Mitologia, Celtowie
religia
Wojtek

W ciągu pięciu wieków przed naszą erą, Europę można było podzielić na trzy wielkie kręgi kulturowe: Na południu (strefa śródziemnomorska) kwitła kultura hellenistyczna, na wschodzie wśród olbrzymich obszarów Eurazji kultura scytyjska i wreszcie na zachodzie kultura celtycka. Charakterystyczną cechą w społeczeństwie celtyckim było to, że kobietę traktowano w wielu sprawach na równi z mężczyzną. Zachowywała pewną niezależność od mężczyzny, także w małżeństwie. Małżeństwo było u Celtów jedynie rodzajem umowy, która jeśli oboje małżonkowie sie na to zgodzą mogła być rozwiązana. Ciekawie ma się też sprawa zarządzania majątkiem, jeśli mężczyzna wniósł więcej - zarządzał wspólnym majątkiem; jeśli oboje wnosili proporcjonalnie - razem zarządzali gospodarstwem; wreszcie, jeśli to kobieta miała większy wkład w budżet rodzinny mogła sama zarządzać dobrami rodziny. Celtowie szanowali kobiety np. epopeja irlandzka z IX w. wspomina królową Mebd - ucieleśnienie potęgi i władzy. Jak opowiada dalej epopeja nie tylko jej mąż król Ailill, ale także liczni kochankowie doznawali "przyjaźni jej ud". W tych czasach jednak wcale nie działało to na niekorzyść królowej - wręcz przeciwnie. Do najstarszych wierzeń celtyckich należą obrzędy związane z czczeniem Matki-Ziemi, czyli po celtycku "mathair". Wierzono w wiele matron, ale wszystkie przedstawiano jako trzy niewiasty karmiące dzieci, lub trzymające róg obfitości. Czasami matrona była też przedstawiana na koniu - ulubionym zwierzęciu Celtów…

Dociekliwy_Kotek | 2014-09-27
Przeczytana: wrzesień 2014

Podejrzewam, że autor stanął przed naprawdę niełatwym zadaniem - jak pisać o czymś, o czym w zasadzie niewiele wiadomo? Trochę źródeł rzymskich, we właściwy sposób zniekształconych, trochę wykopalisk archeologicznych i trochę późnych, już chrześcijańskich przekazów o dawnych tradycjach, zniekształcających je na swoją modłę. Zaiste, trudna sprawa.
"Mitologia Celtów" różni się zatem od innych znanych z cyklu "Mitologii świata" w tym sensie, że niewiele będzie tu opowiadań o panteonie bogów, o ich atrybutach, funkcjach, pochodzeniu czy związanych z nimi obrzędach. To jednak, co można ustalić na podstawie wykopalisk albo źródeł, autor referuje w sposób przystępny i jasny, przy czym nie rezygnuje ze zaznajamiania czytelnika z problemami, z jakimi boryka się celtologia.
Siłą rzeczy, sporo miejsca poświęca także innym zagadnieniom związanych z religią: romanizacji i chrystianizacji rodzimych wierzeń, wierzeniom związanym ze śmiercią i życiem pozagrobowym, pisze także o świętach,...

wujo444 | 2012-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 października 2012

Jak na Mitologię... za dużo w niej antropologii. Jasne, to też trzeba wyjaśnić, zwłaszcza biorąc się za tak pogmatwaną i niejasną kulturę, ale mitów tu tyle co kot napłakał.

Nola | 2014-01-30
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Niewiele ludów starożytnej Europy wzbudziło tyle zainteresowania, sporów, dyskusji oraz kontrowersji naukowych co Celtowie, czyli Galowie...

tommy | 2015-05-02
Przeczytana: 14 lutego 2015

Co wiemy o różnych kulturach starożytnych, oprócz hellenistycznych? Czy wiemy, co się działo w tym samym czasie w granicach, na przykład Niemczech? W tej mitologii przybliżona jest kultura Celtów, czyli dzisiejszych mieszkańców Wielkiej Brytanii i nieco dalszych terenów.
Między innymi dowiemy się, że kobieta traktowano na równi z mężczyznami. Że małżeństwo było dla Celtów jedynie umową, którą można było z łatwością rozwiązać. Dowiemy się nieco o wyznawanym przez nich, przez jakiś czas, kulcie ściętej głowy. Znajdziemy różne daty czy zapisane słowa różnych sławnych, starożytnych osób o tejże kulturze. Autor przytoczy nam kilka mitów z tamtejszych czasów. Przybliży sztukę, rzeźby oraz opowie jak mniej więcej wyglądały miejsca ich skupisk.

Mitologi Celtyckiej, jakiejkolwiek szukałam wszędzie. Aż w końcu, jak to bywa w życiu, okazało się, że miałam ją cały czas pod nosem, bo w bibliotece szkolnej. Czym prędzej wypożyczyłam i zaczęłam czytać przez ferie zimowe.
Jeśli mam być szczera,...

Czarna | 2013-05-31

"Mitologia Celtów" Gąssowskiego jest kopalnią wiedzy dla każdego, kto ma trochę chęci, trochę czasu i trochę motywacji. Więcej nie potrzeba. Ta mała książeczka zawiera w sobie, co prawda, kilka niepotrzebnych zapychaczy- odniesień, zawiłych przypisów i bibliografii, - jednak nie brakuje w niej także interesujących zdjęć, dogłębnych dociekań autora i wyjaśnień bardziej skomplikowanych kwestii.
Gąssowski, posługując się dość przystępnym językiem, przybliża nam wiedzę na temat środowiska, w jakim wykształciła się celtycka mitologia, jej zmian na przełomie wieków, hierarchii wartości celtów oraz hierarchii wiary... Warto zwrócić uwagę na kwestię chrześcijaństwa- autor bardzo ciekawie obrazuje, jak obie wiary się przeplatały, nie wyniszczając, a łącząc. Zaskakującym jest, jak wiele świąt i praktyk, które uważamy za chrześcijańskie, w rzeczywistości zostało przejęte właśnie od celtów.
Jednym z większych minusów "Mitologii..." jest to, że osoba licząca na poznanie mitów, musi obejść...

Nemerle | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 17 września 2014

Zadziwiające jest, że autor w tak skromnej objętościowo książce potrafił zamieścić tak wiele informacji. Całość opisana jest zwięźle i przystępnym językiem. W porównaniu z tą pozycją niektóre współczesne opracowania tej tematyki są wręcz nieporadnie śmieszne. Autor wspaniale splótł ze sobą spostrzeżenia i wnioski dotyczące rozwoju religii celtyckiej. Z kwestii technicznych książka zawiera słowniczek bóstw i postaci mitycznych jak i ilustracje.

Odnośnie krytyki niektórych czytelników, poczuwam się w obowiązku zamieszczenia informacji uściślającej.

To nie zbiór stricte mitów, a mitologia (też nauka zajmująca się badaniem mitów), która siłą rzeczy opisuje także uwarunkowanie społeczne i historyczne, a więc grunt powstawiania opowieści.

kroofy | 2014-03-18
Przeczytana: 2002 rok

Dla zainteresowanych tematem, z samej mitologii niewiele tu znajdziemy.
Jeśli ktoś liczy na coś w stylu Mitologii Greków i Rzymian to może od razu zrezygnować.

Alison | 2013-12-30
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Spodziewałam się zupełnie czego innego. Może naiwnie liczyłam na coś podobnego do treści Mitologii Parandowskiego. Owszem zawartość tej książeczki jest ciekawa, ale moim zdaniem mija się z tytułem. Wiele opisów pochodzenia Celtów i ich przemian. Niestety znam książki, które w ciekawszy i obszerniejszy sposób opisują tę kulturę. Od tej pozycji oczekiwałam mitów albo legend, a dostałam krótkie ich urywki. Z przykrością muszę powiedzieć, że czuję się zawiedziona… Jeśli jednak nastawić się na poznanie historii przemian Celtów można być całkiem zadowolonym z lektury. Kwestia oczekiwań, a moimi była mitologia – historie bogów i bohaterów.

BeArcik | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Bardzo dobra, dość szczegółowa, logicznie uporządkowana praca. Gąssowski bardzo często odwołuje się do źródeł literackich, nie opiera się tylko na pracach późniejszych badaczy. Poza bogami i herosami, szeroko potraktowane zostały obyczaje, obrzędowość i struktura społeczna ludów celtyckich, z odwołaniem także do źródeł archeologicznych. Dużo uwagi poświęca autor czasom już chrześcijańskim, które na terenie Irlandii nie oznaczały absolutnego kresu świata pogańskiego, stały się natomiast jego płynną kontynuacją.

groszex | 2013-09-05
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

"Mitologia Celtów" Jerzego Gąsowskiego, trafiła w me ręce w związku z zainteresowaniem kulturą słowiańską. Postanowiłam sprawdzić jakie wzmianki napotkam w książce o kulturze, która przenikała wszerz i wzdłuż europejskie ziemie. Na pewno nie jest stekiem bzdur jakie zdarzyło mi się już kilkakrotnie czytać. Autor wykonał "niezwykły szkic" i przedstawił jak najbardziej trafnie zdolności ekspansywne tego ludu. Nieścisłości związane z kultem niestety pojawiają się w wielu publikacjach, natomiast zaskoczył mnie język, którym autor się posługuje. Niczego nieprawdopodobnego nie uznaje jako oczywisty dowód co pozwala swobodnie interpretować to co jest niedopowiedziane.

Polecam tę serię (np. mitologię Słowian) za rzetelność jak i naukowe podejście do wielu spekulacji. Choć nie jest to najnowsza pozycja, zachęcam wszystkich do zdobywania jej wielorakimi sposobami. Osobiście zakupiłam tę książkę za 2,50 zł na allegro.