Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tadeusz Rybowski
2
6,4/10
Pisze książki: horror, literatura piękna
"Poeta (Cold Comfort, 2007) i tłumacz poezji amerykańskiej (Wśród amerykańskich poetów, 1972, 1979, Kenneth Rexroth Wiersze wybrane, 2007) i poezji angielskiej (Wśród angielskich poetów, 1974). Powieść Długi dzień napisał w latach 70."
6,4/10średnia ocena książek autora
151 przeczytało książki autora
683 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Pokój na wieży. Opowieści wampiryczne Aleksander Dumas
7,8
"Pokój na wieży - opowieści wampiryczne " czyli klasyczne oblicze wampira przedstawione w jedenastu różnorodnych odsłonach.Zanim jednak przejdę do sedna zacznę od...początku, bowiem początek tej książki wydał mi się najbardziej ciekawy-wartościowy ( nie żebym umniejszała samym opowieściom przedstawionym na kartach tej książki ).Po prostu osobiście bardzo lubię folklor wampiryczny i ogólnie związany z rożnymi nadprzyrodzonymi zjawiskami, zatem kiedy na sam początek lektury zostałam uraczona przez pana Marcina Bradke "nowinkami" ze świata folkloru,byłam oczarowana( owszem większość z nich jest mi znana, ale nigdy za wiele tego typu informacji, choćby były takie same, tylko przedstawione w innej formie).Uważam, że wstęp w tej książce jest bardzo ważnym i ciekawym elementem, który wciąga czytelnika w odpowiedni nastrój i już na starcie jest dopełnieniem treści.
Jeśli o same opowiadania chodzi, to tak jak już wspomniałam są bardzo różnorodne, jedne z nich bardziej przyziemne (mimo dość nadnaturalnej oprawy całości owego zbioru)natomiast inne w klimacie nieco onirycznym,lecz jedno je łączy- wszystkie są ponadczasowe.Wiadomo że, "jaki autor takie pióro", więc nie sposób opowiadania te, ze sobą porównać.Niemniej każdy ma prawo do subiektywnej oceny zatem i ja z tego skorzystam. Opowiadanie, które podobało mi się najbardziej, to zdecydowanie "Carmilla" twórczości J. Sh. Le Fanu. Natomiast najsłabiej według mojej opinii wypadło opowiadanie niejako ojca chrzestnego-wampiryzmu, czyli Bram'a Stoker'a pt."Gość Drakuli".Reszta opowieści zawartych w owym tomiku moim zdaniem plasuje się na miejscu bardzo dobrym.
Ogólnie sumując , gorąco polecam zapoznanie się z całością książki, gdyż można w niej odszukać motyw wampiryczny w różnorakim wydaniu.
Pokój na wieży. Opowieści wampiryczne Aleksander Dumas
7,8
Dawno nie czytałam tak dobrego wyboru i przyznaję, że jestem zachwycona. Oczywiście wiele zależy od autorów, ale tu znalazła się prawdziwa śmietanka: od Stockera do Le Fanu, a każdego autora reprezentuje wysmakowane opowiadanie napisane zgodnie z regułami sztuki. Zamiast użerać się z "Mnichem" albo innym "Zamczyskiem w Otranto" dla zainteresowanych powieścią gotycką w najczystszej postaci na początek należy polecić właśnie ten zbiorek: miłość od pierwszych stron gwarantowana.