Kryształowa Gwiazda

Wydawnictwo: Amber
The Crystal Star
star wars
Drzewko

Akcja powieści zaczyna się w 14 ABY, gdy dzieci księżniczki Leii zostają porwane. Władczyni Nowej Republiki wyczuła ich zniknięcie w Mocy. Dowiaduje się o całym zajściu od służki. Wkrótce razem z szambelanem Iyonem i doktor Hyos ratuje rannego Chewbaccę, który odniósł ranny podczas porwania. Chewbacca miał pilnować jej pociech jednak porywacze użyli bomby ciśnieniowej i Wookie stracił przytomność. Księżniczka jest zdesperowana, chce aby kosmoport Munto Codru został natychmiastowo zamknięty. Iyon prosi ją o rozwagę ponieważ porwania na tej planecie są uznawane za sport. Cudro-Ji jest pewien, że do rana, następnego dnia porywacze dadzą o sobie znać, z żądaniem okupu. Leia uwierzyła szambelanowi i dla zachowania pozorów spotyka się z petentami w swoim biurze. Popołudniem Iyon daje księżniczce posiłek złożony z ciasteczek i herbaty, w której był środek nasenny. Szambelan robił wszystko dla dobra Organy, aby nie zrobiła jakiegoś głupstwa. Porwani Jacen, Jaina i Anakin znaleźli się na planecie-statku tajemniczego lorda Hethrira, który podając się za ich chrzestnego ojca, twierdzi, że cała rodzina dzieci zginęła. W tym samym czasie R2-D2 daje do zrozumienia księżniczce Organie, aby pojechała za nim. Prowadzi ją na jej statek Alderaan, chcąc żeby Leia zaczęła poszukiwania. Organa podczas przeszukiwania statku nie zauważyła, że na pokład wszedł ranny Chewbacca. Mimo własnego zakazu opuszczania planety, prowadzona Mocą Leia kieruje statek w nadprzestrzeń. Han Solo i Luke Skywalker po otrzymaniu tajemniczych wiadomości, udają się na odległą stację Crseih, w Zewnętrznych Rubieżach. Młody Jedi ma nadzieję na odnalezienie kilku współziomków, z którymi mógłby się zająć szkoleniem adeptów w swojej Akademii Jedi. Dla Hana jest to możliwości zrobienia sobie wakacji po długich walkach ostatnich lat. Dzięki C-3PO, nawiązują kontakt z nadawcą dziwnych wiadomości, dawną znajomą Hana, Xaverri. Ta krótko opowiada Solo o swoich losach po ich rozstaniu, po czym wyjaśnia powód ich ściągnięcia na Crseih. Lord Hethrir dołącza Jainę i Jacena do swoich licznych niewolników, aby się szkolili na Mrocznych Jedi. Mały Anakin natomiast zostaje wzięty pod opiekę Tigrisa, syna i sługi Hethrira. Lord ma odnośnie najmłodszego dziecka Organy znaczące plany, gdyż Anakin jest bardzo silny Mocą. Jaina wraz z Jacenem zostają zmuszeni do nauki historii Imperium Galaktycznego oraz idei Hethrira, którego celem było utworzenie Odrodzonego Imperium.

Czerwo | 2013-09-11
Na półkach: Z_2013 (22), Przeczytane, Tob, S-F
Przeczytana: 11 września 2013

Kolejna pozycja ze świata Star Wars, którą zakupiłem dawno temu, nie znając jej ocen. Po przeczytaniu okazało się, że to był błąd. Książka jest chyba najgorszą z całej serii z tych, które przeczytałem. Akcja mnie nie porwała, parę rzeczy denerwowało (np. pięcioletnia Jaina zachowująca się jakby była z 10 lat starsza). Jedynym plusem jest chyba to, że miała tylko 300 stron (mogła być grubsza, co dodatkowo wzmogłoby poziom frustracji jej czytelników). Nie polecam!

wombat80 | 2013-01-18
Na półkach: Fantasy i s-f, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Gorszej, bardziej nudnej pozycji ze świata Gwiezdnych Wojen nie czytałem. Po tej lekturze dałem sobie spokój na długi czas z tą serią. Dość powiedzieć, że książka jest tak popularna, że na allegro nawet za złotówkę nikt jej nie chciał kupić. Nie polecam, nawet fanom.

Tomasz Błaszczak | 2016-06-20
Na półkach: Star Wars, Posiadam, Przeczytane