym, pisze także o świętach,...